Není tak dokonalé jako třeba Kodaň, místy je podobně špinavé jako Berlín, divoce multikulturní a otevřené snům jako New York, a stejně všechny slavné metropole něčím dalece přesahuje. Sydney je totiž zalité sluncem a to je cítit v každičkém ohledu.
Spousta slunečního svitu a dlouhé dny tomuto australskému městu skutečně propůjčují uvolněnou a přátelskou atmosféru, kde si i ti, kdo pracují v rostoucích office centrech, udržují dovolenkové nastavení mysli.
Když totiž míří pryč z kanceláře, často spěchají na jednu z mnoha překrásných pláží s průzračně modrým oceánem, které jsou i z centra vzdálené jen pár minut trajektem či autobusem.
Tady zároveň nikdy nejste cizí. Lidí, kteří tu sice žijí, ale pocházejí z úplně jiné části země, pravděpodobně potkáte víc než rodilých Australanů.
A když už se někdo narodil tady, možná alespoň jeho rodiče pocházejí třeba ze Šumavy (reálný příběh jedné Australanky, kterou jsem potkala na Manly Beach). Zároveň to znamená, že se tu o vás vždycky velmi upřímně zajímají.
Výsledkem je pocit, který v žádném jiném, nebo přinejmenším ve většině ostatních měst, nezažijete. Dopřejte si jej proto alespoň jednou za život.
Až se na tuhle bohužel opravdu dalekou cestu vydáte, počítejte raději s několikadenním jet lagem. Naštěstí najít v Sydney hezký a pohodlný hotel, kde únavu a nespavost sladce přečkáte, není vůbec těžké, neustále tu vznikají nové a nové. Jedním z nich je například Oxford House, jehož výhodou je kromě moderního interiéru a vnitrobloku s bazénem také lokalita.
Nenechte se totiž zmást s ubytováním co nejvíce v centru, kde hotely často bývají u hodně rušných a často právě i špinavých bulvárů. Zmíněný Oxford House je ve čtvrti Paddington, na tom hezčím konci Oxford Street, kam určitě zavítáte i na nákupy.
Kousek odtud je však třeba také jedno z nejkrásnějších míst ve městě – Paddington Reservoir, skutečný rezervoár vody, dnes přeměněný na zelenou zahradu, oázu klidu i příležitostnou uměleckou galerii pod širým nebem.
Umění si celkově v Sydney užijete. Kromě mnoha malých galerií tu teď zásadní roli hraje Art Gallery of New South Wales, v níž se aktuálně odehrává opravdu rozsáhlá a velmi zdařilá výstava Kandinsky.
A v jejím novém, nedávno dokončeném křídle od studia SAANA nedávno odstartovala výstava mapující dílo Louise Bourgeoise.
Od umění se pak můžete přesunout k obdivování místní architektury. Zásadním jménem je tady Harry Seidler, který do Sydney z Evropy přivezl modernismus a vliv Bauhausu.
Po celém městě najdete mnoho jeho staveb, ale určitě si udělejte výlet i za město, do Rose Seidler House, což je taková australská „vila Savoye“, kterou Harry postavil v roce 1950 pro své rodiče.
Tahle vila tak na okraji Sydney stojí dokonce déle než slavná budova Opery, kterou tu dánský architekt Jørn Utzon postavil teprve před padesáti lety. Ke slavné Opeře si však zajděte hned několikrát a ideálně běžte i dovnitř – na koncert, na balet nebo třeba na komentovanou prohlídku.
V každém světle vypadá tato neobvyklá budova jinak, z každého úhlu si všimnete nových detailů.
Jednou ji celou obejděte, jindy si u ní dejte drink, příště ji pozorujte z trajektu, z pylonu majestátního Harbour Bridge anebo z nedaleké Royal Botanic Garden, která funguje jako překrásný, opravdu rozlehlý a volně přístupný park.
Trajekty jsou v Sydney součástí městské dopravy, a tak se díky žlutozeleným lodím za pár dolarů dostanete nejen na zmíněnou Manly Beach, ale třeba i do Rose Bay, odkud si udělejte procházku až k majáku Hornby – cestou minete hned několik úžasných pláží.
Zejména z Milk Beach se nabízí krásný pohled na panorama celého města jako na dlani a opravdu nezapomenutelný je odtud západ slunce. Surfaři jistě nebudou chtít minout také slavnou Bondi Beach, i když tam se zrovna snadněji dostanete autobusem.
K Austrálii neodmyslitelně patří lokální zvěř. Užijete si ji, i kdybyste neměli opustit hranice města. Zajděte si do rozlehlé a neustále vylepšované Taronga Zoo, kde si prohlédnete desítky endemických druhů, včetně koal, klokanů či vombatů.
Vyfotíte si zvířata na pozadí se skyline slavného města a můžete tu dokonce přespat – klidně i s výhledem přímo do koalího výběhu.
A pak je tu místní gastro scéna. O kavárnách v Sydney a Austrálii obecně se říká, že jsou nejlepší na světě, pravidelně se umisťují v top 10 podobných žebříčků. A opravdu se mi tady ještě nepodařilo najít špatné kafe.
Nemusíte přitom složitě vyhledávat žebříčky těch nejlepších, v podstatě ani naslepo nemáte šanci udělat chybu. Podobně nastavenou laťku má i jídlo – standardem je tady to, co obvykle považujeme za nadstandard.