Při cestě do Španělska možná nepřiláká tolik lidí jako Barcelona, Mallorca či Málaga. Přitom je Sevilla skvělou destinací na prodloužený eurovíkend. Ať už míříte za gastronomií, památkami nebo jen za výjimečnou atmosférou.

Tohle je místo pro milovníky tepla a pohody. V Seville se takřka zaručeně ohřejete, nejvíc lidí sem míří v dubnu a květnu, kdy teploty ještě nestoupají tak vysoko. Zároveň je tou dobou ale dost těžké sehnat ubytování, a když už, tak bude pořádně drahé.

A tak vyrazte třeba teď! O tom, že byste do Sevilly zaletět měli, totiž není debat. Její centrum není velké a nabízí na malém prostoru dost atrakcí i kouzelnou atmosféru, zejména při vycházkách za horkých večerů a nocí.

Co si nenechat ujít

Rozhodně tradiční tapas. Andalusie nabízí poctivé porce, čerstvé suroviny a neobvyklé kombinace. Tradiční tapa v Seville je špenát dušený s cizrnou, vyzkoušet byste měli i osvěžující studenou polévku salmorejo.

Zapít je můžete oblíbeným místním pivem Cruzcampo, nebo – pokud vás láká spíše víno – objednejte si tinto de verano. Sladké červené víno smíchané s limonádou, které Španělé běžně popíjejí v létě.

Pokud si chcete něco přivézt, nabízí se samozřejmě kvalitní olivový olej nebo nespočet pochutin z lokálních pomerančů a citronů. Med z citrusových květů, marmeláda, kosmetika… Zamiřte do malých obchůdků v Barrio Santa Cruz, rozhodně si tu vyberete.

Co vidět

Alcázar v Seville

Dříve to byla maurská pevnost, teď jde o královský palác, který španělská královská rodina při návštěvách Sevilly stále využívá. Rozlehlý komplex plný zahrad, fontánek, fotogenických nádvoří, zdobených stropů vám vystačí klidně na celé odpoledne.

Zejména tehdy, půjdete-li po stopách seriálového fenoménu Hra o trůny, který tady natáčel scény z Dorne, území rodu Martellů. Rozhodně ale nepodceňte nákup vstupenek dopředu online, jinak můžete skončit v nepěkně dlouhé frontě nebo se do Alcázaru nedostat vůbec.

Vyhraďte si na prohlídky minimálně dvě hodiny (ale raději více), palác je opravdu rozlehlý a z kouzelných zahrad se vám nebude chtít jen tak odejít.

Plaza de España

Další filmařsky vděčný objekt, na sevillském Španělském náměstí se natáčel třeba Lawrence z Arábie nebo druhá epizoda Star Wars. Velkolepá budova a přilehlé půlkruhové náměstí vznikly v roce 1929 pro velkou ibero-americkou výstavu.

Tady nebudete vědět, kam se vydat a co obdivovat dřív. Zkoumat malované výjevy z různých míst Španělska? Projet se na lodi po vodním kanále? Až vás davy lidí omrzí, můžete se zchladit a odpočinout si v přilehlém Parku María Luisa, největší zelené „oáze“ v Seville.

Katedrála Panny Marie

Až budete korzovat centrem Sevilly, bude na vás každou chvíli odněkud vykukovat katedrála Panny Marie. Když se na začátku šestnáctého století dostavila, nahradila byzantský chrám Hagia Sofia na pozici největší katedrály na světě a doteď patří mezi ty nejrozlehlejší.

Tohle místo nadchne milovníky historie, ale i umění, protože v něm najdou obrazy od slavných španělských malířů. Jiné slavné osobnosti v ní mají svůj hrob, mezi nimi i Kryštof Kolumbus a jeho syn Diego. Za pozornost stojí také minaret Giralda, který je pozůstatkem někdejší maurské mešity na stejném místě.

Setas de Sevilla

Tohle místo možná budete znát pod dřívějším názvem Metropol Parasol, každopádně je to dechberoucí dřevěná stavba v centru města. Můžete si sednout do některé z restaurací kolem ní a obdivovat ji zvenku, nebo se vydat do jejích útrob, kde najdete trhy, restauraci a zejména unikátní panoramatickou terasu.

Z ní si vychutnáte Sevillu krásně z nadhledu a zároveň si ve 360stupňovém kinu můžete zhlédnout lyrickou podívanou o městě. Stavba, jejíž název v překladu znamená „sevillské houby“, vznikla v dubnu 2011 podle návrhu německého architekta Jürgena Mayera.

Flamenco

Museo del Bailo Flamenco je místem, kde se dozvíte o historii fenoménu flamenca. Teorii pak nejlépe spojte s praxí: když se vydáte do centra, snadno narazíte na místo, kde se můžete na vystoupení flamenca podívat živě.

Kam zajít na jídlo

Abantal

Nedaleko historického centra můžete narazit na podnik Abantal, michelinskou restauraci, která vám nabízí buď degustační menu o třinácti chodech, nebo „denní výběr“ s deseti chody. Moderní interiér s přírodními materiály, špičkové suroviny a kuchyně vycházející z andaluské tradice, to vše jsou důvody, proč sem vážit cestu.

