Navštěvujete-li Island, nebude to pravděpodobně kvůli jeho hlavnímu městu. To ale neznamená, že by Reykjavík za výlet nestál. Právě naopak!
Na Island se jezdí především kvůli přírodě, majestátním sopečným horám, pitoreskním fjordům, horkým přírodním pramenům nebo kvůli okouzlujícím rybářským vesnicím. Zastavit se v hlavním městě na den či dva ale stojí za to.
Má kompaktní rozlohu a nevelkou populaci a jde o město, které je zajímavé nejen kvůli svojí modernistické architektuře nebo krásné scenérii viditelné ze severní promenády, výborně se tady taky jí a pořád se v něm něco děje.
Island se, stejně jako nově vzniklé Československo, začal výrazně rozvíjet po roce 1918, kdy získal nezávislost od dánské koruny. Proto je například v Reykjavíku dodnes v nejkrásnější vile v centru dánské velvyslanectví a dánské konzuláty najdete rozeseté na několika dalších, někdy poměrně nečekaných místech.
Historii Islandu však neovlivnilo jen Dánsko, ale také Spojené státy, které na Islandu v době studené války rozmístily svoje vojenské základny. Americká stopa je dnes daleko kontroverznější než ta dánská, ale v něčem měl pobyt vojáků na Islandu svoje výhody.
Američané pomohli vybudovat například kruhovou silnici č. 1, tzv. ring road, díky které můžete dnes Island obkroužit kolem dokola a díky níž se tím pádem místní i návštěvníci dostanou relativně snadno téměř do všech částí ostrova s výjimkou Západních fjordů. To pomáhá Islandu s turismem, který se hlavně v poslední dekádě stal jedním z pilířů místní ekonomiky.
Ale zpátky k Reykjavíku. Co od něj čekat a co nevynechat v hlavním městě Islandu?
Architektonický mix
Město nepředstírá, že bylo v minulosti něčím víc než velkou rybářskou vesnicí, a tento sympatický sklon dělat věci skromně a bez pompy se dodnes odráží ve většině města. Díky kompaktní velikosti si centrum města stihnete pohodlně projít během jednoho odpoledne.
Blahobytnější jižní část města okupují bíle omítnuté vilky, střed a sever města zase plechem obložené chalupy často natřené na červeno. Výraznou výjimkou v centru jsou tři stavby: známý kostel Hallgrimskirkja, budova Národního divadla a Harpa, budova filharmonie na západním cípu severní promenády postavená v roce 2007.
První dvě stavby navrhl islandský státní architekt Guòjón Samúelsson a obě evokují několik stylů známých z kontinentální Evropy, především art deco, německý heimat a brutalismus. Z jeho architektury je patrné, že usiloval o podpoření islandské identity.
Strohý, impozantní kostel, který si dnes vyfotí každý turista, má připomínat strmé skály a hory typické pro Island, a od svého vzniku se skutečně stal, podobně jako Gaudího Sagrada Familia v Barceloně, jedním z nejznámějších symbolů Islandu.
Harpa, která je zároveň sídlem symfonického orchestru a konferenčním centrem, skrývá také opulentní restauraci s výhledem na okolní scenérii.
Hlavní třída, na které nenajdete McDonald’s
Za hlavní třídy nevelkého města lze považovat několik pěších ulic kolem třídy Laugavegur. Čeká vás tu řada dobrých hospod, kaváren i obchodů a hotelů. Co tady ovšem nenajdete, jsou řetězce McDonald’s nebo Starbucks. Ty ostatně budete marně hledat na celém ostrově.
To ale neznamená, že by Islanďané neměli rádi burgery (vliv amerických jednotek tu je jasný dodnes, maso v housce najdete na menu prakticky každé hospody) nebo kofein. Naopak, ostrované kávu milují a stejně jako zbytek Skandinávie si ji rádi dopřejí klidně pětkrát denně.
Když chybí „Mekáč“, můžete se alespoň víc zaměřit na lokální gastronomii.
Výborné restaurace na pár metrech
Vezmete-li v potaz, že Reykjavík má jen přes dvě stě tisíc obyvatel (a toto číslo tvoří navíc celou polovinu obyvatel Islandu), množství výborných restaurací, bister, kaváren a hospod působí skoro zázračně, stejně jako fakt, že v naprosté většině bude jedno místo od druhého vzdálené pětiminutovou procházkou.
Dvě restaurace s michelinskou hvězdou, Óx a Dill, představují například stejný počet, jaký má aktuálně mnohonásobně větší Praha. Zčásti je to díky islandským expatům, kteří na ostrov přivezli know-how z pobytu v zahraničí.
To je také příklad Markuse, majitele a pekaře v malé pekárně DEIG, kde připravuje bagely a americké donuty. Markus vyrostl v USA, kde dostal gastronomický trénink. Potom, co se rozhodl vrátit na Island, odkud pochází jeho rodina, aplikoval svoje znalosti a na výsledku je to znát. Nepamatuji si, kdy jsem naposled ochutnal lepší koblihy.
