Často to zažíváme v restauracích nebo kavárnách: hezký interiér, v kuchyni nejlepší kuchař, usměvavá obsluha, všechno funguje, jak má… ale z reproduktorů se line náhodné komerční rádio, případně Spotify přerušované reklamami. A s Vánocemi je to podobné – lidé věnují tolik energie nákupu dárků, úklidu domácnosti a vánoční výzdobě, že už jim nezbude kapacita na hudbu. Tak to řeší oprýskaným cédéčkem s Rybovkou nebo duety Karla Gotta s Lucií Bílou. Chcete na Vánoce slyšet něco lepšího? Inspirujte se naším seznamem. Možná zjistíte, že dobrá, neoposlouchaná hudba bude právě tím, co Vánocům vrátí kouzlo.
Vince Guaraldi Trio – Charlie Brown Christmas (1965)
Charlie Brown je loser – dobrosrdečný, milý, přesto jasný loser. Jeho holou hlavu a obrovské uši, mezi kterými se táhne trochu přihlouplý úsměv, možná znáte z komiksu Peanuts. Do dějin vánoční hudby však nepromluvil z papíru, ale z televizní obrazovky.
Když se v roce 1965 poprvé vysílal vánoční speciál A Charlie Brown Christmas, nikdo asi ještě netušil, že se z jeho soundtracku stane vánoční klasika. O víc než 50 let později je jazzový doprovod pianisty Vince Guaraldiho pro spoustu lidí vánoční volbou číslo jedna. Je vřelý, melancholický, plný naděje, přesto se elegantně vyhýbá jakémukoli vánočnímu kýči.
Bob Dylan – Christmas In The Heart (2009)
O. k., tady to s tou důstojností nebude tak žhavé. Ale zábavné to bude rozhodně! Bob Dylan se nikdy neohlížel, co si o něm kdo myslí, a i díky tomu mohl tenhle kluk s hlubokými židovskými kořeny natočit před 10 lety čistě vánoční album. Najdete na něm tradiční koledy, lidové písničky i komerční vánoční hity, které mladý Dylan slýchával z rádia. A hlavně tu najdete nadhled, který by od tehdy osmašedesátiletého bručouna asi málokdo čekal.
Vrcholu dosáhl Dylan ve videoklipu Must Be Santa, kde se pokojná vánoční party postupně zvrhne až k hospodské rvačce jako z obrazů Pietera Brueghela nebo Josefa Lady. Výtěžek z prodeje alba putoval na konto nadace Feeding America, která se stará o hladovějící děti.
Joni Mitchell – Blue (1971)
Tady už to tolik legrační není. Ale o to krásnější. Deska Blue od kanadské písničkářky Joni Mitchell sice není vánoční, ale jedna z písní přesto zabírá přední místo na žebříčku emočně intenzivních vánočních songů. Joni Mitchell ve skladbě River, příznačně začínající klavírní citací z Jingle Bells, v prvních verších vykresluje zdánlivou sváteční idylu: řezání stromku a jeho zdobení, zpívání koled. Pak ale přijde kolaps. Veršem I wish I had a river I could skate away on vypravěčka prozrazuje svoji touhu tomuhle všemu utéct někam daleko.
Málokdo zpívá o tom, že nechce mít s vánoční pohodou nic společného. A asi nikdo to nedělá tak jako Joni Mitchell.
Sufjan Stevens – Songs For Christmas & Silver Gold (2006, 2012)
Ještě než byla jeho skladba k filmu Call Me By Your Name nominována na Oscara, stihl americký hudebník Sufjan Stevens spoustu věcí: natočit album o své mrtvé matce, vymyslet a zrealizovat opulentní hudební projekt oslavující planety v naší sluneční soustavě, zkomponovat balet. Původně měl dokonce v plánu natočit desku o každém z 51 amerických států, a i když zatím stihl jenom dva, Michigan a Illinois, obě alba patří k tomu nejlepšímu, co americká nezávislá hudba v tomhle století nabídla.
