Krach a likvidace nejstarší cestovky na světě Thomas Cook má tak trochu svůj happy end. Alespoň pro britské zaměstnance, kteří se před 14 dny ocitli ze dne na den bez práce. Jeden z největších a také tradičních britských operátorů Hays Travel oznámil, že odkoupí všech 555 Cookových poboček ve Spojeném království.
Podle deníku The Guardian už v minulých dnech převzal několik obchodů a zaměstnal 421 bývalých zaměstnanců. Při jednom z největších krachů britské historie přitom v minulosti přišlo o práci devět tisíc lidí.
Krach britské cestovky se vyznačoval hned několika „nej“. V cizině uvázlo asi 150 tisíc lidí, kteří s Thomasem Cookem vycestovali. Následně britská vláda a konkurenční operátoři a aerolinky rozpoutali největší záchrannou akci lidí od dob druhé světové války, aby během několika dní dovezli Brity zpět domů.
„Thomas Cook byl milovaný brand, zaměstnával velmi talentované lidi,“ uvedli John a Irene Haysovi, majitelé Hays Travel. Dodali, že se na spolupráci těší.
Podle hlasů z Británie tento krok urychlí proces nucené likvidace. Stejně tak se dá ale hodnotit jako velmi odvážný. Početná pobočková síť a vysoké náklady na její provoz totiž byly jedněmi z důvodů, které vedle dluhů poslaly Thomase Cooka ke dnu. Hodnotu dealu firma nekomentovala. Do práce by se mohlo vrátit až 2500 lidí.