El Rinconcillo

Nejstarší bar v Seville, který vznikl už v roce 1670. Poznáte ho snadno, před otevřením ve třináct hodin se od něj táhne fronta. Pokud si chcete sednout a nemáte rezervaci, ani si do ní nemusíte stoupat. V klidu se ale najíte i vestoje, obsluha kmitá rychle, a i kdybyste neukořistili stůl hned, za chvíli se nějaký uvolní.

A co tady dostanete? Tradiční andaluskou kuchyni, z níž byste neměli minout bramborovou tortillu s jamónem, kterou tady mají nejlepší přinejmenším z celé Sevilly. A navíc stále za velmi přátelskou cenu.

San Marco Santa Cruz

Středomořská restaurace v jedinečném prostoru, však se také nachází v objektu bývalých arabských lázní z dvanáctého století. Je členitá do různých pater a chodbiček a v každém místě nabízí trochu jiný zážitek. Původní design se mísí s novým, nechybí fontánky a výklenky pro soukromé akce.

Cañabota

Podnik přímo v centru se otevřel teprve před osmi lety, už však stihl získat michelinskou hvězdu. Slávu si vysloužil zejména za mořské plody, jejichž přípravu můžete sledovat přímo na baru z první ruky. Dejte si langustu nebo humra a napárujte si je s některým ze špičkových vín.

Muy Coffee

Nenápadnou malou kavárnu byste možná přehlédli, jenže právě tady narazíte na možná vůbec nejlepší kafe ve městě. Bohatý výběr zrn, skvělé batch brew, přátelská atmosféra a k tomu dobré sendviče. Tady byste se měli zastavit.

Virgen Coffee

Další skromně vypadající podnik, který patří k nejvyhlášenějším kavárnám v Seville. Nachází se navíc na exkluzivní lokaci poblíž Setas de Seville, kde si můžete vydechnout po prozkoumávání tohoto architektonického skvostu, a to za příznivé ceny. Jen počítejte s tím, že kávu vám tady dají jen s sebou.

Créeme Helado, Helado

Že v Seville bývá pořádné horko, o tom už jste si mohli přečíst výše. A tak nesmí chybět ani tip na zřejmě nejlepší zmrzlinu ve městě. Vyrábějí ji čistě z přírodních surovin, dělají si i domácí kornoutky a nabízejí originální příchutě. Dáte si třeba avokádovou?

Kde se ubytovat

Boutique Hotel Casa del Poeta 

Zásadní výhodou tohoto hotelu je bezpochyby lokace: je přímo v historickém centru města, a tak se rychle dostanete pěšky ke všem památkám. Zároveň je to ideální místo k odpočinku po dlouhém dnu chození po městě.

Stačí totiž projít vstupní branou a ocitnete se v klidné zelené oáze s chladivým atriem, kde si můžete v klidu vychutnat odpolední kávu a oddychnout si, než se vydáte za večerním a nočním životem. Anebo vylézt na střešní terasu, která rovněž skýtá famózní výhledy na přilehlý kostel a celé město.

Hotel Alfonso XIII, a Luxury Collection Hotel, Seville

Ikona sevillského luxusu. Pokud se chcete cítit jako králové, ubytujte se tady, koneckonců španělský král tady doopravdy při oficiálních návštěvách přebývá. Pětihvězdičkový hotel je jako město ve městě: hned v centru, přitom tady máte v uzavřeném areálu dostatek klidu, abyste si užili zdejší bazén nebo rozkvetlou zahradu.

Mimochodem, hotel má v sobě i dvě restaurace, přičemž tu luxusnější z nich zvanou San Fernando byste pro dokonale královský zážitek rovněž neměli vynechat. Pokud už jste ale vybrali jiné místo na večeři, nemusíte smutnit, o zážitek nepřijdete – ráno se tady podávají i snídaně.

Hotel Sacristía de Santa Ana

Perfektní volba, pokud chcete klidnější lokalitu dál od centra, ale zároveň pořád v blízkosti vynikajících restaurací i příjemné pěší zóny, kde to žije od rána (a hlavně) do večera.

Místo je ideální volbou pro rodiny s dětmi, v těsné blízkosti najdete několik dětských hřišť a podniky nabízejí dětská jídla. Na rozlehlou pěší zónu se navíc nemusíte bát vypustit ratolesti téměř bez dozoru.

Hotel se nachází v panském domě z osmnáctého století, citlivá rekonstrukce a výzdoba zachovala to nejlepší z tradiční podoby historických sevillských domů a zároveň dostatečné pohodlí. 

Náš tajný tip

Convento San Leandro

Ukrytý klenot. Na nádvoří kláštera San Leandro prodávají jeptišky Yemas de San Leandro, sladkosti ze žloutků, cukru a citronu. To by nebylo až tak neobvyklé, avšak unikátní je způsob, jakým je můžete koupit.

Jeptišky jsou totiž schované za turniketem. Pokud jim zaplatíte v hotovosti, pošlou vám na druhou stranu sladkosti a ani jejich tvář neuvidíte. Ale jsme v jednadvacátém století, takže platit můžete i kartou, pak se ve dveřích objeví jedna z nich s terminálem.

Když se sejde víc zákazníků, sestry často vyjdou na nádvoří, rozlévají čaj a kávu a rozmlouvají s návštěvníky. Atmosféra je tu v těchto chvílích naprosto unikátní.