Když je vám skoro 80 let, můžete cítit uspokojení z dobře odvedené životní práce a taky mít nárok na odpočinek. Devětasedmdesátiletý dirigent Benjamin Zander ovšem prý nikdy na zasloužený důchod ani nepomyslel. Příští rok oslaví 40 let svého působení v Bostonském filharmonickém orchestru a taky sedm let od chvíle, kdy v rámci něho spoluzaložil Boston Philharmonic Youth Orchestra pro nejtalentovanější mladé hudebníky od 12 do 21 let.
Čtěte také: Jak trénovat mozek, aby vás napadaly pozitivní myšlenky
Jeden z nejlepších mládežnických orchestrů teď zavítal v rámci svého evropského turné podruhé do Prahy a dnes večer vystoupí pražském Rudolfinu. A slibuje mimořádný zážitek. A to jak hudební, tak duševní a intelektuální, protože Zander je vedle svých dirigentských schopností známý i jako skvělý řečník, který rád vzdělává a inspiruje své publikum.
TED Talk Benjamina Zandera
Mimořádný a zkušený hudebník, učitel, řečník, spisovatel a také lídr se s Forbesem podělil o některé své myšlenky, které považuje za zásadní ve vztahu k hudbě, k vedení (nejen) mladých lidí i jako inspiraci pro život.
1. Myslete ve velkém
Když jsem se v roce 2012 rozhodl založit náš orchestr, protože se mi v 72 letech prostě nechtělo jít do důchodu, zatelefonoval jsem do koncertní síně Concertgebouw v Amsterodamu, kdy mají volný termín na koncert. Řekli mi, že mají jeden následující rok v červnu. A já na to: Rezervujte mi ho pro můj orchestr! Když se pak ptali na jméno orchestru, opáčil jsem, že ho ještě nemám, ale že určitě dorazíme!
Když si dáte před sebe velký cíl a víte, k čemu směřujete, napnete všechny síly a vaše energie dokáže strhnout i ostatní.
2. Vše, co děláte, vnímejte jako příležitost
Na všechno, co u nás v orchestru děláme, se díváme z pohledu možností, které nám daná situace může přinést. Nikdy nevíte, kam vás zavede setkání, rozhovor, cesta na nějaké nové místo…
3. Dejte lidem něco důležitého, čemu se budou moci oddat
V našem orchestru je 120 dětí od 12 do 21 let věku. To je široký věkový rozptyl a pro mnohé také složité období dospívání. Máme jen jediné pravidlo: Žádné drogy. A přesto nemáme problémy s disciplínou, nekřičí se u nás a nemusíme zavádět žádné tresty.
Když lidem dáte důležitý úkol, na který se mohou plně soustředit – což klasická hudba bezesporu je –, umožníte jim poznávat něco nového a třeba navštívit nová místa, disciplínu nebudete muset řešit.
4. Hrajte „na jedné půlce“
Když jsem kdysi pracoval s jedním mladým klavíristou, během prezentace nás z publika sledoval prezident jedné velké firmy z Ohia. Pozoroval jsem klavíristu a pak jsem mu řekl: „Problém je, že během hraní sedíš na celých hýždích, takže je v té hudbě cítit tíha. Měl bys hrát jen na jedné půlce!“ Pohnul jsem jeho tělem, zatímco hrál.
A jakoby zničehonic nastala v jeho přednesu obrovská změna. Jeho hudba se vznesla do výše. Doslova se rozlétla. Publikum zalapalo po dechu, když uslyšelo ten rozdíl.
Zanedlouho jsem dostal dopis od již zmiňovaného ředitele a v něm stálo: „Vaše myšlenka mnou natolik pohnula, že jsem se vrátil zpět do své firmy a změnil ji na společnost sedící jen jedné půlce!“ Tahle nabytá lehkost vám totiž dá spontaneitu a svobodu, ať už hrajete na hudební nástroj, mluvíte před publikem, nebo děláte cokoli jiného.
5. Neuzavírejte se tomu, co se zdá odlišné
Lidé mají tendenci vytvářet skupinky s těmi, s nimiž mají něco společného – takže se u nás v orchestru přirozeně druží například všichni houslisté nebo třeba děvčata asijského původu. Já se ale snažím tahle spojenectví narušovat, protože jsem přesvědčený, že je nezbytné, abychom hledali, co máme společného, i s těmi, kteří nám na první pohled nejsou blízko.
V současném světě, který má tendenci se štěpit na malé fragmenty, je to podle mě extrémně důležité.
6. Věnujte se hudbě. Jakýmkoli způsobem
Hudba totiž léčí. Tak prosté to je. A já vnímám svůj post dirigenta jako roli někoho, kdo může napomoci v tom léčivém procesu. Léčit můžete slovy, láskou, ale hudba je fantastický nástroj, který otevírá vaše nitro a dostává z vás to nejlepší. Ať už ji sami provozujete, nebo ji posloucháte.
7. Teorie zářících očí
Všechno, co dělám, dělám pro to, abych viděl lidem okolo mě zářit oči. To je pro mě definice úspěchu, to jediné, na čem mi záleží. A pokud je kolem sebe nevidím, ptám se sám sebe, co já sám můžu dělat jinak. Pokud se něco nedaří, lidé mají tendenci vinit ostatní. Já ale vždycky začínám u sebe. Protože jediná osobnost, kterou můžu změnit, jsem já sám.
8. Dobrý lídr za každých okolností podporuje ty, které má vést
Být lídrem není snadné. Abyste totiž mohli úspěšně vést jiné lidi, potřebujete několik věcí. Zaprvé velkou lásku a velké nadšení. Protože ti, kteří vás následují, jsou živi z vaší energie.
Také musíte chtít změnit svět, zanechat v něm stopu. A uvědomovat si v každém okamžiku, že se můžete rozhodnout, jak budete mluvit s ostatními – jestli se rozhodnete je ponížit tím, že budete sarkastičtí nebo krutí, či zda je dokážete podpořit a povzbudit. Lídr také nikdy nezpochybňuje svůj sen a schopnost ostatních ho spolu s ním dosáhnout.
9. Nepřestávejte se učit
Celý život učím a přitom se stále učím od ostatních. Nebuďte upjatí a nezapomínejte brát život trochu s humorem.