Od přístavu k majáku
Až budete hotovi s centrem, vydejte se do přístavu, který leží kousek od centra směrem na západ. Vaší pozornosti doporučuji také přístavní hospody, kde si můžete přes oběd nebo večer dopřát čerstvé ryby. Jednou z nejstarších je Seabaron, kam se chodí na vyhlášenou humří polévku i dary moře.
Během odlivu můžete z přístavu dojít ještě dál – na nejzazší cíp s bílým majákem, odkud je dobrý výhled a během léta je to výborné místo na pozorování polární záře. Vyrazit sem byste ovšem měli jen za příznivého počasí.
Kde jsou sopky, tam jsou prameny
V blízkém okolí Reykjavíku najdete i dvoje vyhlášené termální lázně: Blue Lagoon a Sky Lagoon. Ani jedno z míst není nejlevnější, ale věřte mi, za zážitek, kdy se ponoříte do horké vody uprostřed hor s výhledem na oceán, to absolutně stojí. V obou případech navíc platí, že tu můžete absolvovat další procedury, ale také se tu výborně najíst.
Exkurze za velrybami i na poloostrov Snæfellsness
Realita je neúprosná, hlavní město stále slouží především jako přestupní bod pro cesty do divočejších částí ostrova. To ale neznamená, že byste žádný výšlap mimo město nemohli absolvovat, když v Reykjavíku pár dnů zůstanete.
Z přístavu můžete vyrazit lodí na pozorování velryb nebo na ostrovy Akurey nebo Lundey, kam se vyplouvá na pozorování papuchalků, pestře zbarvených ptáků, kteří se stali vizuálním symbolem Islandu.
Vydat se můžete také na Snæfellsness, malý poloostrov nedaleko města, který zvládnete absolvovat během jednoho dne a uvidíte něco z islandských přírodních divů. Jde o ideální výlet, zvlášť pokud nemáte moc času a chcete vidět autentickou islandskou přírodu relativně rychle a v pohodlí.
Kde se ubytovat?
Konsulat
Útulný hotel patřící do sítě Hilton je situovaný v přístavu. I přes malou velikost tu nechybí bazén či kompaktní posilovna.
Sand Hotel
Elegantní hotel přímo na hlavní třídě Laugavegur s vlastním bistrem a restaurací je ideální, pokud chcete vlastní výhled na reykjavický kostel.
Exeter
Být uprostřed přístavu a zároveň to mít doslova pár kroků do pekárny DEIG nebo výborné burgerové restaurace LE KOCK? Komfortní moderní Exeter je na to ideál, nachází se totiž ve stejné budově.
Kam na jídlo?
Óx
Malou restauraci, která se může pochlubit michelinskou hvězdou, hledejte v centru v ulici Laugavegur. Vstup je na zvonek a uvnitř vás čeká malý vintage bar, jímž se skrytými dveřmi prochází do kuchyně, která slouží jako intimní restaurace. Nečekaná degustace trvající několik hodin, inspirovaná islandskou přírodou i pokrmy.
Fiskmarkaðurinn
Název podniku se překládá jako rybí trh a jde o vyhlášenou restauraci inspirovanou asijskými chutěmi a přípravou pokrmů. Ochutnat tu můžete vše, co souvisí s lokálními rybami, ale také výborné smažené tempury nebo skvělé sushi.
Café Loki
Výborné skopové maso, kterým je Island proslulý, stejně jako fermentovaný žralok (ten není pro každého, ale stojí za vyzkoušení) nebo žitná zmrzlina. Loki je místo, kam se chodí na tradiční islandské jídlo po generace.
Kam na drink?
Mat Bar
Příjemně nekomplikovaný koktejlový bar spojený s bistrem, kde se vaří tradiční islandská gastronomie, najdete nedaleko islandského Národního divadla.
Jungle Cocktails
Oblíbený centrální cocktail bar najdete na hlavní třídě. Hravý interiér i koktejly jej řadí mezi nejpopulárnější bar na Islandu.
Vínstúkan Tíu Sopar
Naturální vína ve spojení s tapas v baru s milou, rodinnou atmosférou.
Na kávu a zákusek?
Reykjavik Roasters
Malá útulná kavárna nedaleko kostela s vlastní pražírnou je ideální místo, kde začít ráno předtím, než se vydáte na procházku po městě.
DEIG Workshop
Dát si tady můžete klasické bagely s náplní, stejně jako americké donuty a koblihy. A garantuji vám, že lepší na Islandu neochutnáte.
Brauð & Co
Vynikající centrální pekárna vyhlášená expertními croissanty, rolkami nebo věnečky s krémem.
Co si z Islandu přivézt?
Andrea Maack
Parfémářka, jejíž produkty prodává řada obchodů s módou a designem v centru, se nebojí experimentovat. Máte-li rádi neortodoxní vůně, přivoňte.
Svetry Lopapeysa
Uvidíte-li kolem spoustu lidí ve vlněných svetrech s kruhovým vzorem, nedivte se. Jde o tradiční islandský vzor, který tu prodává celá řada malých i velkých obchodů.
Húrra
Zřejmě nejvíc trendy obchod na Islandu sice neprodává tradiční islandské výrobky, ale zato řadu skvělých značek jako A.P.C., Carhartt, limitované edice od Nike nebo kosmetiku a svíčky Malin Goetz. Pokud chcete utratit, tady můžete směle.