Mrkněte se na svoje konto. Teď.
Možná že zjistíte, že utrácíte míň než v časech před karanténou…. No a z toho vyplývá co? Že ty vaše peníze chybí v pokladničkách těch, u nichž teď neutrácí nikdo. A protože jsme tvorové se srdci měkkými a otevřenými, je nám těch s kasičkami prázdnými co? Je nám jich líto.
Takže jim pomůžeme a něco si koupíme, co vy na to?
Nabízím pár osobních tipů, co si z pohodlí domácí karantény a home officu pořídit. Je to naprosto subjektivní výběr a je postaven z položek, jejichž výrobce osobně znám nebo k nim mám nějaký vztah – a taky jsem si u nich něco koupil. Takže začínáme!
Holky jenom v rouškách
Česká značka Girls Without Clothes je cool. Šije výhradně u nás a založil ji Martin Feix, protože chtěl fotit nahé holky. Teď ale v dílně, kde za normálních okolností vzniká krásné spodní prádlo, vyrábí devět švadlen především roušky – ušijí jich 2500.
Girls Without Clothes roušky taky prodávají: zaplatíte 225 korun za jednu a další dvě pošlou zadarmo do nemocnic. Obvykle jsou však vyprodané za několik minut, nebo dokonce sekund, denně jich je takhle k dispozici jenom stovka.
Ale třeba si vyberete i něco jiného, a pomůžete tak firmě k nějaké koruně. Protože roušky jsou samozřejmě bez haléře zisku.
Roušky zaměstnávají taky Davida Svobodu, který jinak vyrábí ložní prádlo značky Glamonde. Teď prodává roušky za nákladovou cenu a dá vám slevu na další nákupy.
A ještě jednou roušky: Jitka Klett je slovenská návrhářka žijící v Praze a má nyní asi tu nejvíc cool roušku na trhu. Spoustu jich také v minulých dnech ušila a rozdala potřebným. A vám se třeba v obchodě bude líbit i něco jiného z jejích kolekcí než jen super rouška.
Jak už jsem psal, home office je jeden velký letištní salonek. A k jeho výbavě stoprocentně patří něco od Martina Žufánka. Gin, slivovice, kdoulovice. Absint. Cokoli. Martin teď místo alkoholu vyráběl pár dní dezinfekční gely a zadarmo je rozvážel do dětských domovů. A hrozí mu postih od celního úřadu, protože tohle se prý s potravinářským lihem nedělá…
S novou sérií dezinfekčních gelů přijdou také Věra a Vlado Komárovi v rámci své značky Dermacol. Pravidelní podporovatelé charitativních projektů teď také zaslouží podporu a než budou jejich dezinfekce na webu, třeba si vyberete něco jiného.
Gril, nebo vířivku?
Manželé Kasperovi vedou rodinnou strojírenskou firmu, která mimo jiné vyrábí skvělé designové grily, květináče s podpisem designéra Petra Novagua nebo taky neuvěřitelně krásné kovové sochy od Michala Gabriela.
Kasperovi patří k nejštědřejším donátorům na charitu v Česku a v současnosti zápasí s krizí zakázek, ale i nedostatkem materiálu z Itálie nebo nepřítomností desítek dělníků z Polska. Zpestřit si domácí vězení grilovačkou na dvorku či zahradě, to by možná šlo, ne?
A možná vás doma napadlo, že vám chybí vířivka. Jasně, možná taky ne, protože ji nemáte kam dát a tak. Ale pokud byste fakt nějakou chtěli, tak to musí být jedině naprosto česká od Kadleců z Dobrouče se značkou USSPA.
Stejně jako Kasperovi přispívají i Kadlecovi velice často na charitu a investují do českého designu a českých výtvarníků. Tahle skupina lidí teď nemá úplně růžové dny.
Design proti trudnomyslnosti
K nejlepším českým návrhářům a designérům dneška patří Andrea Vytlačilová z našeho výběru 30 pod 30. Koronavirus jí teď zkazil závěrečné zkoušky na prestižní londýnské umělecké škole Central Saint Martins, kde měla prezentovat svoji kolekci My Bohemian Tale, inspirovanou životem v Česku.
Šátky mladé dámy, která pracovala pro Acne Studios, Marca Jacobse nebo Kenzo, jsou nádherné – a vy můžete nejen pomoct, ale mít luxusní a originální dárek.
Tím může být i něco od designérky Anny Marešové. Vibrátory jí sice došly, ale radost si můžete udělat i něčím jiným se značkou Whoop·de·doo. Mimochodem, její obchod v Kamenické na Letné se teď proměnil v dílnu plnou šicích strojů a co myslíte, že se tam šije…
Pokud byste chtěli něco spíš na sebe než do sebe, mrkněte na obchod Ivy Burkertové a její značku Odivi. Naposledy, pravda, ukazovala modelky úplně všude bez, ale nepřestává nabízet skvělé a krásné oblečení. Nová kolekce měla být k vidění na fashion weeku, jenže ten byl, jako spousta dalších věcí, prostě odložen na neurčito.
Vašek Staněk je nejenom Začínající podnikatel roku 2019, ale taky skutečně skvělý výrobce bot. Svůj příběh nám odvyprávěl v podcastu, jeho boty si můžete vybrat tady. Model Vanilla jsem letos v zimě skoro nesundal z nohou.
Pokud jste trochu alternativnější a máte rádi třeba bitcoiny a přemýšlení out-of-the-box, třeba se vám bude líbit něco z nabídky Paralelní Polis. Kryptoanarchii můžete oslavit třeba v naprosto stylové a vážně skvělé mikině za pár korun.
Navíc podpoříte alternativní brain trust, který teď rozjel online vysílání do kulturní karantény, třeba s Tomášem Sedláčkem nebo Prago Union.
Všechno tohle vám asi dokáže poslat a doručit Simona Kijonková ze Zásilkovny, která prožívá nejhorší a nejtěžší dny své podnikatelské kariéry. A dělá možné i nemožné, aby vaše zásilky dostala co nejdřív až k vám…
Moje tipy znáte a určitě máte své vlastní oblíbené české značky, obchody, projekty. Podpořte je, prosím! A udělejte si vzájemnou radost. Karanténa neznamená paralýzu, karanténa nesmí zabít český byznys.
Sdílejte, než to smažou!