Dostat se do 30 pod 30 je tajným snem každého zapáleného Čecha nebo Češky, kteří ještě nepřekročili třicítku. A náš každoroční výběr talentů patří k vůbec nejsledovanějším projektům Forbesu.

Za pět let, kdy se 30 pod 30 věnujeme, jsme objevili a do zájmu čtenářů postrčili celou řadu mladých lidí měnících své obory, ať už jde o byznys, medicínu, hudební scénu, nebo gastronomii.

Co se vlastně stane s vaším životem a kariérou, když se na seznam dostanete? Na to, jak (a zda) jim to otevřelo nové dveře, jsme se na prvním česko-slovenském summitu Forbes 30 pod 30 v Bratislavě zeptali desítky našich alumni.

Tohle jsou jejich reakce.

Kateřina Vacková, zakladatelka, Loono

Díky výběru 30 pod 30 jsem se dostala na globální summit do Izraele, kde jsem poznala spoustu zajímavých lidí podobné „krevní skupiny“, kteří mi jednohlasně doporučili mezinárodní programy na Harvard Medical School. Nakonec jsem se tam dostala a samozřejmě jsem v přihlášce výběr Forbesu zmínila. Za mě tedy super!

Přemek Forejt, šéfkuchař, restaurace Entrée

Upřímně, původně jsem nevěděl, o co vlastně jde. Velmi mě následně překvapilo, kolik lidí 30 pod 30 zná a ví, že jsem tam byl. Paradoxní je, že titulem Restaurace roku se nechlubím, ale se svou účastí v 30 pod 30 to naopak občas rád udělám!

Radek Musil, CEO, Fundlift

Že by mi volaly hromady lidí s nabídkou na byznys, se úplně říct nedá. (smích) Každopádně jsem díky tomu poznal celou řadu inspirativních osobností z byznysu, od kterých se mohu mnohému naučit.

Tereza Jurečková, zakladatelka, Pragulic

Díky mé účasti v 30 pod 30 se lidé začali k Pragulicu chovat jako k byznysu. Do té doby si každý myslel, že děláme charitu, a ne sociální podnikání. Díky Forbesu se to zlomilo. Navíc zbožňuji ostatní lidi z výběru, které jsem díky 30 pod 30 poznala.

Markus Krug, režisér a zákulisní strůjce One Man Show

Zařazení do žebříčku určitě hraje roli u práce, která je závislá na referencích. Paradoxně mnohem víc než škola, což mi přijde absurdní. Sedm let studia mi kariérně nepomohlo, kdežto 30 pod 30 myslím ano. Kromě toho, že to je moc hezká věc do životopisu, jde o celosvětově pochopitelný brand a lidé ho sledují.

Trang Do Thu, manažerka komunikace, Spaceti

Radikálně mi to život nezměnilo, ale obohatilo v tom, že jsem se mohla potkat s lidmi z byznysu, umění a dalších oborů. Tuhle rozmanitost mám velmi ráda.

Václav Štrupl, partner, Miton

Za největší plus považuji, že jsem díky tomu dostal šanci nominovat další šikovné lidi, což je velká příležitost vytáhnout nahoru někoho, kdo si to zaslouží.

Six pack
Vydání Forbesu Six pack

Marie Salomonová, zakladatelka, Nevypusť duši

Zviditelnilo to práci, kterou dělám v naší organizaci, a to je hlavní. Také se nám na základě 30 pod 30 ozvalo několik firem s tím, že by od nás chtěly přednášku o duševním zdraví.

Jakub Čanda, investiční manažer, CVC Capital Partners

Kariérně mi to nikterak nepomohlo. Ale pokud moje zařazení do výběru donutilo lidi více se zamýšlet nad tím, jak racionálně zacházet s penězi, budu úplně spokojený.

Michal Šmída, zakladatel a CEO, Twisto

Často se na to dívají pořadatelé různých konferencí, když vybírají řečníky. Akce, kde prezentuji, to mnohdy přidávají k mému jménu, což celé věci dodává jistou kredibilitu. Zásadně mi to ale život nezměnilo, protože se tím sám nikde nechlubím. Samozřejmě mi to udělalo radost, a co je hlavní, velmi to potěšilo moje rodiče. (smích)