Restaurace Vojtěcha Václavíka Alma a přilehlý vinný bar pořádají několikrát za rok speciální soiérée, kde se seznámíte s malými evropskými vinaři a jejich přírodními víny. Akce, která v populárním podniku V Jirchářích proběhne ve středu 29. listopadu od půl šesté večerní, představí projekt výjimečný i v rámci této kategorie vín.
Hostovat sem na jediný večer totiž přijede Stephanie a Eduard Tscheppe-Eselböck. Rakouský manželský pár, který si v roce 2007 koupil opuštěné vinařství ze 17. století, aby jej postupně opravili.
„Původně jsme si říkali, že chceme otevřít bar či restauraci. Byli jsme s ohledem na své podnikání otevření, ale pak jsme narazili na ono vinařství a měli jsme jasno,“ vzpomínají.
Nejprve museli podle svých slov „investovat sedmimístnou sumu“, aby zaplatili pozemek. Pak přišla pozvolná rekonstrukce a revitalizace. „Nejvíc jsme se ale věnovali sebevzdělávání s ohledem na pěstování vína, pak jsme museli najít ten správný tým a dnes k nám chodí i stážisté.“
Zajímavostí není jen to, že je jejich vinná produkce nazvaná Gut Oggau (pár pochází z městečka Oggau) zbavená síry a aditiv, ale také jsou na každé lahvi vyvedené portréty fiktivní rodiny. Ty jsou součástí speciálního rodokmenu, abyste měli dojem, že pijete víno s vlastnostmi konkrétního člověka. S konceptem pomohla manželům jedna z nejznámějších německých kreativních agentur Jung von Matt.
„Naše vína nesedí do škatulek, fungují v kontextu místa, kde se vinařství nachází, a s ohledem na jeho historii,“ říkají Stephanie s Eduardem.
Pokud je nestihnete v Praze, je dalším důvodem, proč navštívit vinařství Gut Oggau v Burgerlandu, také taverna, kterou zde manželé provozují. Mají totiž velmi blízko k vysoké gastronomii, sestra Stephanie provozuje rodinnou restauraci Taubenkobel, která se pyšní dvěma michelinskými hvězdami.
Šéfkuchaři z Almy, Petr Židek a Michal Daněk, pro večer s tímto vínem připravili menu, kterému říkají „fresh and casual“. Obsahuje čtyři chody a vystřídá se tu dančí tataki, grilované holubí prso nebo uzený úhoř.
Kdo nechce jíst, může s vinaři jít na after party a diskutovat o tom, zda je lepší naturální víno divoké, nebo naopak zralejší. Obě varianty má Gut Oggau ve svém portfoliu.