Někdejší Grand Hotel Evropa, který nyní patří luxusní divizi řetězce Mariott, se znovuotevře pod názvem Hotel W Prague už za několik týdnů. Slibuje svým hostům přehlídku vizuálních efektů, které spojí historii s nejmodernější současností. Za novou podobou hotelu stojí londýnské studio AvroKo a designér Chapman Taylor.
Ambice jsou opravdu vysoko. Hotel W Prague má být „kulturní tepající srdce pražské smetánky“. V tom se neliší od svého historického předchůdce. Na začátku dvacátého století byl Grand Hotel Evropa místem, kde proběhlo jediné pražské čtení Franze Kafky a chodil sem stolovat kromě jiných třeba prezident Masaryk.
Jen bohatá historie ale luxus milujícím cestovatelům stačit nebude, mínilo studio AvroKo během rekonstrukce a 161 pokojů i střešní bar designéři koncipovali tak, aby hosty jejich vzhled skutečně překvapil. Inspirací jim byla představa elixíru, který v sobě spojuje tradici a experiment, přírodu a technologie, realitu i fantazii.
Prvky onoho „zlatého elixíru“ uvidíte na fasádě, ve společenských prostorách i v pokojích samotných. V atriu pak zpozorujete štuky a opravené ilustrace z roku 1905, které jsou doplněné světelnou instalací. Preciosa ve spolupráci s designérkou Pavlou Doležalovou vyrobila lustr připomínající zamrzlou zahradu.
České sklo zde zastupuje také značka Klimchi, která v hotelu otevírá svůj první butik a vstoupit sem můžete přímo z Václavského náměstí. Sklo firmy, kterou založil Lukáš Klimčák, jehož jsme loni zařadili do výběru Forbes 30 pod 30, použije také bar Minus One i W Lounge.
Z interiéru hotelu můžete mít psychedelický prožitek i zcela střízliví. Je tu například nástěnná grafika, kterou designéři záměrně vybrali tak, aby střídavě proměňovala prostor.
Od českého umělce Michala Škapy sem také umístili nástěnnou malbu nazvanou Kouzelná zahrada. Vyšívané detaily magického sadu zdobí i závěs oddělující původní památkově chráněnou budovu a nové křídlo.
Ačkoli studio AvroKo pochází z New Yorku a mezi jeho realizace patří luxusní restaurace a hotely po celém světě, do podoby hotelu W Prague, se zapojila řada českých firem. Například na podobě terasy a baru Minus One se podílelo také pražské kreativní studio Seabrook.
Tím ale česká stopa nekončí. Na nápojovém lístku pak najdete i kombuchu Magu, víno od Jaroslava Osičky, pražský gin Garage 22 či speciální W pivo od pivovaru Muflon. V restauraci pak ochutnáte výrobky Farmy od Želivky či z pekárny Zrno Zrnko. Odpočinete si pak ve zdejším spa, které je vybaveno lokální kosmetikou Smyssly.
I když jste místní, budete se cítit jako okouzlený turista ve svém vlastním městě, až si zajdete na drink do baru se zlatým stropem, který povede Jan Šebek. Jeden z nejlepších českých barmanů, který uspěl v mezinárodních soutěžích, přichází do srdce Václavského náměstí z karlovarského grandhotelu Pupp.