Dánskou metropoli v posledních letech oceňují nejen za urbanistický přístup, udržitelnost, umění či design, ale také za architekturu. UNESCO letos vyhlásilo Kodaň hlavním městem architektury.
„Je to šance pro obyčejné lidi i světové lídry pochopit hodnotu designu v každodenním životě,“ říká Thomas Vonier, prezident Mezinárodní unie architektů, která na volbě hlavního města architektury spolupracuje.
Prohlédněte si zásadní stavby, které z Kodaně dělají výjimečnou metropoli a jasně dokazují, že architektura může být nejen vkusná a krásná, ale i funkční a sloužící lidem.
Dánské centrum architektury DAC
„Není náhoda, že se Kodaň stala hlavním městem architektury. Dokázala se proměnit z nudného města s oslabenou ekonomikou, kterým byla ještě v osmdesátých letech, na místo, které zdobí titulní strany předních magazínů. Spousta lidí věří, že Kodaň dokázala vyřešit odvěký hlavolam, jak vytvořit město s dostatečným prostorem pro lidi,“ dozvíte se na výstavě Copenhagen in Common v Dánském centru architektury.
Expozice je jednou z mnoha, jež se teď ve městě při příležitosti zmíněného titulu ve městě konají. Seznámí vás s tím, jak tohle město vlastně funguje a proč je tak zajímavé a inspirativní pro zbytek světa. Další výstavou, která v centru speciálně na oslavu titulu od organizace UNESCO vznikla, je So Danish, která mapuje nejen hlavní město, ale dílo dánských architektů po celém světě.
Pozornost však věnujte i samotné budově DAC, které se říká BLOX. A též si stáhněte její aplikaci DAC, která je takovou encyklopedií dánské architektury v mobilu a ukáže vám mnohem víc unikátních staveb, než se vejde do jediného článku.
Black Diamond: Královská knihovna
Stavba pocházející už z roku 1999, v níž našla své sídlo Dánská královská knihovna a jejímž autorem je dánské studio Schmidt Hammer Lassen, je dokonalým příkladem toho, jak v Kodani umějí proměňovat i propojovat staré s novým.
Nová budova totiž navazuje na knihovnu z roku 1968, která je zase propojena s historickým sídlem knihovny z roku 1906, u níž mimochodem najdete i velmi příjemnou zahradu.
Jedna z prvních zastávek vašeho kodaňského výletu, která vás přesvědčí, že je fajn si v tomhle městě občas jen na chvíli sednout, dívat se kolem sebe nebo si třeba číst. Jedině tak naplníte záměr, s nímž je dánské hlavní město od konce čtyřicátých let budováno – je totiž městem pro lidi, kde veřejný prostor hraje velmi významnou roli.
Copenhill: První kopec v Kodani
Zdálky to možná vypadá jen jako továrna s netradičními tvary, ale ve skutečnosti jde o multifunkční spalovnu odpadu, z něhož se tu vyrábí elektřina. Na její střeše je vybudovaná lyžařská sjezdovka, ale třeba i turistické stezky.
Je tu také nejvyšší lezecká stěna v Evropě, vyhlídka či kavárna. Studio BIG zkrátka využilo prostor, kterého se v Kodani nedostává, maximálním možným způsobem a navrhla průmyslovou budovu tak, aby nesloužila jen původnímu účelu, ale poskytla obyvatelům další veřejný prostor, kde budou rádi trávit volný čas. A zároveň tu vznikl první a jediný kopec v jinak naprosto placaté krajině.
Konditaget Lüders: Parkovací dům
Ani parkovací dům nemusí být jen nudná budova, která zabírá prostor a slouží pouze jako odkladiště aut. Jaja Architects navrhli svůj Konditaget Lüders jako místo, kde to neustále žije.
Na jeho střeše, ve výšce 24 metrů, se totiž rozkládá multifunkční hřiště, kam si děti chodí hrát a dospělí sem chodí sportovat, dokonce tu probíhají i hromadné lekce. Je tu však i spousta laviček a houpaček, a tak si tu místní zvykli také odpočívat, číst nebo se jen kochat výhledem na přístav Nordhavn, který se v posledních letech mění na další supermoderní čtvrť.
Kaktus Towers: Bydlení pro mladé
Dvě věže, které na Dybbølsbro vyrostly teprve v loňském roce, nabízejí nájemní bydlení pro mladé, zaměřené na komunitní život, který je Kodaňanům velmi blízký. V domech jsou nejrůznější společné prostory, včetně posilovny, moderní prádelny či kavárny.
Špičaté tvary budovám architekti z BIG dodali pomocí netradičně tvarovaných balkonů. Kaktus Towers jsou navíc součástí vyvýšeného parku, který je jakousi odpovědí na slavnou newyorskou Highline. Zeleň je tedy, jako vždy v Kodani, nedílnou součástí celého projektu.
Ordrupgaard: Galerie jako celodenní výlet
Rozlehlé galerie obklopené ještě rozlehlejším parkem, který nabízí tolik míst k odpočinku přímo mezi uměním, jsou pro Kodaň a obecně celou Skandinávii tak typické. Jednou z nich je Ordrupgaard, jejíž jedno křídlo navrhla Zaha Hadid. Vypravit se však můžete také do Arkenu nebo zřejmě nejznámější Louisiany, jejichž výhodou je také poloha přímo na břehu moře.
M/S Maritime Museum of Denmark: Muzeum pod mořem
Tak se jmenuje muzeum, v němž se můžete stát námořníkem. Zajděte si sem, i kdyby vás tohle téma vůbec nelákalo. Dánští architekti Bjarke Ingels Group, kteří mají na svědomí velkou část moderní podoby Kodani, za tuto stavbu a další unikátní proměnu starého nevyužívaného prostoru, tentokrát vysloužilých doků, získali několik mezinárodních ocenění. Expozice se nachází několik metrů pod mořskou hladinou.
Unikátní projekt najdete až na samém okraji Kodaně a Dánska zároveň, v Helsingøru. Z centra je to ještě o pár zastávek dál než oblíbená galerie Louisiana, a tak si výlet sem určitě protáhněte. Pěkně pohromadě tu totiž najdete třeba i Kulturní centrum s další dechberoucí knihovnou od Aart Architects.
Bagsværd Kirke: Unikát ze sedmdesátých let
Zapomenout ale nesmíme ani na poklady, které tu stojí mnohem déle než jedno desetiletí. Kostel Bagsværd navrhl dánský architekt Jørn Utzon, který je také autorem slavné Opery v Sydney, už v roce 1968, realizován byl v roce 1976. Zvenčí naprosto nenápadný, a o to víc dechberoucí uvnitř.