Apple TV+ se rozjíždí a servíruje jeden ambiciózní seriál za druhým. The New Look se ale i mezi nimi vyjímá, ať už atraktivním tématem, pohledným vizuálem, nebo vynikajícím hereckým obsazením.

Musím jít navrhnout jednu podělanou róbu, utrousí Christian Dior v jedné z prvních epizod, když se s nechutí pouští do práce. A touhle nenápadnou větou naznačí mnohé: tenhle seriál polidšťuje jména a díla, která dnes svět vzývá jako nedotknutelné ikony.

Ať už tím, že ukáže jejich práci jen jako „podělanou róbu“, ale i samotné návrháře vykresluje jako chybující, nejisté až kontroverzní osoby. Kdo si o nich někdy něco zjišťoval, překvapen asi nebude, ti neznalí ale patrně ano.

Nehledě na to, zdali jste s osudy Diora a Coco Chanel seznámeni či zdali vás vůbec móda zajímá, seriál The New Look byste si neměli nechat ujít. Apple TV+ ho začalo vysílat na Valentýna, který je v posledních letech obvykle na streamovacích platformách rezervován pro romantické komedie pochybné kvality.

The New Look zdaleka není ten případ, však i do komedie má daleko. Začíná v roce 1955, brzy se však vrátí do válečných let, která byla v mnohém pro Christiana Diora, Coco Chanel, ale i další módní ikony jako Pierre Cardin nebo Cristóbal Balenciaga formativní.

Jak Dior, tak Chanel se totiž zapletli s nacisty. Dior pro ně navrhoval oblečení, přitom jeho sestra byla ve francouzském odboji. Chanel se zase s jedním z německých důstojníků sblížila a využila toho, aby pomohla osvobodit svého synovce ze zajateckého tábora.

Oba pak s následky musí žít, což se jim daří se střídavými úspěchy. Seriálu to nicméně slouží jako výborný základ: pařížské prostředí, válečné kulisy a příběhy známých historických postav jsou pro dramatickou podívanou skvělá kombinace.

Apple TV+ se tak do válečných časů vydává podruhé v krátké době, v lednu měli premiéru výpravní Vládcové nebes o pilotech bombardérů. Teď ale, což je osvěžující, ukazuje děsivé časy z jiného úhlu: z pohledu civilistů, kteří hledali, jak během války fungovat, čekali na návrat či alespoň zprávy o jejich známých, přidávali se k odboji nebo kolaborovali.

Válka obecně v The New Look hraje větší roli než móda, zejména v případě Chanel, kde se řeší na ploše deseti dílů převážně její osobní story. U Diora, podle jehož slavné kolekce se i seriál jmenuje, se profesní stránka akcentuje víc a vypráví příběh vzniku jeho samostatného byznysu.

„Módní“ je tenhle seriál ale především tím, že skvěle vypadá. Malebné ulice Paříže, venkovské domy, opulentní večírky, kouzelná retro výprava… a perfektní pohled je i na úchvatnou hereckou sestavu.

Ben Mendelsohn je v roli workoholika Diora tradičně přesvědčivý, exceluje ale zejména Juliette Binoche jako oportunistická a prospěchářská Chanel. Výborně jim sekundují i John Malkovich jako další návrhář Lucien Lelong, Maisie Williams ze Hry o trůny jako Diorova sestra Catherine a Emily Mortimer v roli Elsy, dlouholeté známé Chanel.

Ano, celé to občas působí až kýčovitě. Angloameričtí herci v rolích Francouzů občas bojují s přízvukem nebo se o něj ani nepokoušejí. Tempo příběhu po strhujícím startu občas kolísá. Za nápad, jak přiblížit životy módních návrhářů masovému publiku, ale zaslouží Apple TV+ zatleskat.

A za zpracování pak konkrétně Todd A. Kessler, americký scenárista a režisér, který už před lety pracoval na Rodině Sopránových, pak měl vlastní seriály Patty Hewes – nebezpečná advokátka a Bloodlines a teď se blýskl s dalším vyzrálým dílem, které napsal, částečně zrežíroval i produkoval.

Série bude vrcholit 3. dubna, ale ať už si počkáte na všechny díly, nebo začnete koukat nyní, chybu neuděláte. Apple TV+ do své pestré nabídky zasadilo další atraktivní téma a zpracovalo ho se svou typickou precizností. A s edukativním bonusem k tomu.