S internetem dnes žijeme skoro všichni, včetně dětí. Třiasedmdesát procent těch českých ho denně používá ke komunikaci s rodinou a přáteli. Kniha Jak neblbnout s internetem není jenom další příručka, která má zatlačit na morální strunku nebo dokonce vyplašit děti tak moc, že nebudou chtít na ikonku prohlížeče ani mrknout. V této publikaci si zábava rozumí s edukací, a proto ji ocení nejen děti, ale i jejich dospělí.

Lenka Eckertová ji vytvořila v době, kdy se jako ředitelka Nadace RSJ zabývala tématy duševního zdraví a vzdělávání, ale také naplňováním skutečných potřeb přemýšlivých, nadaných dětí. A zdá se, že se to daří.

Pro dokreslení: například v roce 2022 šlo deset milionů korun na podporu dětského duševního zdraví a dětí s nadáním. Zhruba 200 miliony nadace podpořila vybrané organizace a projekty v letech 2015 až 2023.

Výrazný je projekt Přemýšlivec, jehož hlavním smyslem je dobře formovaná osvěta skrze prezentace reálných příběhů nadaných dětí dokreslená momentkami fotografa Libora Fojtíka. Nadace se v průběhu deseti let stala etablovanou organizací.

V hlubší minulosti se Eckertová zabývala osvětou spojenou s riziky internetu v rámci své pozice v Národním centru bezpečnějšího internetu. Před dvanácti lety byla vydavatelstvím Computer Press – Albatros Media oslovena, aby napsala svou první populárně-naučnou knihu.

Publikace pro dospělé pojmenovaná Bezpečnost dětí na internetu vyšla rok poté. „Upozorňovala jsem na rizika a varovala před nástrahami a nebezpečím. Snažila jsem se o ucelený přehled prevence a možností nápravy problémů,“ vzpomíná. 

V roce 2014 nabídla rozmanité pohledy na online prostředí také dětem. Společně s ilustrátorkou Lucií Seifertovou (autorka Dějin udatného českého národa) vytvořily knihu Hustej internet. Je plná svižného, nepříliš komplikovaného textu a roztomilých, vtipných ilustrací. Stala se bestsellerem.

V posledních letech se Eckertová často setkávala s otázkou, zda mohou digitální technologie za zhoršující se duševní i fyzické zdraví dětí. Hledala odpovědi, důkladně procházela zdroje a svá bohatá zjištění se rozhodla dále sdílet. Obě dámy spolu připravily volné pokračování, a to znovu způsobem, který děti zaujme, poučí i pobaví.

Tentokrát po deseti měsících intenzivní tvůrčí práce přivedly na svět rovnou dvojknížku, 10. 10. na Světový den duševního zdraví, v produkci vydavatelství Došel Karamel. Pokřtila ji kaskadérka Hanka Dvorská, což nebyla náhodná volba.

„Hanka má stálý úsměv na tváři, musí nad situacemi přemýšlet, hodně trénovat a jít do akce naplno, ale nikdy neriskuje bezhlavě. Líbilo by se mi, kdybychom takto přistupovali k dětem a digitálním technologiím. Aby děti v bezpečném prostředí trénovaly a zkoušely si to, co je v životě nejspíš potká. To užitečné i to ošidné. Technologické vychytávky přece nezmizí! Děti si s nimi musí umět poradit, využívat je poučeně a zároveň dbát na své zdraví a přiměřené bezpečí, riskovat s rozmyslem,“ zmiňuje Eckertová.

Kniha obsahuje komiksovou část pro děti a textovou speciálně pro dospělé. V té jsou přesněji vysvětlena témata, která jsou dětem předkládána a zjednodušena.

„Dbám na srozumitelnost a praktické využití. Hodně mi záleželo na tom, aby text nevylekal zvídavé děti, které si jej přečtou, a aby pro ně nebyl návodný. O kontrolní čtení jsem proto poprosila Kateřinu Liškovou, vedoucí odborných služeb Linky bezpečí, a psycholožku Radku Kůřilovou z Onfine. Další vyjádření mi ke kapitolám poskytlo několik vynikajících českých odborníků. Odborným garantem knihy je Linka bezpečí,“ dodává Eckertová.

Jak neblbnout s internetem volně navazuje na předchozí knihu také tím, že se čtenáři (opět) setkají s hlavními, jen o něco staršími postavami. Různými situacemi tak provází devítiletá Terezka. Ta vtipně komentuje dění či nešvary, ale také se umí mile divit.

Má svérázné příbuzné, kteří zápolí tu s podvodem s umělou inteligencí, tam s nepozorností při učení, anebo s hejty na sociálních sítích. „Jsem přesvědčena, že v tom každý najdeme kus sebe,“ míní Eckertová. 

Část pro děti je prošpikovaná hravými, výraznými a zdravě přidrzlými minipříběhy, děti nechce vyděsit. Naopak je spíše lehce pošťouchnout k opakovanému prohlížení, k dalším diskusím i různým momentům prozření.

Kniha tak s akurátní dávkou vřelosti dovede k rozumnému používání digitálních technologií, k lepší péči o sebe, k větší sebejistotě, stanovení si hranic a ke schopnosti řešit problémy, pokud nastanou. V online prostředí, s přesahem do offlinu. 

Kniha Lenky Eckertové Jak neblbnout s internetem
info Foto se svolením Lenky Eckertové

Zajímavé je také, jakými třemi slovy Lenka Eckertová popsala nové dílo: otvírák, tmel a kotva. Otevře debaty dospělých s dětmi, upevní jejich vztahy a bezpečně je podrží v proudu nových informací.

A poselství knihy? Nasměrovat děti od scrollování a konzumace digitálních technologií k jejich vědomému využívání. Vést k pružnějšímu propojování generací, jež se mohou společně učit a bavit se tím. Sama Eckertová přitom dodává, že je mobilní telefon pro lehce odrostlé dítě důležitá až důvěrná věc.

Skoro jako plyšák pro batole. Chce ho mít u sebe, protože mu umožňuje zažívat příjemné emoce. Chce cítit, že je součástí určitého společenství, třeba party spolužáků, online i offline. Chce být prostě v obraze.

„Se všemi zákazy bychom měli my dospělí nakládat citlivě, šetřit s nimi a děti především vzdělávat, předávat jim naše cenné životní zkušenosti. Společně si tvořit rozumná pravidla. Ponechme jim možnost diskutovat a argumentovat. Vzájemnými debatami se dozvíme mnoho zajímavého,“ říká závěrem Lenka Eckertová.