Pařížané směřují z oblíbené letní víkendové destinace zpět do metropole, turisté přijíždějící v hlavní sezoně opouštějí hotely, nicméně slunečné počasí, osvěžující moře i život v ulicích Marseille zůstávají.

Zatímco v Paříži doznívají letní vedra, výhody, které babí léto na pobřeží Středozemního moře přináší, v kombinaci se skvělou dostupností z Prahy přímo vybízejí vyrazit na prodloužený víkend.

Multikulturní most mezi Evropou a Afrikou, druhé největší město a důležité obchodní centrum Francie se ze špinavé metropole s vysokou kriminalitou a divokou pověstí proměnilo v pestrý mix kulturního vyžití, skvělé gastronomie i dechberoucí přírody. Největší zlom nastal kolem roku 2013, kdy Marseille získalo titul Evropského hlavního města kultury.

Vieux-Port

Srdcem města je Starý přístav, který pravděpodobně neminete, ať se vydáte kamkoli. Promenáda, již lemují restaurace, bary a obchody s tradičními místními výrobky, nabízí výhled na Palais du Pharo i stovky kotvících lodí. Na jejím konci se nachází marseillská Cathédrale de la Major.

Vieux-Port je ideálním strategickým místem, i pokud jde o ubytování. Chcete-li být v centru dění, zvolte luxusní pětihvězdičkový hotel Sofitel nebo majestátní Intercontinental Marseille – Hotel Dieu, který nabízí 33 pokojů se soukromou terasou s výhledem na Notre-Dame de la Garde. Pokud se budete chtít z rušného centra na chvíli vzdálit, využijte příměstské pláže Plage des Catalans.

Mucem

Cestou k marseillské katedrále již zmíněnou promenádou dojdete k pevnosti Saint-Jean, která je mostem propojena s moderní budovou Muzea evropských a středomořských civilizací.

Jedná se o první francouzské národní muzeum sídlící mimo Paříž. Momentálně je v komplexu do poloviny října k vidění například výstava Pharaon Superstars, která vás přenese do starověkého Egypta.

Notre-Dame de la Garde

Bazilika Panny Marie Strážné z 19. století je dominantou Marseille. Pokud zdoláte náročnou cestu strmým kopcem, odměnou vám bude ojedinělý výhled na město, hlavně když se sem vydáte v době západu slunce.

Le Panier a Cours Julien

Dvě místa hýřící životem, která by vám neměla uniknout. Úzké uličky, street art a útulné podniky, to je nejstarší marseillská čtvrť Le Panier. Její hlavní památkou je barokní komplex ze 17. století La Vieille Charité.

Dalším místem pouličního umění s nezaměnitelnou energií je Cours Julien. Barevné uličky plné podniků sbíhající se v náměstí na kopci žijí po celý den. Vyrazte sem na trh, za vintage nákupy nebo na oběd.

Vybrat si můžete od francouzské až po senegalskou kuchyni. Například ve skromě vypadajícím bistru Mido si dáte falafel v pitě s hranolkami za pár eur, vše je však domácí a podle místních jde dokonce o nejlepší falafel ve Francii. Večer je čtvrť místem, kde se lidé potkávají u skleničky.

Ostrov If 

Na ostrově If se nachází hrad, který dříve chránil vstup do přístavu a později sloužil jako věznice. Uvězněn v ní byl i literární hrdina hrabě Monte Cristo ve stejnojmenném románu Alexandra Dumase. Ze Starého přístavu se sem dostanete lodí. 

Národní park Calanques

Udělejte si jednodenní výlet do národního parku Calanques, který se rozléhá mezi Marseille a městečkem Cassis. Z Marseille se k zátokám vápencových skal přiblížíte městskou dopravou. Využít můžete také vlakový spoj do nedalekého vinicemi obklopeného Cassissu, odkud pravidelně vyjíždějí lodě na Calanques de Cassis.

Ochutnejte, nakupte

Tradičním pokrmem oblasti, který byste si neměli nechat ujít, je rybí polévka bouillabaisse. V Marseille na ni narazíte skoro na každém rohu, nicméně za tu opravdovou si připlatíte.

Zapijte ji pastisem, místním alkoholickým nápojem s chutí anýzu. Čerstvé ryby a mořské plody pak najdete každý den na rybím trhu Quai des Belges na konci nejznámějšího marseillského bulváru Canebière.

Navštivte také restauraci AM par Alexandre Mazzia se třemi michelinskými hvězdami, která v letošním roce získala zvláštní ocenění v žebříčku The World’s 50 Best Restaurants. Drink s výhledem na město si vychutnejte v baru La Caravelle, který se nachází v hotelu Bellevue.

Z Marseille nemůžete odjet bez multifunkčního zázraku, kterým je tradiční marseillské mýdlo. To se v přilehlých manufakturách vyrábí hlavně z rostlinných olejů a využijete ho na obličej, tělo i praní.