„We are going to Graceland“ zpívá Paul Simon v písni o druhé nejnavštěvovanější rezidenci USA. Na první příčce se dlouhodobě drží Bílý dům, ale hned v závěsu je právě Graceland, bývalá rezidence a dnes muzeum Elvise Presleyho, které každoročně navštíví na šest set tisíc fanoušků.

Mezi návštěvníky jsou jeho napodobitelé nebo dvojníci a mnozí z nich stále věří, že Král rock ‚n‘ rollu nezemřel a že se jednou vrátí. Po celém světě má víc než čtyři stovky fanklubů, přičemž ty největší samozřejmě v anglicky mluvících zemích – v Austrálii, Kanadě a Americe.

gracelandmansion

Muzeum Elvise Presleyho – sídlo Graceland.

A z této memphiské popularity chce těžit taky nově otevřený čtyřhvězdičkový hotel Guest House, který je umístěn jen pár metrů od bran Gracelandu. Na zařizování interiérů osobně dohlížela jednasedmdesátiletá herečka Priscilla Presley (mezi lety 1967 a 1973 Elvisova manželka) a je vybavený přesně tak, jak by si zesnulý hudebník přál.

Vlastně se jedná o napodobeninu rezidence, v níž má hudebník svůj hrob.

V zahradě Gracelandu, označované jako Zahrada rozjímání, je Presley pohřbený společně s rodiči a babičkou. A kromě fanoušků se na toto ikonické místo sjíždějí i známé osobnosti. Třeba v roce 2013 tu britský muzikant Paul McCartney zanechal trsátko se slovy: „Aby si Elvis mohl v nebi zahrát.“

guest-house-at-graceland-photo-suite2

Místnost zasvěcená Králi v hotelu Guest House.

Guest House stojící jen pár metrů opodál je zároveň největším hotelovým projektem v Memphisu za posledních 90 let. Disponuje 450 pokoji, několika VIP apartmány, dvěma restauracemi, konferenčními místnostmi pro speciální události a divadlem se 464 sedadly určeným k živým vystoupením a promítání filmů.

Nešetřilo se na ničem, co by alespoň trochu připomínalo jednoho z nejlepších zpěváků dvacátého století. Společnost Elvis Presley Enterprises za stavbu hotelu utratila v přepočtu 2,43 miliardy korun.

guest-house-at-graceland-exterior-2

Hotel Guest House.

Jenže je tu jedno ale. Protože jestli budete chtít spát přesně jako Král, připravte si 39 tisíc korun. Přesně tolik stojí noc v tom nejdražším apartmá, které je inspirované ložnicí v Gracelandu. Proto tu najdete spoustu stříbrných a zlatavých prvků. Stejná výzdoba je i v lobby, kde se rozpíná kruhový koberec a fialová pohovka připomínající trůn.

A nechybí tu ani „staircase to heaven“, kopie schodů vedoucích do nebe. Tedy do koupelny, kde Elvise Presleyho našli v roce 1977 mrtvého.