Polská videohra This War of Mine od 11 Bit Studios nabízela dost mrazivý zážitek i v dobách míru. Sugestivně ukazuje horor, který zažívají běžní civilisté v době války. Zima, nemoci, zoufalý boj o jídlo, strach ze smrti, která obchází kolem, a těžká rozhodnutí.
Prodeje This War of Mine stouply od začátku ruské invaze na Ukrajinu o 2500 procent. Což může působit jako bizarní fenomén. Kdo by si chtěl prožít hrůzy, které obyvatelé Ukrajiny znají až příliš dobře a celý svět je nervózně sleduje v televizi?
„Myslím, že se lidé pokoušejí pochopit, co se děje na druhé straně hranice,“ zkoušel vysvětlit pro Washington Post motivaci přinejmenším polských hráčů Pawel Miechowski z 11 Bit Studios. Snad si tím chtějí připomenout a docenit vlastní bezpečí nebo se lépe vcítit do toho, co Ukrajinci prožívají.
Není to úplně nový fenomén. Také po propuknutí pandemie koronaviru šlo sledovat podobnou situaci, když raketově vzrostly prodeje titulu Plague, Inc., který – ano – simuluje šíření viru po naší planetě.
Tentokrát je z toho ale mnoho dobrého. Všechny výdělky totiž 11 Bit Studios posílají na konto Červeného kříže určené na pomoc Ukrajině. Jen za první týden to činilo 850 tisíc dolarů, což je ohromné číslo s přihlédnutím k tomu, že zisky z každé kopie jsou jen pár dolarů a hra vyšla před osmi lety.
Stejné organizaci posílá peníze také řada dalších herních studií, která odsoudila ruskou invazi. Z českých společností třeba Keen Software House nebo SCS Software, kteří dokonce bleskově vydali speciální herní rozšíření pro Euro Truck Simulator 2 nazvanou Ukrainian Paint Jobs Pack, díky němuž můžete kamiony ve hře opatřit ukrajinskými barvami.
Pozadu nezůstaly s dobročinnými příspěvky ani dva nejznámější tuzemské týmy, Warhorse Studios a Bohemia Interactive, který zase připravil charitativní balíček svých Arma her, jehož výtěžky jdou rovněž na pomoc zasaženým válkou. Další charitativní kompilaci titulů pak dávají dohromady vývojáři z celého světa.
Řada vývojářů také přestala své hry nabízet v Rusku, namátkou třeba polský CD Projekt RED, autoři herního Zaklínače a Cyberpunku 2077. Nejde tam koupit ani herní tvorbu Microsoftu. Společnost Electronic Arts pak zase vyňala ruské kluby z fotbalové hry FIFA.
Sony odložila ruské vydání očekávané závodní hry Gran Turismo 7 a Amazon pro změnu zastavil ruskou lokalizaci své velkolepé onlinovky New World.
Válka má pochopitelně neblahé dopady na ukrajinská herní studia. To patrně nejznámější, GSC Game World, pozastavilo práce na očekávané akční hře S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl.
Prakticky mimo provoz je také tým Frogwares, autoři detektivních adventur se Sherlockem Holmesem. A svět se modlí, aby se mohli znovu vrátit do práce, nikoli kvůli hrám, ale jelikož to bude značit, že znovu zavládl mír.