Sex, násilí, kriminální případy podle skutečných událostí, psanci i krásné ženy ve službách práva i zločinu. To jsou témata seriálů, které momentálně lámou žebříčky sledovanosti (nejen) v USA. Některé jsou zcela nové, jiné mají za sebou už pár sezon, sbírají Zlaté glóby i ceny Emmy, ale u nás se o nich zatím pořád moc nepíše. Ať už jste fanoušky Hry o trůny, House of Cards, The Knick nebo Mad Men, zpozorněte. Možná už je znáte, možná ale ne. Tyhle seriály by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

 

How to Get Away With Murder (ABC)

Jak by to dopadlo, kdyby Pravá blondýnka potkala Dextera? Tohle je vskutku trochu jiný svět studentů práv: jejich profesorka Annalise Keating (Viola Davis) je prostě hodila do vody. A do pěkně divokého proudu. Buď se naučí ve světě zločinu plavat, obhajovat i ty nejhorší násilníky a vrahy, zametat důkazy, diskreditovat svědky a ovlivňovat porotu, nebo se do jednoho utopí. Jenže víte, jak to bylo v Twin Peaks. Ani sovy nejsou tím, čím se zdají být. Tohle je perfektně vysoustružená jízda, při které budete hltat každé slovo.

Seriál můžete pod českým názvem Vražedná práva sledovat každé pondělí na kanálu AXN po deváté večer.

 

Masters of SEX (Showtime)

https://www.youtube.com/watch?v=BQHU3hB0oEw

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu – a Woody Allen se na to nezeptal. Máme rok 1956 a Showtime nám servíruje brilantní dobovku, která neuvěřitelně vtipně líčí počátky výzkumů lidské sexuality, bez tabu a klišé. Michael Sheen coby známý lékař a odborník William Masters brilantně rozehrává partii, v níž jsme všichni jen objekty sexuální touhy někoho jiného. Vtipné a přesné repliky i soustředěně rozehrané nové dějové linie navíc získávají s novými díly na síle. Lizzy Caplan má navíc hlas jako rozteklou horkou čokoládu a nahá je prostě nádherná. Luxus na páteční večery, přátelé!

 

The Americans (FX)

Pán a paní Smithovi – ale bez servítků a bez komediantského pomrkávání do kamery. Tenhle seriál lehko obdivovat, těžko milovat, ale závislost si na něm vytvoříte na dvě stě procent. Drama z prostředí vrcholící studené války přináší příběh dvojice agentů KGB, kteří žijí na předměstí Washingtonu jako spořádaný manželský pár. Jenže můžete mít šťastný vztah, kdy jsou vám v patách Sověti i FBI? Perfektní výprava, dokonalé řemeslo a dvojice hrdinů v podání Kerri Russell a Matthewem Rhysem, s níž je to trochu jako s Dexterem – zbožňujete je, ale s tím, co tihle dva zapálení agenti KGB dělají, nemůžete tak docela souhlasit. Tenhle seriál hraje na hodně drsnou notu – hlavní hrdinové často dělají i to, co by divák amerického seriálu na obrazovce vskutku nečekal. Ale dostane to v plné palbě.

 

Ray Donovan (Showtime)

Vítejte ve světě bohatých a slavných, pro které Ray Donovan (Liev Schreiber) dělá špinavou práci. Tuhle sérii loni představila stanice Showtime, podepsaná třeba pod legendárními Tudorovci. Liev Schreiber září v roli muže, který dokáže zlikvidovat jakýkoli problém, který celebritám nedá spát, ale problémy ve vlastní rodině, hlavně ty s otcem (Jon Voight) právě propuštěným z vězení, vyřešit nedokáže. Temná atmosféra, faktastická kamera a střih, výtečná hudba. Pokud vás bavil Michael Clayton, Raye si zamilujete.

Seriál už vysílá i česká HBO na kanále HBO 2 každý pátek v jedenáct večer, k vidění i je i na jejím zpoplatněném portále HBO GO.

 

Brooklyn Nine-Nine (Fox)

https://www.youtube.com/watch?v=oEL6NdUim80

Právo. Ale bez pořádku. Vtipný pohled na práci policistů a detektivů newyorského 99. Okrsku aneb jak to dopadá, když jsou kriminalisté schopní a chytří, ale naprosto nedisciplinovaní, nezodpovědní, bez úcty k autoritám, zkrátka na zabití. Nemluvě o tom, že mezi sebou intrikují, drbou, flirtují…a teď si představte, že tahle sebranka dostane nového, velmi ambiciózního šéfa, pro nějž jsou pravidla a disciplína zákonem a jejich dodržování nutností. Jak tohle dopadne, tím se už druhou sezónu baví celá Amerika. Komediální seriál roku a lexikon toho, jak má vypadat sitcom.

 

The Good Wife (CBS)

Tohle sice není novinka, ale je mi záhadou, proč se z Dobré manželky nestal už dávno i tuzemský hit, takže do našeho výběru rozhodně patří. Zoufalé manželky s panem Božským, šmrncnuté ovšem Johnem Grishamem a právnickými thrillery, jako je Firma, Případ Pelikán nebo Vyvolávač deště. Představte si dokonalou manželku, luxusní dům na předměstí, smaragdově zelený trávník….a teď si představte manžela, politika (Chris Noth), kterého zrovna odsoudili v ošklivoučké kauze velmi veřejného sexuálního skandálu a politické korupce. Alicia se po třináctileté pauze domácí hospodyňky vrací k profesi obhájkyně v prestižní chicagské právnické firmě. Svět se ale za ta léta změnil a Alicia, se bude muset naučit používat své ostré lokty. Julianna Margulies ve své životní roli, oceněné několika prestižními cenami.

Dobrá manželka je v Česku k vidění na kanálu Prima Love, vysílá ji pravidelně ve středu po 22:50.

 

Peaky Blinders

Pokud jste fanoušci  Boardwalk Empire a filmů Martina Scorseseho, tohle je seriál pro vás. Rozhodně nejlepší nový seriál BBC od doby Sherlocka. Fantasticky zpracovaná gangsterská sága odehrávající se v Birminghamu 20. let minulého století uchvátí strhující zápletkou, výpravou, hereckými výkony (v hlavních rolích Cilian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory) i hudebním soundtrackem: krvavý, krutý a přitom neuvěřitelně působivý příběh odehrávající se v nejchudších čtvrtích poválečného průmyslového města, v němž se potkávají navrátilci z války, revolucionáři, obchodníci s dostihovými koňmi a ilegální bookmakeři podkresluje hudba White Stripes, Nicka Cavea a Toma Waitse. Love is Blindness! Tohle je ta pravá dobovka pro 21. století.

Na Peaky Blinders si stejně jako na některé z výše uvedených seriálů ještě musíme počkat. Podobně jako na Panství Downton nebo seriál Sherlock by na tuto novinku mohla zacílit Česká televize. Seriál zatím má v nabídce jen placený kanál FilmBox Extra – pod názvem Gangy z Birminghamu.