Hamburk bude v těchto dnech nejdůležitějším městem pro české fotbalové fanoušky. Reprezentace tam odehraje zápasy mistrovství Evropy s Gruzií a Tureckem. Kam ale vyrazit, když zrovna nepůjdete na fotbal?

Spousta fanoušků se v Hamburku přímo na stadion nedostane. I tak ale nemusí smutnit, protože zážitkem je i samotná návštěva města. Třetí největší evropský přístav toho od Reeperbahn plné barů a živé hudby až po projížďku lodí po Labi nabízí opravdu hodně. 

Hamburk má v sobě jedinečné kouzlo, které spojuje historickou atmosféru s moderní energií. Město ležící na Labi okouzlí svou architekturou, bohatou kulturou a nočním životem. Tady jsou naše tipy, jak si vše nejlépe vychutnat. 

Projížďka lodí po Labi

Dominantou Hamburku je voda a přístav, pro každého návštěvníka města by tak měla být povinná projížďka lodí po Labi. Z přístavu se po vodě dostanete až do historického komplexu Speicherstadt, což je největší skladová čtvrť na světě, která je od roku 2015 zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. 

Během plavby se navíc můžete kochat pohledem na obrovské nákladní lodě plné kontejnerů, které Hamburku dodávají jeho jedinečnou atmosféru rušného přístavu. 

Hned vedle Speicherstadtu se nachází moderní čtvrť HafenCity. Ta vznikla na bývalých přístavních pozemcích, které už neměly využití. HafenCity je příkladem úspěšné revitalizace, kde se staré průmyslové oblasti proměnily v moderní obytné a komerční prostory.

Dominantou této části města je Labská filharmonie, která se stala symbolem moderní architektury a kultury v Hamburku. Kromě kulturních zážitků nabízí HafenCity také širokou škálu restaurací, kaváren a obchodů. 

Procházka touto čtvrtí vám ukáže, jak se Hamburk neustále vyvíjí a přizpůsobuje moderním trendům, aniž by ztratil svůj historický šarm.

Za jídlem do Portugiesenviertel

V okolí přístavu se nachází také Portugiesenviertel. Tato portugalská čtvrť u vás může navodit pocit, že se nacházíte u moře. Přítomnost mnoha portugalských restaurací a barů, kde se podávají čerstvé ryby a mořské plody, vytváří dojem, že jste opravdu na břehu oceánu.

Procházka po Portugiesenviertel může být skvělým způsobem, jak na chvíli uniknout od rušného městského života a nasát atmosféru přímořského městečka. To potvrzuje i bývalý fotbalista David Jarolím, který v severoněmeckém městě strávil devět let ze své bohaté kariéry.

„Pokud si v Portugiesenviertel sednete ven, budete si připadat jako u moře,“ tvrdí.

Voda, voda a zase voda

Hamburk rozhodně není jenom Labe. Určitě byste proto neměli vynechat návštěvu velkého jezera Alster nacházejícího se přímo v srdci města. To totiž nabízí nejen úchvatné výhledy, ale také mnoho možností pro volnočasové aktivity.

Jednou z nejoblíbenějších je projížďka na lodičkách nebo paddleboardech. Pokud máte rádi klidnou vodu a krásnou přírodu, určitě si půjčte loďku a prozkoumejte zákoutí Alsteru.

Kromě vodních aktivit je okolí Alsteru ideální pro pěší turistiku a cyklistiku. Okolo jezera vede krásná promenáda, kde se můžete procházet a užívat si výhledy na vodní plochu a přilehlé parky.

Během letních měsíců se na Alsteru často konají různé kulturní akce a festivaly, takže se můžete těšit na živou hudbu, umělecké trhy a další zábavu. Pokud máte štěstí, můžete narazit i na místní farmářské trhy, kde si můžete koupit čerstvé lokální produkty.

Co se týče jídla, oblast kolem Alsteru nabízí širokou škálu možností. Najdete zde mnoho restaurací a kaváren, kde si můžete vychutnat vše od lehkých obědů až po gurmánské večeře. Zajděte například do některé z restaurací s terasou a užijte si pohled na jezero při skleničce vína nebo výborném jídle.

Doporučujeme vyzkoušet místní speciality, jako jsou čerstvé ryby, nebo tradiční německé pokrmy. Na břehu Alsteru je také mnoho kaváren, kde si můžete dát skvělou kávu a něco sladkého k zakousnutí, což je ideální způsob, jak zakončit den strávený objevováním tohoto nádherného města.

Když voda, tak i ryby

Pořád se zde točíme okolo vody, tak by se slušelo zmínit, kde se dají v Hamburku koupit ryby. Stačí zavítat do Große Elbstraße. Tato ulice se nachází podél řeky Labe a je známá právě především díky svému rybímu trhu. Fischmarkt se koná každou neděli brzy ráno a je jedním z nejstarších trhů v Hamburku, fungujícím již od roku 1703.

Trh se otevírá už od pěti ráno. Jak ale zmiňuje David Jarolím, časné vstávání není nutnost. „Cenově je nejlepší jít tam v závěru, kdy se dají levně nakoupit zbytky,“ poznamenává bývalý český reprezentant. 

