Goethe, Chopin, Seifert nebo Edvard VII. Už tito moudří lidé věděli, proč se do Mariánských Lázní s oblibou vraceli. A to jim jedno z nejpohlednějších lázeňských měst v republice – ne-li vůbec nejkrásnější – zdaleka nenabízelo takové možnosti jako dnes.

Dneska jsou Mariánky místem, kde to léčebnými, relaxačními a zábavnými aktivitami překypuje. Desítky hotelů, stovky ozdravných a beauty procedur či zážitkových služeb, jejichž kvalita se diametrálně odlišuje.

Právě proto jsme tu my. Forbes přináší ultimátního průvodce, který vám umožní si město s nádhernou architekturou, protkané klidem a obehnané zelení Slavkovského lesa, vychutnat naplno. Ať už do něj zavítáte sami, nebo s rodinou.

Kde se ubytovat?

Falkensteiner Spa Resort Mariánské Lázně

Jeden ze čtyř místních pětihvězdičkových hotelů a zároveň ten nejpřepychovější. Cena nejlepšího apartmánu v hlavní sezoně začíná na patnácti tisících korun, na oplátku se vám ale dostane luxusu ve všech směrech.

Vznešená secesní stavba, vybudovaná před sto lety, prošla před dvěma lety nákladnou kompletní rekonstrukcí, díky níž podtrhla krásu minulých časů, ale také si přisvojila schopnosti plnit požadavky i velmi náročné klientely.

Ta se vedle 162 komfortních pokojů, výjimečného wellness a restaurace usilující o prestižní ocenění může spolehnout i na přítomnost laskavého personálu, jejž u hotelu takové kategorie očekáváte, ale stejně vás jeho nefalšovaná ochota vyjít za každé situace vstříc potěší.

„Troufnu si říct, že jsme z kdysi lázeňského sanatoria učinili špičkový relaxační hotel pro různé skupiny hostů,“ tvrdí generální ředitel Reinhard Wall.

Famózní snídaně, během níž se nebudete moct rozhodnout, na co máte větší chuť, už je jen bonus, který každé ráno odstřelí veškeré vaše negativní myšlenky.

Kam za relaxem?

Acquapura Spa

Když už v hotelu budete, bylo by bláhové jej opouštět. Nedalekým Novým Lázním, v nichž se svého času koupal i britský král Edvard VII., se sice po architektonické stránce stěží něco vyrovná, v Acquapura Spa se ale dokonale přizpůsobují potřebám současného klienta.

V největším spa ve městě, které disponuje i venkovním vyhřívaným bazénem s celoročním provozem (s karlovarským Thermalem jako jediné v kraji), se snoubí tradiční lázeňská léčba s moderními poznatky.

Procestoval jsem celou Indii, Ceylon, všechna lázeňská města Evropy, ale nikde na světě mne nechytila u srdce poezie nádherné přírody tak jako zde v Mariánských Lázních.

EDVARD VII., BRITSKÝ KRÁL

Celkem nabízí kolem 130 procedur – od léčebných koupelí a tělových zábalů přes aplikace oxidu uhličitého po lesní terapii Shinrin-yoku pro zlepšení fyzické i psychické pohody.

„Okolní lesy mají blahodárné účinky na tělo i mysl. Příroda člověka dovede zpět na cestu k vnitřní síle, klidu a vyrovnanosti,“ vysvětluje zdejší spa manager Daniel Fajkus, proč zařízení dbá na zařazení venkovních aktivit do svých holistických programů.

Pasivní relax v hotelu doplňují tím aktivním, jako jsou například sportovní lekce, ať už v bazénu, tělocvičně, nebo venku. V útrobách budovy rovněž vyvěrá léčivý pramen Alexandra, v němž je možné se i koupat.

Kam na kávu?

Kavárna 18g

Jednoznačná záležitost. Nejenže drtivá většina kavárenských podniků ve městě zamrzla v devadesátkách, nový moderní espresso bar na Hlavní třídě své fungování postavil na skutečně lahodné kávě.

