Svět objevil v roce 2020 nový cestovatelský hit. A nestvořil ho koronavirus, influenceři ani tradiční média. Za všechno může Netflix.
Asi jste o tom městečku ještě nikdy neslyšeli. Húsavík. Leží na severu Islandu a žijí v něm asi dva tisíce obyvatel. Donedávna lákalo zejména na malebné panorama s přístavem a dřevěným kostelem a také možnost pozorovat velryby a delfíny, kteří tam často míří do zátoky.
Ale pak přišel červen 2020 a na Netflixu se objevila bláznivá komedie Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga. A z poklidného rybářského městečka se stal turistický hit.
Pomohla tomu kombinace několika faktorů. Především, snímek s Willem Ferrellem a Rachel McAdams, kteří představují muzikanty Larse a Sigrit, si i díky letnímu filmovému suchu našel spoustu diváků (a populární Eurovize v názvu jistě taky neuškodila).
No a oba hlavní hrdinové jsou hrdí Islanďané z… jistě, z Húsavíku. Jejich původ se ve snímku často připomíná, hodně prostoru dostává město samotné včetně tamní hospody i zázračných elfů, které film využívá jako deus ex machina k náhlým příběhovým zvratům.
Celé to ve výsledku působí občas nesoudržně, nelogicky a bizarně, ale film to o sobě ví a nic si z toho nedělá. Koho zvláštní kombinace neodradí, toho naopak severská poetika a příběh pěveckých outsiderů může zaujmout.
Takových lidí se našlo dost. A především vzali film za svůj i samotní Islanďané. „Místní se nejdřív báli, jak nás tam vykreslí, ale nakonec byli nadšení,“ říká Daniel Annisius, jenž pracuje v Húsavíku ve společnosti Gentle Giants, která pořádá lodní vyjížďky za velrybami. „Film si z nás sice trochu dělá srandu, ale v dobrém.“
A tak se místní nenadálou popularitu rozhodli využít. Nejaktivnější byl Örlygur Hnefill Jónsson, majitel Cape Hotelu, který nejprve otevřel pop-up bar nazvaný Jaja Ding Dong, inspirovaný předobrazem z filmu.
Koncem července pak odhalil ve městě elfskou vesničku podobnou té, kterou navštěvuje hlavní hrdinka (ačkoliv tyto scény se ve skutečnosti točily ve Skotsku). A také se po Húsavíku pořádají procházky po známých místech z filmu. Třeba i kolem domu, kde žil Ferrellův hrdina Lars.
Při procházce městem navíc můžete zaslechnout také písně z filmu, které se vyšplhaly i na přední příčky islandských hitparád. Největší úspěch sklidila titulní skladba My Home Town, kterou zpívají Ferrell, McAdams a švédská zpěvačka Molly Sandén, jejíž hlas byl smíchán s tím hereččiným.
Pokud byste snad město chtěli navštívit také, budete si muset hodně pospíšit. Island kvůli druhé vlně případů koronaviru zavádí od 19. 8. povinnou čtyř- až pětidenní karanténu pro všechny cestovatele.
„Kdyby film vyšel jiný rok než letos, nalákal by ještě víc lidí,“ krčí rameny Annisius. I tak je ale pozoruhodné, co jeden snímek s malým městečkem na severu Islandu dokázal.