Popularita sdílených kanceláří stále roste – a těžit z toho mohou nejen freelanceři bez stálého pracovního místa, ale třeba také rodiče s malým dítětem. Řada z těchto coworkingových center na ně totiž myslí a poskytuje jim hlídání i další služby.

Vrátit se po mateřské (či následné rodičovské) dovolené může být oříšek. Z matek, které mají děti mladší než pět let, nepracuje ani polovina. Jistě, část dobrovolně, ale jinak nemají mámy na trhu práce zrovna ideální podmínky: zaměstnavatelé o ně často nemají zájem nebo jim nejsou schopni zajistit flexibilní pracovní dobu či možnost částečného úvazku nebo hlídání dětí.

Pro matky podnikatelky je situace ještě složitější. Zvlášť když se dítě nepodaří umístit do školky nebo se do hlídání nemůže zapojit otec.

Úlevou jim mohou být coworkingová centra, která mají provoz přizpůsobený pro ženy s dětmi. Kromě dětských koutků a hlídání nabízejí řadu doprovodných aktivit – specializované kurzy a přednášky či různé kreativní programy pro děti. Taková coworkingová místa se navíc rozrůstají i mimo hlavní město.

Možnost pronajmout si celou kancelář (nebo ji sdílet) a k tomu umístit děti do miniškolky nabízí Baby Office v pražské Krči. Oproti jiným poskytuje ještě jednu vítanou službu – zajišťuje pravidelné i jednorázové hlídání dětí přímo ve firmách. Služba, co se hodí zejména o prázdninách.
Cena za hodinu: kancelář (40 korun), hlídání (150 korun)

V centru MAM Prostor v Praze 5 nezapomínají ani na otce na rodičovské. Pravidelně tu pro ně a jejich ratolesti pořádají kurzy, a do konce března mají dokonce pronájem kanceláře dopoledne zdarma včetně hlídání dítěte. Otcové a matky najdou v centru kousek od Anděla pracovní zázemí i místnosti vhodné na pracovní schůzky.
Cena za hodinu: kancelář (50 korun), hlídání (125 korun)

Některým podnikatelkám nestačí k práci jen počítač a židle. Na ty myslí v rodinném centru Mumraj v Horních Počernicích. Kromě sdílené kanceláře tu je k dispozici i dílna či kosmetické studio s lehátkem. Děti při pronájmu coworkingového místa pohlídají zdarma. A zároveň jsou schopni zajistit i chůvu na hlídání doma.
Cena za hodinu: kancelář (100 korun), hlídání v ceně

Jak zařídit, aby byl rodič při práci svému dítěti stále nablízku, ale zároveň se o něj nemusel nepřetržitě starat? Vyřešit se to podařilo v hlídárně LEMARKET v Ostrovní ulici v Praze. Coworkingová místnost je součástí herny. Ticha si tu dospělí tolik neužijí, ale pokud pracují a mají doma batole či kojence, je pro ně nabídka LEMARKET ideální. Navíc mají jako jedni z mála otevřeno až do sedmi večer.
Cena za hodinu: podle délky pronájmu pracovního místa

Blízko centra Brna v Lidické ulici najdou ženy útočiště v Coworking centru. To provozuje službu dětského koutku Kašpárek, ve kterém hlídají děti od 18 měsíců do sedmi let. Nabízí i možnost jednorázového hlídání. V ceně za hlídání jsou zahrnuty výtvarné pomůcky či logopedická cvičení. Za 20 pracovních dnů tu za dítě necháte šest tisíc korun. Klientky coworkingu mají slevu.
Cena za hodinu: kancelář (50 korun), hlídání (75 korun)

Další možnost v moravské metropoli představuje rodinné centrum Pastelka, které se nachází v městské části Brno-Líšeň. Hlídají tam děti od dvou do pěti let, ovšem jen v dopoledních hodinách ve středu a v pátek. Navíc je potřeba si dozor dopředu objednat.
Cena za hodinu: kancelář (100 korun), hlídání podle délky

Služby pro matky vracející se do pracovního prostředí nabízejí také havířovské sdílené kanceláře Merkur. Jejich provozovatel, společnost Naše místo, má kromě prostorů ke coworkingu připravené také semináře o tom, jak si najít práci a jak rozjet podnikání – v obou případech je možné nechat si pohlídat děti v nedaleké školce Naše školička.
Cena za hodinu: kancelář podle délky pronájmu, hlídání (100 korun)

Bohaté služby nabízí centrum COWO NOVO v Novém Jičíně. Kromě sdílené kanceláře se v něm nachází i sdílená knihovna, sdílená samoobslužná kavárna, relaxační místo, sdílená asistentka, a dokonce poskytuje i možnost sdílené mobility, tedy dvouhodinové zapůjčení kola zdarma. Děti vám pohlídají v nedalekém Rodinném centru Provázek, je však potřeba si to domluvit dopředu, případně můžete pracovat přímo tam.
Cena: 120 korun (vstup na 4 hodiny), ceny hlídání dostupné po registraci

Ve školce místo i pro rodiče – tak na to šli v Karviné, kde na začátku letošního roku otevřeli coworkingovou místnost v Centru rodiny Bobeš v Novém Bohumíně. Děti je možné umístit do miniškolky, případně jim zamluvit individuální hlídání. Je tu pro ně tedy nachystané velkorysé zázemí, ke kterému přibyla tichá místnost pro práci rodičů. K tomu centrum nabízí bezplatné pracovně-právní poradenství pro matky, které začínají podnikat.
Cena za hodinu: informace na e-mailu bobes@bobescentrum.cz

Máte tip na další vhodný coworking pro rodiče? Napište nám na michaela.cerna@forbes.cz.