Nikola, Martina (a jejich pes Kachna) svou vysněnou kavárnu letos – necelý rok po zprovoznění – přesunuly do větších prostor v atraktivnější lokalitě a ke kávě, kterou si dokonce samy praží, začaly nabízet také „vlastnoručně uklohňané dezerty“, jak říkají.

„Bylo to náročné, ale jsme šťastné a teď budeme štěstí posílat dál naší atmosférou v kavárně, dobrotama, kafíčkama,“ komentuje dvojka v okolí známá pro svůj pozitivní přístup.

K byznysovému posunu jí pomohlo i více než sto tisíc korun sesbíraných mezi podporovateli na HitHitu. To už o něčem svědčí.

Kam do baru?

Library Bar Falkensteiner


Přijdete na drink, ale možná se vám zachce si číst. Přilehlá knihovna, která těmto prostorám dala jméno, totiž láká útulným prostředím i mnoha ojedinělými literárními kousky. Anebo se v ní jen usadíte a poručíte si, co od baru očekáváte – skvělé koktejly či prémiová vína z malých vinařství a k nim třeba tapas.

Za teplého počasí si je navíc můžete vychutnat na svěžím vzduchu pod širým nebem. K podniku totiž přiléhá rozlehlá terasa skýtající pohled na vytříbenou lázeňskou architekturu.

Ideální je zastavit se první pátek v měsíci. To v Library Baru pravidelně probíhá akce Jazz & Gin, během níž jeho jedinečnou atmosféru umocňují speciální drinky z jalovcového destilátu a zvuky saxofonu.

Kam s dětmi?

Park Boheminium

S těmi nejmenšími vzhůru do centra. Ne že by snad součást světového dědictví UNESCO měla zklidňující účinky (i když kdo ví). Cesty vedoucí k hlavní kolonádě a místní promenáda se Zpívající fontánou ale k procházkám s kočárkem přímo vybízí.

Pro ty vnímavější doporučujeme Park Boheminium. Areál, vyskytující se necelou půl hodinu pěšky od historického středu Mariánských Lázní, představuje více než sedm desítek precizně provedených modelů významných stavebních a technických památek Česka, zasazených do místní přírody. Mezi nimi nechybí Karlštejn, Český Krumlov, Ještěd nebo zámek Červená Lhota.

Okolnosti a ještě ke všemu přemnoho jiných dodávají mi odvahu, abych prohlásil, že Mariánské Lázně jsou nejkrásnější ze všech u nás a jedny z nejpůvabnějších na světě…

JAROSLAV SEIFERT, ČESKÝ BÁSNÍK, NOSITEL NOBELOVY CENY ZA LITERATURU

Návštěvu parku miniatur lze navíc spojit s prohlídkou nedaleké obory s daňky, kteří jsou na lidi zvyklí, a tudíž velmi přítulní.

Jak (čím) se tam dostat?

BMW iX xDrive 40e

Foto BMW

Pokud se chystáte autem (což předpokládáme), byla by škoda pohrdnout ekologickou variantou. Z Prahy je to do Mariánek kolem 180 kilometrů, což je vzdálenost, kterou by dnes bez nabíjení měl hravě urazit každý lepší elektromobil.

Například nové elektrické BMW iX xDrive 40e by ale při předpisové jízdě mělo zvládnout cestu tam i zpět. Kromě toho do něj s přehledem sbalíte celou rodinu i s tchyní, aniž byste měli pocit, že následující dvě hodiny na cestě budou vyčerpávající.

Také Tě potěší, že jsem učinil rozhodnutí spatřit taktéž Mariánské Lázně – toto podivuhodné zařízení. Bylo mně, jako bych se nacházel v severoamerických lesích, kde se postaví město ve třech letech.

JOHANN WOLFGANG VON GOETHE, NĚMECKÝ BÁSNÍK

Intuitivní ovládání, pohodlné sedačky, dotažená ergonomie a stabilita z „íikska“ dělají jedno z nejpříjemnějších aut na cestování vůbec. A ve spojení s nevšedním diskutabilním designem exteriéru si můžete být jisti, že si budete připadat výjimečně.