Kanye West sedí na gauči, listuje v iPadu a spokojeně se usmívá. Ta cool prezentační aplikace, která má amerického rapera zaujmout a nad kterou si tak libuje, má značku Made in Česko. Pak se West rozběhne za svými kreativci a chrlí: Hele, toto dělal kluk z nějakého neznámého místa ve střední Evropě, tady se inspirujte.
Ten kluk se jmenuje Vít Haratek, je z Třince a patří do výběru Forbesu 30 pod 30. Jestliže kdysi programoval hry, které měly stovky tisíc stažení, dnes jsou to jména a dobré reference, kterými měří svůj úspěch. A na jeho budování dál pracuje.
To slovo během rozhovoru nezazní ani jednou, ale celý je jím prosycený. Ambice. Touha dosáhnout Olympu, ačkoliv Haratek úplně přesně neví, kde ten jeho leží. Vlastně samotná definice jeho práce je tak nějak nejasná a on sám si pro ni našel jeden termín – smart creative.
„To je člověk, který míchá racionální myšlení s kreativitou,“ říká 28letý „ajťák“ z Třince, na nějž by pasovala i označení vývojář, grafik, animátor, designér nebo hacker. „Ale já nechci svou práci nijak ohraničovat, moje největší market value je právě v tom, jak jdu do široka. Zkoumám různé nástroje tvorby kolem sebe a využívám je k tomu, aby lidi mohli říct: Wow, tak tohle je pecka.“
Natočil oceněné videoklipy, vytvořil reklamní jingly pro velké firmy, o jeho práci se ví v NASA a Westovi bleskově, během 30 hodin, nadesignoval animace, které se pak promítaly na velkoplošných obrazovkách během koncertu v Los Angeles. A při tom všem odmítal seriózní nabídky práce, protože stále čeká na tu pravou. Třeba na místo ve SpaceX Elona Muska, kam ho to vábí.
„Dřímá ve mně několik různých osob, které se mezi sebou domlouvají, kudy vede správná cesta. A ta cesta neustále probíhá,“ tvrdí Haratek, který na veletrhu pracovních příležitostí Profesia days vedl přednášku právě na téma Cesta za úspěchem. „Součástí mého lifestylu je jít si za sny, pracovat na sobě a dělat cool věci. Posouvat se, inteligenčně se challengovat, seberealizace mě naplňuje. A nemám v plánu přestávat.“
Toto jsou 4 rady Víta Haratka, které vás mohou k úspěchu nasměrovat:
Nepřestávejte s učením
Neustále a systematicky budujte své znalosti. Já jsem se vždycky vedle škol vzdělával ještě sám, četl knihy navíc, díval se na YouTube, chodil na kurzy, získával mentory. S oblibou říkám kamarádům, když se mě ptají na můj oblíbený seriál: Když máš chuť na seriál, dej si tutorial. Ten se spíš promítne ve vašem životě. Sobotu mám vyhrazenou čistě vzdělávání, čtu si o zajímavých věcech, které třeba ani nesouvisejí s mou prací. Snažím se hledat i mimo svůj obor; hodně mě baví architektura, móda, matematika, anatomie. Jak chcete v životě něčeho dosáhnout a udržet si to, když na to nemáte potřebné znalosti? Nepřestávejte budovat jednu ze svých největších konkurenčních výhod.
Experimentujte
Neboli buďte hackerem svého života. To přispělo k mému pocitu štěstí v životě. Začal jsem si klást otázky, jak můžu lépe žít nebo pracovat: Je pro mě lepší malé, nebo velké město? Velký tým, malý tým nebo být úplně sám? Jak se lépe soustředit? Jsem efektivnější ráno, nebo večer? Jak mít více energie? Kde je pro mě balanc mezi zdravím a prací? Co strava? Co spánek? Řeknu si, že dva měsíce zkusím nový přístup, a pak si dělám zápisky, deníky, postřehy. Začnu v nějakém stavu a kontroluju, jak experiment dopadl, když jsem se mu poctivě věnoval. Teď vím, že pro můj život je důležité jít si ráno zacvičit, abych vyplavil endorfiny, pak jsem správně výkonný, soustředěný. Dopoledne nezvedám telefony a v poledne si sám vařím stravu optimalizovanou na nutriční hodnoty. V jeden moment se toto stane vaší přirozeností, rutinou a automatickým procesem. A právě to já hledám.
Čtěte také: 16 byznysových rad od Romana Staňka, nejúspěšnějšího Čecha v Silicon Valley
Najděte si mentory
V šestnácti jsem měl prvního, který mě hodně ovlivnil, a dodnes se snažím hledat lidi, kteří jsou o krok přede mnou. Klidně i mladší. Nechci být stínem nikoho, ale inspirace je důležitá. Dívám se, jak co dělají lidé kolem, inspiruju se nejen profesně, ale i v životě. Je potřeba cvičit s trenéry, protože oni zkrátí křivku učení a to se vám pak mnohonásobně vrátí, ušetří to čas, předejdete zbytečným chybám. Když nemáte přístup k někomu takovému, pak mě osobně baví číst biografie – Branson, Musk… Jsou sice vzdálení, ale aspoň takto mě inspirují. Od mentorů jsem dostal i radu, ať si do třicítky moc nevšímám pracovních nabídek ve smyslu nehnat se bezhlavě za penězi, a raději ať sbírám dovednosti, které uplatním později v životě. Zatím se jí držím a věřím, že je to dobře.
Buďte vytrvalí
Věci trvají dlouho a je spousta překážek, které je na té cestě potřeba přeskočit. Ale je dobré mít cíl a mít ho pořád na mysli. Asi se ze mě z měsíce na měsíc nestane zakladatel nějaké úspěšné firmy, i když i to se může povést, ale víc mi sedí systematičtější přístup. Jít krůček za krůčkem, dělat si background, z něhož pak může něco úspěšného vzniknout. Nevím, jestli mám já sám nějaký ultimátní cíl, ale poslední roky jsem se soustředil na design, v něm jsem se snažil zlepšit, abych jednou mohl dělat dobré produkty. A mám proto i takové motto: Buďte tak dobří, aby si vás ostatní nedovolili ignorovat.