Proslula hity jako Lost on You, Muddy Waters nebo Girls Go Wild. Skládala ale i pro Rihannu, Backstreet Boys, Christinu Aguilera nebo Cher Lloyd. Americká zpěvačka a písničkářka LP (Laura Pergolizzi) vystupuje 1. března v pražském O2 universu.

Narodila se a vyrůstala v New Yorku, dnes žije v Los Angeles. Průlom v její kariéře přišel se skladbou Into the Wild, použitou v reklamě na Citibank. Větší úspěch se dostavil se skladbou Muddy Waters, která se objevila v televizním seriálu Orange Is the New Black, ale hlavně s celosvětovým hitem Lost on You.

Ten se v roce 2016 stal jedničkou v několika světových hitparádách a dodnes patří ke zpěvaččiným nejhranějším písním. Na Spotify má téměř osm set milionů přehrání.

V České republice vystupuje LP už poněkolikáté. Když se v roce 2017 v tuzemsku objevila poprvé, její koncert se vyprodal během několika minut, a hudebnice tak musela přidat ještě jeden. Dvakrát také vystoupila na festivalu Colours of Ostrava.

K Česku si zpěvačka s výraznou tomboy image, připomínající Boba Dylana, vybudovala silný vztah. Má tu partnerku, v minulém roce tu dokonce natočila dva hudební klipy. Jeden z toho na pražské Prague Pride, kde v srpnu nečekaně vystoupila. 

I když jsou její koncerty v rámci tour Love Lines vyprodané, neobešlo se její několik měsíců trvající vystupování bez komplikací. Nedávno na svém Instagramu zveřejnila fotografii v mikině od svých ruských fanoušků. Ruská vlajka, která se na mikině objevila, vyvolala u jejích příznivců vlnu emocí a negativních reakcí.

V návaznosti na incident, za který se zpěvačka následně omluvila, zrušil litevský pořadatel její koncert v Kaunasu. „Jsem zodpovědná za to, co jsem udělala. Lituji toho, co se stalo, a velmi mě to mrzí. S válkou nesouhlasím, jsem zastánkyně míru a Ukrajinu samozřejmě podporuji,“ řekla LP Forbesu.

Od začátku turné ve Spojených státech máte za sebou desítky koncertů. Jaká tour zatím byla?

Začínali jsme na konci minulého roku a zatím to bylo všechno skvělé. Fanoušci jsou milí a podporující.  

I přesto ale nastal nepříjemný moment, kdy se zrušil váš koncert v Litvě. Jak se ohledně celé situace cítíte? 

Kvůli fanouškům jsem velmi smutná. Velmi mě to mrzí a lituji toho, co se stalo a jak to ovlivnilo situaci.

Zažila jste někdy od fanoušků obdobně silnou reakci? 

Ne, nikdy jsem nic podobného nezažila, nikdy jsem nic podobného neudělala.

Dnes máte koncert v Praze. V České republice jste už několikrát vystupovala, dokonce jste tu natáčela dva klipy. Máte tu nějaká oblíbená místa?

V Praze teď bývám hodně, takže mám mnoho oblíbených míst. Ráda se procházím podél řeky. Praha mi v mnoha ohledech učarovala… Strávila jsem tu několik dní před začátkem turné a myslím, že můj románek s tímhle městem a Českou republikou bude ještě dlouho pokračovat.

Když jste na turné, máte vůbec čas projít se po městech, kde zrovna vystupujete? Nebo na to není prostor?

Ani ne, život na tour je velmi dynamický. Člověk v mnoha ohledech žije ve svém vlastním malém světě.

Je něco, co si na tom vyloženě neužíváte?

Někdy je dost zatěžující ten neustálý pohyb, balení věcí z autobusu do hotelu a to samé dokola. Tohle všechno k tour ale patří, je to svým způsobem romantika. Já jsem koncertování vždycky milovala. Ráda se potkávám s fanoušky a hraju pro ně svoji hudbu. Na tour to můžu dělat každý den, je to pro mě velká čest. Někdy nemůžu uvěřit tomu, že tohle je opravdu moje práce…

Berete si po tour dovolenou?

Někdy ano, někdy ne. Myslím, že tentokrát si ji vezmu, abych se trochu odreagovala. 

Sbíráte během tour inspiraci na další album?

Ano, na tomhle turné je o čem psát. Už teď pracuji na dalším albu, v příštích šesti měsících mě čeká spousta psaní. 

Už víte, jakou bude mít album náladu, nebo teprve nabírá tvar?

Pracuji vlastně na dvou různých albech. Jedno bude spíš takové střídmé, akustické, druhé by mělo být dospělejší. Už jsem toho napsala dost mezi severoamerickým a mexickým turné a pak i mezi mexickým a tím evropským.

Jsem z toho nadšená, mám pocit, že toho mám fanouškům hodně co říct. Lidé mi na koncertech vyprávějí o tom, jak se jim moje hudba usadila v životě. To mě naplňuje odpovědností a touhou dělat pro ně další věci. Ráda bych jejich životy dál doprovázela.

Píšete pořád hudbu i pro další interprety? 

Ano, když mám čas a někdo mě osloví, pořád to dělám. Někdy píšu i s mladými umělci, kteří nejsou na scéně ještě etablovaní. To mě baví. 

Celá moje kariéra je o hledání společného jmenovatele našich emocí.

Liší se psaní pro někoho jiného od toho, když skládáte hudbu pro sebe?

Když píšu s konkrétním umělcem, nechávám se inspirovat tím, jak se daný interpret vyjadřuje, co rád říká a dělá. Často ale píšu i pro umělce, kteří u procesu nejsou a kterým následně písničky předkládám. V takovém případě se snažím psát něco, čemu sama věřím a co je pro mě nějakým způsobem univerzální. Snažím se sloužit písni, říct si: Jak se budou lidé cítit, až písničku uslyší? Jak chci, aby se cítili? 

Celá moje kariéra je o navazování kontaktu s lidmi, o hledání společného jmenovatele našich emocí. Chci, aby moje hudba spojovala, abychom díky ní měli pocit, že všichni vlastně chceme stejné věci. Tohle se vždycky do mých písní promítá bez ohledu na to, pro koho jsou určeny. 

Na závěr mi řekněte: Jak se během tour staráte o hlas?

Piju hodně vody a hlas před koncertem vždy rozcvičuji. Nepiju alkohol. Důležitý je samozřejmě i spánek, i když v posledních dnech to bylo dost těžké… No a pak by se člověk měl snažit příliš nemluvit. Dělám si legraci. Nedělá mi problém celý den mluvit a pak zpívat.