Každý se občas zasekne. Je ale fajn vědět, jak s tím pracovat, abyste se z každého kreativního bloku dostali co nejdříve.

S kreativními záseky mají problémy i oceňovaní scenáristé. Jejich strategiemi se můžete inspirovat a s tvůrčím blokem se co nejefektivněji popasovat.

Odstupte od obrazovky

Leonu Chillsovi, scenáristovi, který byl původně softwarový inženýr, pomohla v tvůrčím procesu psaní kniha The Artist’s Way od Julie Cameron. Zjistil, že vrchol tvůrčího procesu, kdy jeho mozek funguje na maximum, má ráno. Probouzí se tedy v šest hodin ráno, telefon nechá na nočním stolku a ponoří se do psaní. A pokud dostane blok, nechá psaní na počítači, sáhne po notesu a třicet minut píše pouze rukou, cokoliv ho napadne.

Zasněte se

Mnohokrát se zasekneme jen proto, že se bojíme. Jsme přetížení slovy i obrázky, které nás rozptylují od vlastních myšlenek. Někdy stačí jen změnit místo, abychom se kreativně zase zapojili. Scenáristka Colleen McGuinness je obrovským zastáncem vytváření duševního prostoru prostřednictvím vizuálního myšlení, meditace a terapie. Naučila se transcendentální meditaci prostřednictvím Nadace Davida Lynche a vzala si užitečné tipy z Lynchovy knihy Úlovek velké ryby o souvislosti mezi meditací a kreativitou. Po dobu 20 minut medituje dvakrát denně, jednou ráno a znovu kolem oběda, díky čemuž si její mozek dostatečně odpočine. 

Propojte se s někým dalším

S dalším trikem na úspěšný boj s kreativním blokem přichází spisovatel a producent Josh Kirby, který strávil mnoho let v Hollywoodu a psal také scénář pro Fresh off the Boat televize ABC. Podle něj je nejlepší najít někoho, kdo má podobné myšlenkové pochody, a spojit se s ním. Jeho kreativním psacím partnerem se stal jeho kolega a dobrý kamarád, scenárista Jon Veles. Kirby s Velesem píší scény společně. Jeden ví, jak příběh začíná, druhý ví, jak končí. Kirby zná hlavní myšlenku příběhu, Veles ví, jak ji obohatit.

I když třeba nehledáte pracovního kolegu, Kirby doporučuje se obklopovat dobrou společností, chodit na workshopy, networkingy, konference, kde potkáte podobně smýšlející osoby.

Přepněte se do učícího módu

Spisovatelka a producentka Kristi Korzec pracovala v mnoha spisovatelských domech, od Madam Secretary po svou současnou pozici na  CBS dramedy God Friended Me. Při přípravě show pro online televizi se naučila jedné z nejcennějších strategií pro odbourání bloků, tzv. sprchování/showering. Jde o to, na chvíli se pracovně vypnout a přestat řešit problém a nechat přes sebe téct myšlenky, stejně jako by po vás ve sprše stékala voda.

Korzec také doporučuje, abyste si udělali čas na přečtení nějakého silného příběhu nebo sledování jiných filmů a představení. Když psala scénář k sci-fi filmu a potřebovala vymyslet vztahovou linku otce a syna, přistihla se, že se zasekla a nic jí nenapadá. Proto se rozhodla inspirovat a podívat se na všechny možné filmy, kde je tento rodinný vztah dobře vykreslen. Mysl se jí uvolnila a nápady přišly hned záhy.

„Všechny příběhy už byly vyprávěny. Stačí se tedy jen podívat na recepty a přidat trochu svého koření.“

Máte inspiraci načerpanou? Tak vzhůru do psaní a žádná překážka ani tvůrčí blok už vás nezastaví.