Vypěstovat hlávkový salát v kosmu se už americké vládní agentuře NASA povedlo, teď se ale pochlubila mnohem zajímavějším kouskem. Americký astronaut Scott Kelly, který právě dokončuje svůj první rok strávený ve vesmíru, vložil na Instagram fotku neuvěřitelně krásné květiny, kterou se svým týmem vypěstoval na Mezinárodní vesmírné stanici – přímo v kosmu.
Jde o jedlou oranžovou cínii, kterou si NASA vybrala proto, že je na životní podmínky náročnější než salát. Kellyho tým má za úkol studovat vliv dlouhodobého pobytu ve vesmíru na člověka a při té příležitosti se jeho lidé spojili s astronautem Kjellem Lindgrenem, který ve vesmíru pro změnu experimentuje s pěstováním rostlin. Zahradničit ve vesmíru se přitom NASA rozhodla podle serveru Refinery29 s nadějí, že by se jí totéž mohlo podařit i na Marsu.
A jak to bylo s cínií? Tu astronauté vypěstovali podle metod, které americká vládní agentura rozvinula ve svém „Zeleninovém programu“ – to znamená, že vyrostla z polštářů, které byly naplněny hnojivem, semeny, vodou a jílem. Sluneční svit nahradilo LED světlo.
Astronauti měli ale s pěstováním celkem potíže. Květinu napadla plíseň a v průběhu Vánoc museli obyvatelé ISS kultivování cínie dokonce na čas odložit. Kelly v té době údajně řekl, že nejspíš budou potřebovat pomoc Matta Damona a jeho postavy z filmu Marťan, která se na Marsu zachránila právě tím, že vymyslela, jak si tam vypěstovat jídlo.
Minulý týden Kelly na Twitter napsal, že „květiny už se začínají vzpamatovávat“. A nyní začaly konečně kvést. „Teď se vědci blíže zaměřili na úrodu cínii a následují Kellyho postupy založené na jeho pozorováních,“ uvedla NASA na svém blogu. „Nečekané zvraty, které jsme zažili během tohoto zeleninového běhu, nabídly bohaté podněty pro studium a lepší pochopení jedné z kritických komponent důležitých pro budoucí cesty na Mars.“