Kazí vám náladu představa, že máte hovořit na poradě před větším množstvím lidí? Pak patříte k většině, která si vystupování na veřejnosti nijak neužívá.
Být dobrým rétorem je ale dovednost jako každá jiná. Tedy, i když pro ní nemáte vlohy, dá se naučit. Vyzbrojte se proto trpělivostí, ochotou zažít před vystoupením samotným trochu nervozity a následujícími tipy.
Co chcete ostatním předat?
Potřebujete si definovat ústřední myšlenku své prezentace. Neměla by se větvit do příliš složitých odboček, jinak se v tom ztratíte nejen vy, ale i publikum. Připravte se na vystoupení tak, že si předem sepíšete hlavní poselství, které by si z něj posluchači měli odnést. Toto motto byste měli být schopni shrnout do jediné věty, protože ani vaši posluchači si o moc více nezapamatují.
Osobní příběh
Všimli jste si, že většina řečníků na TEDx zapojuje do svých prezentací osobní příběhy? To proto, že takzvaný storytelling se vrývá do paměti nejvíc. Proto se nebojte do veřejné promluvy zapojit svou vlastní příhodu, která je v daném kontextu relevantní. Pamatujte, že nic tolik neinspiruje ostatní, jako hrdina nějaké story, který musí čelit překážkám, aby nakonec nad situací zvítězil.
Smiřte se s tím, že před prezentací budete nervózní
To je součástí hry. Zhruba 10 až 15 minut předtím, než bude tribuna patřit vám, budete cítit svírání v žaludku a pocit dřevěných nohou. Zmírnit své rozrušení můžete tak, že se před akcí dobře vyspíte a nebudete jíst později než dvě hodiny před vystoupením. Zhruba 30 minut před akcí vypijte sklenici přiměřeně chladné vody bez bublinek.
Zkoušejte si to přes Instagram
Trénink dělá mistra, čím častěji budete mluvit na veřejnosti, tím lépe si tuto dovednost osvojíte. Nemáte-li tuto příležitost příliš často, můžete například zajímavosti ze své pracovní sféry vyprávět fanouškům na Instagramu. Klepete si na čelo, že jste člověk byznysu a nikoliv žádná star sociálních sítí? Stories na Instagramu ale umožní, abyste odkudkoliv mluvili k většímu počtu lidí a zároveň sledovali svou intonaci a gestikulaci. Navíc pak celý záznam můžete ihned smazat.
Vyvarujte se nejčastějších chyb
Patří sem nedostatečná příprava (noc před prezentací samotnou už je pozdě), dělání vtipů, i když jste nikdy předtím na scéně nežertovali, nesledování reakci publika a mechanické procházení prezentací.
Začněte u sebe
Nejlepší řečníci oplývají charismatem, které ostatním vysílá, že jim samotným je dobře ve vlastní kůži. Neznamená to, že nepociťují strach, jen chápou, že přežijí i případné fiasko svého vystoupení. Proto pracujte denně na svém vnitřním klidu metodou, která je vám nejpříjemnější (meditace, procházky v přírodě, mindfulness) a nevyhýbejte se žádné možnosti mluvit před jakýmkoliv počtem lidí.