Ačkoli oficiální premiéra je u nás stanovena na 2. srpna, už minulý týden jste v jednom z pražských kin mohli vidět šestý díl špionážní série Mission: Impossible – Fallout. Film si vysloužil většinou nadšené kritiky a je skoro jisté, že se z něj stane hit letošního léta.
Čtěte také: V kině, na HBO i Netflixu. Tyto filmy a seriály byste v srpnu neměli vynechat
„Budete opouštět kino s chutí skákat ze střechy na střechu,“ vyzdvihují recenzenti hlavně akční scény, které prý v tomhle žánru nemají v současné době konkurenci. Někteří kritici rovnou označují díl s podtitulem Fallout za ten nejlepší z celé série.
Když se podíváte na všech šest M: I filmů, můžete sledovat, jak se série postupně stávala tím, čím je dnes. Tedy konzistentní a prokazatelně nejlepší akční non-fantasy značkou dneška. A jsme u toho, kde je Mission: Impossible lepší než „značka“ 007, filmy s Jasonem Bournem nebo akční série Rychle a zběsile.
Mission: Impossible – Fallout
A klíčem k tomuto vývoji během produkce šesti velmi dobrých, až vynikajících filmů v průběhu 28 let je to, jakým způsobem mění hlavního hrdinu – agenta Ethana Hunta – hlavní protagonista Tom Cruise. V průběhu let z něj totiž z běžného akčního hrdiny vytvořil neopakovatelný „huntovský“ charakter.
Špionážní thriller Mission: Impossible byl závanem svěžího větru už v roce 1996. První film série byl zčásti natočený v Praze, vznikl na motivy populárního stejnojmenného televizního seriálu, který se v Česku vysílal pod názvem Nulová šance.
Ve Spojených státech se thriller, v němž Tom Cruise nejen ztělesnil ústředního hrdinu, ale také ho produkoval, stal diváckým hitem. Léto, kdy měl premiéru také akční film Skála, science fiction Den nezávislosti nebo katastrofické drama Twister, bylo pro premiéru M: I v režii Briana De Palmy trochu limitující, hlavní hrdina ale i tak přitahoval obrovský divácký zájem.
Že tehdejší hvězda Top Gunu, Riskantního podniku nebo Pár správných chlapů přišla s adaptací populární TV série ze 60. let a zároveň klasickým „akčňákem“, plným střelby a explozí, stačilo. I když si pár lidí stěžovalo, že film byl příliš chladný a místy zmatený („Hrůza, musím dávat pozor na děj filmu.“).
John Woo, který režíroval Mission: Impossible II, si tak prosadil mnohem jasnější a přímočařejší příběh a zápletku a vsadil do filmu také mnohem více momentů, kdy se hrdinové zastavili a vysvětlovali, co se právě odehrává. A taky představil Ethana Hunta jako romantického hrdinu. Úmyslem bylo natočit emotivní drama, jež se hlavně ve třetí části promění ve spektakulární kaskadérský film plný zbraní. Je tady úplně jiný Ethan Hunt; někdo, kdo je mnohem víc v pohodě se zbraněmi a bláznivými kaskadérskými kousky.
První Mission: Impossible
V M: I III J. J. Abramse se hlavní hrdina přetvoří do superšpiona, který se mezi pracovními zápletkami snaží žít normální život. Jeho novou ženu unese padoušský dealer zbraní a Hunt musí při záchraně své manželky riskovat, že se tomuto bídákovi do ruky dostane zbraň zkázy. Je tady víceméně konvenčním akčním hrdinou, ale má i něco z nepřemožitelného superhrdiny. Jen si vzpomeňte, během vzdušného útoku na civilní most jediný Ethan přeskočí propast, sežene zbraň a letadlo sestřelí, zatímco jeho parťák ho sotva zaznamená.
