Dali jste si předsevzetí, že budete šetřit? A víte vlastně, jak na to? Tady je několik tipů, díky kterým by vám mělo v peněžence zbýt na konci měsíce více. 

Jeden den bez utrácení

Klíčem k tomu, abyste neutráceli tolik, je vědět, za co vlastě normálně peníze dáváte. Zkuste si proto dát jeden den zcela bez výdajů. Věřte, že během dne, kdy nebudete moct vytáhnout peněženku, pochopíte, jak často a při jakých příležitostech ji normálně používáte.  

Zrušte jednu věc

Podívejte se na výpis z účtu a zkuste najít položku, za kterou utrácíte pravidelně a bez které byste se zároveň obešli. Co třeba ranní káva? Nebo předplatné časopisu, který nikdy ani neotevřete? Nepředplácíte si náhodou také nějakou internetovou televizi, na kterou se díváte jen zřídka? Výdaji se proberte a jednu položku na svém seznamu zcela zrušte.

Nebo omezujte postupně

Pokud se vám z představy rána bez kávy nedělá dobře, udělejte kompromis a kávu si alespoň nekupujte každý den. To samé můžete aplikovat třeba na pracovní obědy nebo na večeře s partnerem – nemusíte si je odepírat vždy, jen si určete dny (na začátek třeba jeden nebo dva v týdnu), kdy si je odpustíte, nebo si naopak stanovte dny, kdy je budete podnikat. Uvidíte, že se vám díky tomu stanou vzácnějšími, a vy se na ně tak budete více těšit. 

Založte si spořicí účet

A posílejte si na něj všechny uspořené peníze. Výhoda? Peníze nebudete mít vždy po ruce, takže lehkovážné utrácení vám už většinou neprojde. Nejlepší je zařídit si účet u jiné banky, než u které máte ten běžný, protože posílání peněz mezi nimi nebude tak jednoduché. 

Soustřeďujte se na „velkou trojku“

Tedy na výdaje za bydlení, dopravu a jídlo. Pokud si chcete ušetřit třeba na cestu kolem světa, tyto tři položky musíte pečlivě sledovat – jsou to totiž ty, za které dáváme ze svých příjmů vůbec nejvíc. Na potraviny si můžete stanovit limity, třeba 400 korun/týden/osoba.

Na výdaje za dopravu si také můžete stanovit limity nebo můžete začít přemýšlet o tom, že budete využívat hromadnou. A co se týče bydlení, pokud chcete šetřit opravdu moc, zvažte třeba, že si k sobě nastěhujete spolubydlícího.