Bohužel, mozek v některých chvílích nepracuje v náš prospěch. Ukázalo se například, že upřednostňujeme dělání úkolů, co „hoří“, před těmi, které jsou skutečně důležité.
Důvod? Odměna za okamžité splnění úkolu je pro nás zkrátka a dobře přitažlivější než odměna pramenící z dlouhodobějších a důležitějších úkolů. Jinými slovy: i když víte, že splnění větších a méně naléhavých úkolů je pro vás dlouhodobě přínosnější, instinktivně se budete pouštět do menších úkolů, které mají jasný deadline, a tedy i jasně stanovený čas, kdy za jejich splnění přijde odměna.
Jak ale mozek ošálit a pustit se do toho, co je pro vás prioritní? Pomoci může jednoduchý graf navržený 34. prezidentem Spojených států Dwightem D. Eisenhowerem.
Vezměte si tužku a papír, nakreslete jednu vertikální a jednu horizontální linku tak, aby společně tvořily čtyři kvadranty. Graf by měl vypadat takto.
V prvním z nich budou úkoly důležité a naléhavé. Ty udělejte co nejdřív. Představují pro vás prioritu.
Ve druhém kvadrantu budou úkoly důležité, ale nenaléhavé. Na ty se vrhněte, až si splníte všechny z políčka č. 1.
Do třetího pole sepište všechny úkoly, které jsou urgentní, ale pro vás nedůležité. Jde o takové činnosti, které jsou důležité pro někoho jiného. Zkuste je proto delegovat a jejich plněním neztrácet příliš času.
V posledním kvadrantu budou úkoly nedůležité a neurgentní. Jde třeba o prokrastinační aktivity, jako je sledování televize nebo kontrolování sociálních sítí. Ty se pokuste, pokud jste v časové tísni, vůbec nedělat.
Bude to na vás fungovat? Dejte nám vědět na [email protected]