Když začne Vendula Fiedlerová mluvit o včelách a svících, hned v jejím hlase poznáte, že tohle je její vášeň. Objevila ji přitom teprve nedávno, ale s o to větší vervou se jí začala věnovat. Teď vyrábí ve svém rodném podhůří Orlických hor svíčky ze včelího vosku.

Zapomeňte ale na obyčejné svíčky. Tyhle od Apis Candela jsou zlaté, v unikátních flakonech z foukaného skla z českých skláren a jejich cena sahá klidně k patnácti tisícům korun.

Svůj první impulz pro kreativní práci Fiedlerová získala, když pracovala v české firmě vyrábějící přírodní kosmetiku Havlíkova přírodní apotéka. „Jako asistentka produktové manažerky jsem přičuchla k tomu, jak je svíce možné vyrábět. Uřezávali jsme dna lahví od vína a do nich lili sójový vosk s různými přírodními esencemi,“ říká dnes.

Tehdy si uvědomila, jak ji právě tahle tvůrčí činnost a práce s voskem i vůněmi baví. K rozhodnutí, že by to mohlo být právě to, čemu se jednou bude věnovat naplno, ji postrčila i její tehdejší šéfová, majitelka Apotéky Zuzana Krejčí. „Říkala mi, že jsem kreativec a vizionářka, že do korporátu nepatřím, že bych si měla založit vlastní firmu, nebo budu nešťastná,“ říká Vendula Fiedlerová.

Postupně se víc a víc začala zajímat o to, jak se dají svíčky vyrábět, a dostala se ke včelímu vosku i chování včel. A už věděla, že tohle je cesta, kterou se vydá.

Pak přišla pandemie a celý tenhle nápad pořádně postrčila kupředu. Fiedlerová tehdy pracovala ve středně velké firmě v marketingovém oddělení, a když se rozjel první lockdown, řekla si, že není na co čekat.

Z Prahy se odstěhovala do rodných Orlických hor, pořídila si první včelstvo, našla si práci na tamní včelí farmě Rokytník a pustila se do práce. Právě tehdy vznikla její značka Apis Candela. „Svoje první svíčky jsem začala prodávat na trzích, kam jezdím s medem ze včelí farmy,“ vzpomíná a dodává, že její výrobky měly dobrý ohlas.

Nechtěla se ale spokojit s obyčejnými svíčkami. „Chtěla jsem produkt, který bude fascinovat luxusem a zdánlivou dokonalostí. Na který se kouknete a řeknete vau. To je to skryté a krásné, něco, co všichni na světě hledáme, a je to zahalené tajemstvím,“ říká. 

Klíčovým okamžikem pak bylo, když si nechala u Scent Roche vyrobit parfém na míru. Právě tam totiž uviděla luxusní flakonky od designérky Elišky Monsportové. Zalíbily se jí natolik, že designérku oslovila s prosbou o spolupráci.

Výsledkem jsou v úvodu článku zmíněné unikátní svíce ve skleněném obalu s pozlaceným víkem z odlitých objektů nalezených v přírodě, jako je třeba sršní plástev, včelí plástev nebo květina. Když svíčka po čtyřiceti hodinách vyhoří, dá se její obal použít jako luxusní šperkovnice.

Cena takové svíčky sahá k patnácti tisícům korun a vyrobit ji trvá téměř tři měsíce. Samotný vosk a přírodní esence se vlévají postupně tři dny. V nabídce má ale i cenově dostupnější svíčky, jejichž ceny se pohybují ve stovkách korun.

Prodává jak přes svůj web, Instagram, na trzích i s pomocí kamarádů a jak říká, vidí, že to funguje. Ačkoli se nejdražších svící prodalo zatím pár kusů, časem by je ráda začala prodávat i v zahraničí.

„Moje vize není jen materiální, ale hlavně chci ukázat, co krásného se dá ze včelího vosku vytvořit a že radostné tvoření je v životě všech velmi důležitá hodnota. Mým cílem je i obnova včelstev,“ říká zakladatelka Apis Candela. Dodává, že do svého projektu dala asi milion korun a čeká, že ještě bude nějakou dobu trvat, než se jí investice vrátí.

„Není to tak hrozné. Důležité je, že mi to dává smysl, uživím se a že mě to baví,“ dodává.