Času na novoroční odpočinek mají hráči počítačových a konzolových her málo. Celá řada vydavatelů si totiž pro vydávání nových titulů vybírá první měsíce roku, takže už teď se máme z čeho a na co těšit.
Jenže to není to nejdůležitější. Letošní rok je speciální především proto, že Microsoft i Sony chystají odhalení plánů a vizí pro novou generaci konzolí, kterých bychom se mohli dočkat v následujícím roce.
Nejdříve ale k hrám, kolem kterých není nutné příliš spekulovat.
Začátek roku se nesl ve znamení velkých návratů, ať už k nim počítáme sedmý díl letecké série Ace Combat s vynikajícím režimem ve virtuální realitě, anebo remake legendárního druhého dílu hororovky Resident Evil.
Právě předělávky starších her se staly doménou uplynulé pětiletky, ovšem až přepracovaný Resident Evil 2 naznačil, jakým způsobem jsou vývojáři schopní hráče dokonale potěšit. Hra vyšla teprve před několika dny a už se o ní mluví jako o bezchybném příkladu, jak skloubit nostalgii s moderními trendy.
Velký návrat znamená i hra Kingdom Hearts III – velmi specifické RPG, které po více než 10 letech uzavírá období nekonečného čekání a nechává hráče opět vplout do mixu tradičního herního světa a pohádek od Disneyho. Kdo nevyzkoušel, pravděpodobně nepochopí, hráči by se ale neměli nechat zmást stylizací, která sice může působit dětinsky, ale je doopravdy pouze obalem robustní hry na hrdiny s velmi nečekanými zvraty v příběhu.
Vývojáři se očividně domluvili, že všechny zásadní tituly vyjdou 15. února. Jak jinak si vysvětlit datum vydání problematického Crackdown 3, koncem loňského roku nečekaně oznámeného Far Cry New Dawn a svérázného Metro Exodus? Všechny hry mají potenciál oslovit obrovskou skupinu hráčů, každá z nich je ale pro své vývojáře a vydavatele důležitá z jiného ohledu.
Crackdown 3 je jednou z mála exkluzivit pro konzoli Xbox One a pro Microsoft je i přes předvídané problémy a slabou grafiku velmi důležitý. Far Cry New Dawn je naproti tomu pokus Ubisoftu vymanit se ze zaběhnuté šablony a na hře, která stojí mimo hlavní sérii, testovat větší příklon k RPG prvkům. A Metro Exodus? Vyvrcholení třídílné adaptace knižního románu Dmitrije Gluchovského je sice černým koněm v soutěži o nejlepší hru roku, ovšem první dojmy nasvědčují tomu, že vývojáři změnou prostředí možná riskují až příliš, a hráči před vydáním podléhají mírné skepsi. Jak to dopadne, se ale naštěstí dozvíme už brzy.
Následující měsíce přinesou také velké hry typu Devil May Cry 5, The Division 2 nebo Mortal Kombat 11, fanoušci se ale také upínají k menším, leč stále velmi ambiciózním titulům.
Vývojáři slavného Dark Souls nebo Bloodborne – japonské studio From Software – chtějí pokročit v celosvětově oblíbeném konceptu neúprosných metodických akčních her a přinést odlehčenější samurajskou variantu Sekiro: Shadows Die Twice.
Také Days Gone pro PlayStation 4 vypadá na hodně zajímavou zombie záležitost, která, spíše než prvoplánovým věhlasem, láká hráče na technicky vyspělé zpracování hord nemrtvých, s nimiž se bude muset hlavní hrdina popasovat. A pak je tu samozřejmě Rage 2, který hráče opět uvrhne do bezútěšných postapokalyptických kulis, ovšem tentokrát ve značně ztřeštěné stylizaci, připomínající Šíleného Maxe.
Luxus v podobě titulů s již pevným datem vydání ale hráčům už tradičně nestačí a právě v rovině více či méně pravděpodobných spekulací se objevují ještě zajímavější hry.
Vyjde letos Death Stranding, tedy další počin japonského designéra a tvůrce série Metal Gear Hidea Kodžimy? On sám naznačuje, že ano, ale vtípky doprovázející jeho celou kariéru velí hráčům hledět na podobné zkazky s pochybnostmi. Přesto by mělo jít o přelomové dílo s plejádou známých herců, kteří propůjčili hře svůj vzhled i hlas.
A co polský Cyberpunk 2077, další hra od tvůrců skvělého Zaklínače? Vývojáři z CD Projektu si vzali grant na podporu své tvorby, který s sebou ale nese pravidlo, že výsledek práce musí být zveřejněn před koncem letošního roku, což mnohým fanouškům stačí jako potvrzení toho, kdy úžasně vypadající kyberpunková záležitost vyjde.
A to ani nezmiňujeme možnost, že se hráči dočkají druhého dílu příběhově velmi silné akční adventury The Last of Us, macho akce Gears 5, ryzí akce DOOM Eternal nebo Star Wars Jedi: Fallen Order, která by snad mohla prolomit prokletí her z univerza Hvězdných válek, nad jejichž licencí dlí vydavatelský moloch Electronic Arts. Všechny tyto hry jsou ale úzce spojeny s tím, co padlo v úvodu – tedy s novými konzolemi.
Je totiž velmi pravděpodobné, že se vývojáři už potichu připravují na nutnost doručit své hry i na nový Xbox a PlayStation, což má obvykle za následek trochu sníženou frekvenci ve vydávání těch opravdu velkých her.
A zatímco Microsoft už oficiálně potvrdil, že konzole nové generace vzniká, Sony se k tomuto kroku ještě odhodlává. Je nicméně pouze otázkou času, kdy se o nových konzolích v průběhu roku dozvíme, a hlavně – při jaké příležitosti.
Není totiž bez zajímavosti, že se Sony nechce letos účastnit největšího herního veletrhu E3, což předznamenává vlastní akci, na které by mohly být představeny jak úplně nové hry, tak samotný PlayStation 5. Naproti tomu Microsoft letošní E3 rozhodně plánuje a bylo by příznačné, že nový Xbox odhalí právě tam. Ať už to ale dopadne jakkoli, jisté je, že nové konzole doslova klepou na dveře a bude velmi zajímavé sledovat, jakým směrem se bude nová generace ubírat.
Bude to streamování obsahu? Knihovna her za předplatné, jako nabízejí filmové či seriálové platformy jako Netflix nebo HBO GO? Snaha ještě jednou zdůraznit virtuální realitu? Nové možnosti ovládání? Anebo jen nárůst výkonu a zachování tradic? Nechme se překvapit!