Svítící neony a barevné ulice věčně pulzující japonské metropole. I samotné kulisy Tokia jsou důvod, proč vyzkoušet nový seriál Tokyo Vice: dívat se na ně je pro Evropana je exotickým zážitkem samo o sobě.

Ale nejde pochopitelně o důvod jediný. Série z dílny HBO Max je poctivým a pečlivě budovaným noir příběhem o novináři, který proniká do japonského podsvětí. Stojí za ním J. T. Rogers, uznávaný autor oceněný divadelní cenou Tony, a napsal ho na základě stejnojmenné knihy skutečného novináře Jakea Adelsteina z roku 2009.

Pozornost poutá především jiné jméno se seriálem spojené: Michael Mann – fenomenální americký režisér, který má za sebou vynikající Nelítostný souboj nebo také Collateral či Insider: Muž, který věděl příliš mnoho. Za Tokyo Vice stojí jako producent a rovněž režíroval první epizodu, na níž je jeho um dobře vidět a je výborným lákadlem na zbytek seriálu.

„Za úspěch pilotního dílu se hodně vděčí Michaelu Mannovi. Opravdu se snažil o realistický feeling,“ potvrdil Ken Watanabe, jedna z hereckých hvězd seriálu, pro Entertainment Weekly.

„Je dost těžké získat povolení k natáčení v Tokiu a zvažovali jsme i jiná místa za městem. Ale Michael Mann chtěl a potřeboval točit v Tokiu. Japonští kritici občas říkají, že zahraniční filmaři chtějí točit Tokio jen seshora. Ale Michael chtěl jít hluboko dolů, do tokijského „sklepa“. Skutečně vám to navodí feeling toho „podsvětí“.

Hlavním hrdinou je již zmíněný novinář Adelstein v podání Ansela Elgorta, který se v roce 1999 stěhuje ze Spojených států do Tokia a dostane se jako první cizinec do největších japonských novin. Shoda okolností ho přivede do kontaktu se zkušeným detektivem v podání Watanabeho a společně pak odkrývají prostředí japonské jakuzy. 

Tokyo Vice působí syrově, uvěřitelně, do Adelsteina jakožto outsidera v cizím světě je tuze snadné se vžít. Každý záběr je pečlivě budován a vycizelován a přenese vás tu do tokijského metra, jindy do redakce největších novin, pak zase do nočního klubu nebo sídla mafiánů.

Noir atmosféra a pozvolné pronikání do tokijského podsvětí vás donutí koukat stále dál, i když ostatní dějové linie krom té hlavní s Adelsteinem atraktivitou trochu ztrácejí. Úspěch seriálu potvrzují skóre z agregátoru Rotten Tomatoes: u kritiků 86 procent, u uživatelů dokonce 91 procent.

Projekt Tokyo Vice vznikl v roce 2013, původně mělo jít o film v hlavní roli s Danielem Radcliffem. Před třemi lety se ale rozhodlo o změně konceptu na osmidílný seriál v produkci HBO Max. Do hlavní role se dostal americký herec a zpěvák Elgort, který na sebe dosud nejvíc upozornil ve filmech Baby Driver nebo nedávném novém zpracování muzikálu West Side Story.

V roli dlouhovlasého novináře patří k tahounům Tokyo Vice, těch je ale hned několik, s výborně nasnímaným Tokiem v čele. Nechte se jím unášet, nebudete litovat.