Kladno není klasickou zastávkou asijských výprav po Česku. Přesto má největší zdejší hotel (nepřekvapivě pojmenovaný Kladno) až do ledna zabookované ubytování pro dvě desítky Číňanů – od července zde bydlí a na nedalekém zimním stadionu trénuje část hokejového výběru říše středu.
Každé ráno kolem osmé hodiny se hokejisté vydávají šouravým tempem na kilometr dlouhou pouť z hotelu na stadion a na jejím začátku i konci je – obrazně řečeno – čeká Jaromír Jágr. Hotel patří holdingu Energie, který ovládá Jágrův otec, a stadion je sice majetkem města, zároveň to ale je domovská aréna Jágrova klubu HC Rytíři Kladno.
Právě Jaromír Jágr byl ten, kdo spolupráci s Čínou dohodl. Na jaře se vypravil jako člen delegace prezidenta Miloše Zemana do Pekingu a tam se stal ambasadorem čínského hokeje. V rámci spolupráce se dojednalo, že se nadějní čínští hokejisté přijedou do Česka zdokonalit. Mimo jiné proto, aby na zimní olympiádě v roce 2022 v Pekingu nebyli pro smích.
Čínští hokejisté, kteří pobývají v Kladně, tu nemají jen trénovat. Od 11. září se zapojí coby tým China Golden Dragon do třetí nejvyšší hokejové soutěže. Své zápasy budou hrát v nedalekém Slaném (a když bude volno, i v Kladně či v Berouně), první soutěžní zápas je čeká proti Táboru. Už mají za sebou i tři přípravná utkání s Příbramí, odehráli je na kladenském stadionu – hned to první ovšem prohráli vysoko 13:2, v dalších šla jejich výkonnost nahoru.
„Před zápasem jsme jim pustili čínskou hymnu. Byla to premiéra pro náš stadion i pro hokejisty z Příbrami, něco takového nikdy předtím nezažili,“ říká se smíchem mluvčí kladenských Rytířů Vít Heral.
Trenérem čínského výběru je bývalý reprezentant Jiří Šejba, s přípravou týmu mu pomáhá i kladenská hokejová legenda Josef Zajíc: „Točí se nám tady postupně několik desítek hráčů, které jsme si v Číně vytipovali na speciálním turnaji. Vlastně si vybíráme ty nejlepší a slabší posíláme zpět. Dá se říct, že budujeme základ příští čínské reprezentace.“
Pro Jaromíra Jágra není spolupráce s Čínou nová. Do loňska byl například jednou z hlavních reklamních tváří technologického koncernu Huawei v Česku. Ve hře je podle informací Forbesu i varianta, že by se po vzoru fotbalové Slavie mohla některá čínská firma stát i spoluinvestorem kladenského klubu. Žádné konkrétní dohody ani peníze ale nejsou na stole.
„Zatím jde opravdu o spolupráci na hokejové úrovni. Poskytli jsme jim technické zázemí v podobě stadionu a také naše know-how,“ dodává Jágrův mluvčí Heral.
Ani mezi sponzory kladenského klubu se žádná čínská firma neobjevila. Hlavní roli tam hrají ČEZ, jehož jméno nese stadion, nebo společnosti z impéria třetího nejbohatšího Čecha Karla Komárka – Sazka a Autocont.
Kromě nich mezi partnery klubu figuruje také značka Jágrteam, za níž – jak název napovídá – stojí Jágrova rodina a která obchoduje s hokejovým vybavením. Za loňský rok společnost utržila bezmála 70 milionů korun a čistý zisk těsně překročil čtyři miliony.
A jak sám Jaromír Jágr, majitel a kapitán kladenského klubu, který se letos po pěti letech vrací do extraligy, vnímá spolupráci s čínským hokejem? V nedávném rozhovoru pro deník Právo se pověstně rozchechtal a řekl: „Beru to tak, že jsou naší farmou. Kdo nebude dobře hrát, půjde do Číny.“