Chtěli byste si pořídit luxusní hodinky, jenže to má pár ale… Nechcete nebo nemůžete investovat do těch nejdražších modelů a zároveň jste nováček, co se v hodinkách ještě úplně nevyzná?
I tak můžete být nakonec spokojení. Usnadnili jsme vám totiž práci a sepsali pravidla, podle jakých se při nákupu řídit. K tomu přinášíme výběr z osvědčených značek, u nichž se přitom s nákupem vejdete do 50 tisíc korun.
Vstupujete do prodejny hodinek a šíře výběru vás na chvíli paralyzuje. Jak si ze stovek modelů vybrat? Podle Jana Hlaváčka, majitele hodinářství Koscom, byste měli mít jasno v pár základních otázkách.
Ta první zní: švýcarské, či japonské hodinky? Tím obrovský výběr rozdělíte do dvou hlavních kategorií. Švýcarské hodinky mají dobrou reputaci a silnou historii, japonské zase zaručují nejnovější vychytávky za dobrou cenu. „Švýcarský průmysl je prestižní a je na tom založený i marketing, japonské firmy oproti tomu investují víc do samotného vývoje,“ vysvětluje Hlaváček.
Pro základní orientaci byste měli znát aspoň několik značek, u kterých si vyberete i s omezeným rozpočtem.
Z Japonska jsou to firmy Casio (vyrábějí levné a odolné hodinky), Citizen a Seiko (které už nabízejí jedny z nejlepších hodinek na trhu); ze švýcarských značek byste měli znát Tissot, Certinu a Longines. Nejprestižnější značkou, kterou si do 50 tisíc můžete pořídit, je Tag Heuer.
Dalším kritériem při rozhodování jsou technické požadavky na hodinky, především na strojky a pohon.
„Strojky dodávají hodinkám jejich kvalitu a přesnost, typ pohonu určuje, jakým způsobem získává strojek energii pro svůj chod. Zda půjde o quartzové strojky, či mechanické s manuálním nebo automatickým nátahem,“ vyjmenovává Lucie Kuricová z klenotnictví Dušák.
Od 20 do 50 tisíc korun už najdete ve výběru dobré hodinky s mechanickým strojkem na automatický pohon. Japonské hodinky jsou často vybavené i GPS a solárním panelem, takže jsou v podstatě bezúdržbové. „Vylezete z letadla, zmáčknete tlačítko a ony se do tří vteřin seřídí podle toho, kde se nacházíte,“ popisuje Hlaváček.
Ptejte se na sklo ciferníku. I to je po strojku zásadní věc – mělo by být safírové, obyčejné plexisklo a minerální bez další úpravy raději neberte, brzy se poškrábou.
Barvu a typ řemínku už vybírejte jen podle svého vkusu. Mějte ale na paměti, že kožené řemínky by se měly po pár letech vyměnit. Kvalitní kovový je broušený ručně, na ruce je příjemný a netahá.
Prodavačům značně usnadníte práci, když jim odpovíte i na otázky, kam a k jakému oblečení plánujete hodinky nosit. „Je důležité si předem ujasnit, zda chcete klasické hodinky do práce, do společnosti, na sport, nebo nějaké univerzální. Ale i zda se jedná o trendovou záležitost, nebo hodinky na celý život,“ uzavírá Kuricová.
Pro inspiraci přinášíme výběr různých stylů:
Frederique Constant pro smart manažery
Elegantní švýcarské hodinky, které v sobě přitom skrývají malý technologický poklad. Dají se spárovat s aplikací v mobilu a ukážou vám, kolik jste za den ušli kroků, váš spánkový režim či jiná časová pásma. Pouzdro je zlacené nitridem titanu, který je tvrdší než chirurgická ocel.
Certina pro dobrodruhy
Jeden ze sportovně-elegantních modelů, který je velmi odolný. Má silné safírové sklo, hodinky jsou vodotěsné do 200 metrů. Mají quartzový strojek s vysokou přesností (tolerance 10 vteřin za rok) a dlouhou životnost. Stopky měří na setinu vteřiny. Hodí se spíš na silnější zápěstí.
Tag Heuer pro milovníky klasiky
Říká se, že každé třetí luxusní hodinky, co se na světě prodají, jsou od Tag Heuer, tradiční a prestižní švýcarské značky. Model řady Formule má quartzový stroj, pouzdro zaručuje vodotěsnost na 200 metrů. Ideální pro sportovce a dobrodruhy.
Seiko pro sportovce
Jeden z nejprestižnějších výrobců japonských hodinek nabízí dobrý poměr cena/výkon. Řada Sumo má mechanický strojek s automatickým nátahem a výbavu pro sportovce – vysokou vodotěsnost (200 metrů), výraznou luminiscenci a rezervu chodu 50 hodin. Jde o sběratelsky zajímavý kus, který lze v Praze zakoupit jen omezeně.
Junghans pro umělce
Zástupci německé hodinářské školy tvoří malé pocty Bauhausu. Jejich hodinky jsou skvělou volbou pro milovníky umění, designu a minimalismu. Série pojmenovaná po umělci Maxu Billovi nabízí jednoduchý design, mechanický stroj s automatickým nátahem a speciálně upravené plexisklo s vrstvou odolnou proti poškrábání.
Seiko pro cestovatele
Hodinky řízené pomocí GPS signálu, které se přizpůsobí časovému pásmu (a letnímu či zimnímu času). Navíc v sobě mají solární článek, který zajišťuje nabíjení během dne. Pouzdro je vyrobené z chirurgické oceli doplněné keramickou lunetou, na níž jsou vyznačené názvy velkých metropolí pro snazší orientaci při cestování.
Ideální hodinky pro manažery, kteří cestují tak často, že už si občas nepamatují, kde se ráno probudili. Pásek je leštěný stejným způsobem jako meče katana – do zrcadlového lesku, hodinkáři se na tuto práci pět let zaučují.