Vedle rybího trhu je Große Elbstraße známá také svými vynikajícími restauracemi a bistry, které se specializují na čerstvé ryby a mořské plody. Pokud máte rádi ryby, je to pro vás ráj na zemi. Mnohé z těchto restaurací nabízejí nejen skvělé jídlo, ale i úchvatné výhledy na řeku Labe.

Tři konkrétní tipy, kam zajít? Am Kai, Hamburger Elbspeicher nebo Fischereihafen Restaurant.

Kromě skvělého jídla nabízí Große Elbstraße také možnost nákupu delikates a gurmánských specialit. Najdete zde obchody s kvalitními víny, sýry, uzeninami a dalšími pochoutkami, které si můžete odvézt domů jako suvenýr nebo si je vychutnat na místě.

Při procházce po této ulici můžete objevovat i historické budovy a sklady, které dodávají oblasti jedinečný šarm a připomínají bohatou obchodní historii Hamburku. Große Elbstraße je skvělým místem, kde si můžete užít autentickou atmosféru města, ochutnat místní speciality a nasát pravou hamburskou atmosféru.

Úchvatné výhledy na břehu Labe

Pokud se budete chtít oprostit od rušných ulic přístavního města, můžete vyrazit do čtvrti Blankenese. Jde o jednu z nejmalebnějších a nejpůvabnějších čtvrtí Hamburku, která se nachází na západním okraji města podél břehu Labe.

Tato oblast je známá svými úzkými uličkami, strmými schody a nádhernými vilami s výhledem na řeku. Procházka po Blankenese je jako cesta zpět v čase – najdete zde tradiční rybářské domky, ale i elegantní rezidence z devatenáctého století.

Díky své poloze na svahu nabízí Blankenese úchvatné panoramatické výhledy na Labe. „Auta sem sice nesmí, ale dá se tu běhat a jezdit na kole,“ dodává Jarolím.

Pokud vám nedělá problém zdolávání schodů, můžete se vydat na procházku po takzvané Treppenviertel, čtvrti schodů. Čekají na vás stovky schodišť a cest vinoucích se mezi krásnými domy.

Z vrcholu těchto cest se vám naskytne dechberoucí pohled na řeku, přístav a vzdálený horizont, který se neustále mění s pohybem lodí a světlem během dne.

Výprava do světa miniatur

Nemusíte být zrovna fanouškem vláčků a miniatur, abyste podlehli výstavě Miniatur Wunderland. Jde totiž o mistrovské dílo, které přitahuje pozornost návštěvníků z celého světa. Nejde jen o největší modelovou železnici na světě, ale o skutečnou zeměpisnou pohádku v miniatuře.

V tomto fascinujícím muzeu vás čeká cesta kolem světa – od zasněžených vrcholků švýcarských Alp až po rušné ulice Las Vegas. Každý detail je propracován s neuvěřitelnou precizností, a to včetně pohybujících se vlaků, aut a lodí.

Interaktivní prvky, jako jsou funkční letiště a plně automatizovaný přístav, vás vtáhnou do světa, ve kterém se každý návštěvník může stát jeho součástí. Prohlídka Miniatur Wunderland je úžasným zážitkem, který vás okouzlí na dlouhé hodiny.

Kromě modelů nabízí muzeum také exkurze do zákulisí, kde můžete nahlédnout do toho, jak se tyto složité modely vyrábějí a udržují. Po dlouhé prohlídce si můžete odpočinout v kavárně s výhledem na některé z nejzajímavějších částí expozice. 

Tepna Hamburku plná nočního života

Po náročném dni plném objevování Hamburku se určitě vyplatí zajít do Reeperbahn. Jde o jednu z nejznámějších ulic ve městě, která je opravdovým epicentrem nočního života. Nachází se ve čtvrti St. Pauli a je proslulá svými bary, kluby, divadly a kasiny.

Tato ulice nikdy nespí a je ideálním místem pro ty, kteří hledají vzrušení a dobrodružství. Během večera můžete navštívit slavné noční kluby jako Große Freiheit 36 nebo tradiční hudební kluby, kde zní živá hudba všech žánrů.

Vydání Forbesu Forbes Life 2024

Reeperbahn navíc není jen o nočním životě. Na své si zde přijdou i fanoušci The Beatles, kteří zde v šedesátých letech začínali svou kariéru. Můžete navštívit Beatlemania Museum nebo se projít po Beatles-Platz, náměstí věnovaném této legendární kapele.

Altona jako skvělá základna pro prozkoumávání města

David Jarolím doporučuje ubytovat se ve čtvrti Altona. Najdete zde vše od luxusních hotelů po útulné penziony a cenově dostupné hostely.

Díky výbornému dopravnímu spojení, včetně vlakových a autobusových linek, je tato čtvrť ideálním místem pro turisty, kteří si chtějí projít celý Hamburk. Navíc se přímo v Altoně nachází Altonaer Museum, které se zaměřuje na historii severního Německa, umění a kulturu.

A co je alespoň v těchto dnech hlavní: pokud pojedete za fotbalem, dostanete se na stadion pěšky za půl hodiny.