Mission: Impossible III nebyla, navzdory velmi dobrým recenzím, tak úspěšná jako první dva díly. Zčásti proto, že vykreslení Hunta jako úplně obyčejného člověka, který je ale v práci supermanem, odhodlaným pohnout nebem a zemí, aby zachránil svoji lásku, bylo považováno za přehnanou propagandu. Působilo to trochu jako reakce na Cruisovo PR zhroucení z minulého léta, kdy se po podivném rozhovoru s Oprah Winfrey (kde jako šílený vykřikoval, jak miluje svou tehdejší partnerku Katie Holmes) ocitla jeho do té doby neposkvrněná civilní reputace v troskách.
Přestože Cruise nezažil mezi Mission: Impossible III v květnu 2006 a Mission: Impossible – Ghost Protocolem v prosinci 2011 žádný výrazný filmový neúspěch, jeho reputace premianta a suverénní hvězdy šla dolů.
Čtyřka Ghost Protocol pravděpodobně proto předvedla tu nejprokrvenější verzi Ethana Hunta vůbec. Elitní špion se ukázal jako živá osoba s vlastními (po)city, která se nebojí ukázat ani emoce strachu. Jasně, zdolá nejvyšší budovu světa jenom s lepivými rukavicemi, které moc nefungují, celou dobu je ale pořádně vyděšený.
Mission: Impossible – Ghost Protocol
Navzdory všem záměrům a cílům je Mission: Impossible – Ghost Protocol komedie. Je příznačné, že filmové sérii s tak neklidnou minulostí nakonec pomohlo až to, když si začala utahovat ze sebe samé. Jistě, je tady akce a občas trocha násilí, ale vše směřuje k tomu, ukázat Hunta a jeho tým tentokrát jako pořádně zmatené, když se v soukolí něco zasekne.
Scény filmu fungují díky rozzlobeným a komickým dialogům, které si vyměňuje Hunt se svým týmem. Hlavní akční scéna filmu končí tím, že se Cruise praští do hlavy o okraj budovy při pokusu o nouzové přistání. Že nás scéna rozesměje, vrací Ghost Protocol i Toma Cruise znovu do hry.
S Ghost Protocolem série nabývá nové globální hodnoty (694 milionů dolarů celosvětově, dodnes Cruisův největší globální hit) a konečně Toma Cruise zbaví ostudy z doby, kdy poskakoval po gauči během interview s Oprah Winfrey.
Pátý díl, Mission: Impossible – Rogue Nation (Mission: Impossible – Národ grázlů) režiséra a scenáristy Christophera McQuarrieho pokračuje v duchu posledního dílu a je to taková M: I „All-Stars Edition“. Znovu Cruise spojí s Vingem Rhamesem (z prvních tří filmů), Simonem Peggem (který se objevil ve trojce) a Jeremym Rennerem (ze čtvrtého dílu).
Mission: Impossible – Rogue Nation
Přestože je Rogue Nation temnějším a hutnějším dílem než Ghost Protocol, můžeme se pochichtávat při Cruisových kaskadérských scénách, které se nepovedou nebo zajdou příliš daleko. A opět tu visí na křídle letadla.
Rogue Nation klade důraz nikoli na chyby high-tech superstrojů, ale na ty, které dělají superšpioni, když věří nesprávným lidem nebo nemohou své nadřízené přesvědčit o důvěryhodnosti svých hostů.
Rogue Nation je Cruisova nejvíce autobiografická role. Na plátně sledujeme velkou filmovou hvězdu, která zkouší hrát akčního hrdinu. Zatímco v Mission: Impossible III vidíme Cruise, kterému se nedaří předstírat normálnost, v Ghost Protocolu už Cruise akceptuje svůj osud. Těžko ho můžeme vnímat jako obyčejného hocha. V Rogue Nation vidíme Cruise/Ethana, který se diví, k čemu to vše bylo, a to je téma, které pokračuje v šestém díle série Fallout.
Ethan Hunt je stále žijícím projevem osudu. Rozdíl mezi filmy a reputací Toma Cruise 13 let poté, co poskakoval po gauči u Oprah Winfrey, zatímco vyznával lásku svojí tehdejší ženě Katie Holmes, je, že teď se tomu všemu můžeme zasmát a nebrat to příliš vážně.