Sufjan Stevens ale především miluje Vánoce. Mezi lety 2001 a 2012 tak postupně natočil 10 krátkých nahrávek vánočních písní, které později vydal v podobě dvou velkých krabic plných muziky. Pětihodinová stopáž představuje dokonalý ponor do tradice americké vánoční hudby, kterou Sufjan Stevens doplňuje vlastními skladbami.
Pokud máte rádi banjo a chcete si připadat jako v Chicagu, není lepší varianta. Existují rodiny, ve kterých se oněch 100 Sufjanových koled protočí během Vánoc hned několikrát.
Phil Spector – A Christmas Gift For You (1962)
Řekli byste, že jedno z nejlepších vánočních alb světového popu vymyslí člověk, který závěr svého života stráví ve vězení za vraždu? I takhle spletité jsou ale cesty života. A Phil Spector byl v 60 letech jednou z nejvýraznějších postav západního popu.
Nebyl zpěvák, vlastně ani moc hudebník, ale jako producent a organizační mozek dokázal dát dohromady to nejlepší z tehdejší scény. Za svoje hity mu vděčí třeba dívčí kapela The Ronettes, se kterou v roce 1962 natočil vánoční desku A Christmas Gift For You. Je to ta nejlepší esence tehdejšího černého popu podle střihu detroitského labelu Motown.
Kate Bush – 50 Words For Snow (2011)
Pamatujete si, když ještě na Vánoce sněžilo? Tahle deska vám to připomene. Anglický národní poklad, zpěvačka a skladatelka Kate Bush, sice taky nenatočila přímo vánoční album, zato ale zkomponovala tak přesvědčivé konceptuální album o sněhu, že si v našem seznamu svoje místo zaslouží.
Co jiného si ostatně pustit na Vánoce než vyznání vločky padající na zem, které zpívá matka se synem? A nebyla by to Kate Bush, kdyby na desku neprotlačila trochu erotiky. Tentokrát jde ovšem o romantický vztah se sněhulákem.
Chance The Rapper & Jeremih – Merry Christmas Lil’ Mama (2016)
Ani tenhle přehled se neobejde bez rapu. Proč taky? Rap už je natolik globální popkulturní síla, že se nevyhne žádným tématům. A když se Vánoc chopí proslulý chicagský rapper Chance The Rapper, nemůže to dopadnout špatně: v době, kdy jeho kolegové rapují o drogách a depresích, se totiž Chance The Rapper vytrvale drží optimistického zvuku inspirovaného R&B nebo soulem.
Na mixtape Merry Christmas Lil’ Mama si k sobě přizval zpěváka Jeremiho a do půlhodinové nahrávky zabalili tolik pozitivních emocí, že vám to vydrží až do příštího roku.
The Clancy Brothers – Christmas (1969)
Na Vánoce nesmí chybět také povinný výlet do Irska. Irové totiž tyhle svátky slaví nejlépe. Stejně jako nejlépe slaví cokoli jiného. The Clancy Brothers jsou jednou z nejvýraznějších irských folkových kapel všech dob, a když se z Irska v 50. letech přestěhovali do Spojených státech, inspirovali třeba i Boba Dylana. Kruh se uzavírá, Nollaig Shona Daoibh!
Tom Waits – Silent Night / Christmas Card From A Hooker In Minneapolis
A na závěr ještě jeden temnější, ale zároveň překrásně dojemný kousek. Toma Waitse nemusíme představovat, ale ne každý zná jednu z jeho nejsilnějších písní v živém podání, kde ji nezaměnitelný zrzavec vtěsná mezi svébytné provedení Tiché noci. Zhudebněná báseň Charlese Bukowského málokdy zněla takhle tklivě (doporučujeme také výbornou verzi od zpěvačky Neko Case), jakkoli obsahuje obraty, které rozesmívají publikum i samotného Waitse. Teprve finální zvrat, ve kterém se prostitutka přiznává, že si svůj obrat v životě jenom vybájila, trefuje posluchače přímo do srdce.
A připomíná, že je máme – nejenom o Vánocích – nechávat otevřená i těm, kdo v životě neměli takové štěstí jako my.