Rok 2020 přinesl řadu výzev a mnoho odvětví zaznamenalo rapidní pokles. Jsou ale obory, které naopak minulý rok popohnal kupředu a díky technologii a zvýšené poptávce na trhu prošly zásadní inovací. Jedním z nich je i psychoterapie. Obor, ve kterém byly ještě donedávna běžné měsíční čekací termíny.
A to i přesto, že si málokdo dokázal přiznat, že by odbornou pomoc potřeboval, ačkoliv jsou podle statistik v Česku více než tři miliony lidí, kteří se psychicky necítí dobře. Toho si všimla platforma Hedepy, která běžná sezení přenesla do online světa pomocí videohovorů a nyní sdružuje přes padesát ověřených psychoterapeutů.
Ti od září s klienty absolvovali téměř dva tisíce sezení a nyní přichází na trh s dalšími novinkami, které budou pro terapii ve 21. století zásadní. Tady je předpověď CEO a spoluzakladatele Hedepy Lukáše Krčila, ve které popisuje, jak bude rok 2021 v oblasti psychoterapie vypadat.
Odborníka bude hledat až třetina společnosti
Česká společnost se dlouho stavěla k psychické pomoci jako k něčemu, o čem se nemluví a co je ve veřejné diskusi částečně tabu. Možná i proto podle statistik ještě v roce 2019 využilo pomoc odborníků pouze deset procent obyvatel.
Loňský rok však dostal řadu lidí do mimořádně psychicky vypjatých situací a do popředí se dostala technologie, která cestu k psychoterapii usnadnila. Podle celostátního výzkumu, který jsme s Hedepy provedli v lednu 2021, vyhledalo už minulý rok odborníka 22,3 procenta lidí a dalších 11,1 procenta tuto pomoc zvažuje – tedy dvojnásobek oproti minulému roku. Letos očekáváme pokračování tohoto trendu až na jednu třetinu populace.
Terapie online se stane standardem na trhu
Minulý rok ukázal, že psychická pomoc skrze videohovor může fungovat stejně dobře jako sezení tváří v tvář. Za čtyři měsíce fungování platformy Hedepy jsme zaznamenali téměř dva tisíce sezení a jsou i klienti, kteří se se svým psychoterapeutem tímto způsobem setkali více než dvacetkrát. Online tedy bude tento rok dále posilovat, protože umožňuje terapeutům i klientům flexibilitu.
Je najednou jedno, kde bydlíte a kde se nachází terapeut. Nemusíte si vybírat odborníky jen ze svého okolí a díky absenci dojíždění může sezení probíhat i v brzkých ranních či pozdějších večerních hodinách. Online sezení se tak podle mě v roce 2021 dostane na stejnou úroveň a četnost, jako tomu bylo dříve u sezení tváří v tvář.
Technologie vybere vhodného terapeuta do 5 minut
Pryč jsou doby, kdy klienti prožili první kontakt s psychoterapeutem až v jeho kanceláři. Tím bylo často první sezení poznamenané takzvaným oťukáváním a řada lidí na psychoterapii zanevřela jen proto, že jim kvalitní terapeut zkrátka nesednul svým přístupem.
Proces výběru terapeuta se však začíná zásadně měnit. Klienti dnes u nás mohou terapeuty porovnávat dle profilů, kde najdou fotografii, video a doporučení, čímž mají dobře nastavená očekávání dopředu.
I tento způsob párování se bude v roce 2021 posouvat o úroveň dál. Společně s odborníky z Masarykovy univerzity jsme na Hedepy zpřístupnili diagnostický test, který porovná preference klientů a terapeutů. Po zodpovězení pár otázek je schopný téměř okamžitě navrhnout a zdůvodnit vhodné propojení. To se může hodit v případě, kdy má klient například depresi a nemá náladu procházet padesát terapeutů a hledat ideální fit.
Tento způsob hledání terapeuta je velmi pohodlný a šetří čas, proto se pravděpodobně v tomto roce stane trendem. Naším cílem je také provést letos výzkum, jestli automatizované párování lidem s výběrem terapeuta skutečně pomáhá a zda má vliv na větší spokojenost.
Péče o duševní zdraví bude proplácena zaměstnavateli
Minulý rok mimo jiné ukázal, jak klíčové je psychické zdraví z pohledu zaměstnavatelů i jejich zaměstnanců. Zaměstnavatelé si začínají uvědomovat, že musí pomoci svým lidem tuhle dobu zvládnout a nezbláznit se.
Korporacemi proto rezonuje téma well-being, tedy zaměření se nejen na prevenci a správné rozpoznávání psychických potíží, ale i na možnosti mít se kam obrátit. Tento rok tak ve větší míře začnou přidávat k poukázkám do sportovních zařízení i možnost mít svého psychoterapeuta hrazeného zaměstnavatelem.
Zdravotní pojišťovny začnou ve větší míře přispívat na psychoterapii
Možnost psychoterapie hrazené pojišťovnou není novinka. Počet psychoterapeutů byl ale do podzimu minulého roku výrazně omezený, takže čekací doby se pohybovaly v řádu týdnů až měsíců.
V průběhu covidových opatření se však postoj vlády a pojišťoven začal měnit. Nyní je možné využít pilotu VZP, která zapojila dvě stovky dalších psychoterapeutů – nejen klinických psychologů, ale také nezdravotních pracovníků s ověřeným psychoterapeutickým výcvikem.
Pojišťovna u těchto specialistů v pilotním režimu proplácí zpětně 700 korun za konzultaci, a to až do výše deseti sezení na klienta. Předpokládáme, že pilot bude vyhodnocen pozitivně a ostatní pojišťovny se v průběhu roku přidají.