Dnes slavíme ženy.

Ne proto, že by snad jindy nebyly důležité, ani proto, že by jiné dny patřily oslavy mužům. Na našem Forbes Women’s Summitu se dnes sejdeme s nejvýznamnějšími ženami – političkami, aktivistkami i byznysmenkami, aby nás inspirovaly, obohatily a sdílely s námi silné příběhy i různé pohledy na věc.

Dnes tedy slavíme ženy – vlivné, úspěšné, silné. A přesně taková je Meda Mládková. Světoznámá sběratelka umění a mecenáška se dnes dožívá 101 let. O tom, že by její strhující život vydal na hollywoodský velkofilm, už jsme psali loni.

O tom, že je to jedna z nejinspirativnějších žen, které kdy hýbaly našimi dějinami i byznysem, už jsme psali v roce 2012. Ten rok jsme poprvé představili žebříček nejvlivnějších žen Česka a na obálce Forbesu nebyl nikdo jiný než právě Meda Mládková. I o devět žebříčků a nespočet inspirativních příběhů žen později budí úspěšná cesta Medy Mládkové obdiv.

Meda Mládková si prohlíží vydání Forbesu, ve kterém se objevila na obálce. | Foto Jan Schejbal

Narodila se 8. září 1919 a ve svém životě se řídila heslem „Když chceš, můžeš“. Svému mottu dala za pravdu nespočetněkrát. Když se z vystudované ekonomky stala milovnicí děl Františka Kupky i historičkou umění, když v době nesvobody poskytovala ve svém domě ve Washingtonu útočiště mnoha Čechoslovákům i výtvarným předmětům, které by v její milované domovině jinak přišly k újmě.

Do domu Jana a Medy Mládkových tehdy chodily osobnosti americké politiky jako Madeleine Albright nebo Henry Kissinger. To, že nic není nemožné, dokázala, i když přes 10 let zarputile bojovala o zchátralou budovu Sovových mlýnů, aby tam vybudovala Museum Kampa.

Vydání Forbesu Poslouchej!

Letos, jako každý rok, oslaví narozeniny právě tam. Návštěvníky čekají komentované prohlídky stálé expozice i volný vstup do muzea. V 17 hodin si na nádvoří Kampy tradičně slavnostně připijeme. I tento rok se navíc příběh neuvěřitelného života vášnivé sběratelky a mecenášky umění odehraje i na divadelních prknech.

Představení Meda vzniklo před rokem k jejím 100. narozeninám, letos, s novým obsazením, se pro velký úspěch opakuje. Oslavy narozenin vyvrcholí až ve středu, kdy si Meda Mládková na Kampě převezme Od Taťány Gregor Brzobohaté ocenění Nadace Krása pomoci, jež každoročně uděluje cenu lidem, kteří jsou inspirací pro všechny generace.

A že Meda Mládková opravdu je.