Vzpomínám na koženou vůni tyrkysových rukavic, které babička sundávala z rukou a opatrně je vkládala do kabelky. O několik let později se dívám na zděšený pohled přítelkyně, která právě zapomněla jednu ze svých vintage kožených rukavic v taxíku, a už nikdy ji neviděla. Obě tyto chvíle mají něco společného – zasněžené jižní Čechy a nadčasovou českou kvalitu.

Všeobecně převládá názor, že většina českých podniků zabývajících se výrobou módních doplňků, třeba právě zimních kožených rukavic, dávno zkrachovala pod tlakem levné konkurence z Asie. Zkrátka že Čechům je jedno, co to bude, odkud to bude, hlavně, že to bude levné. Pravdou však je, že Generace Y, která v dnešní době disponuje velikou kupní silou, se opět obrací k takzvané „slow fashion“. Lidé vyžadují kvalitu materiálů i ruční zpracování a jsou ochotni si za to připlatit.

Čtěte také: 5 druhů košil, které není radno zaměňovat

Tuzemským veteránem v produkci kožených rukavic je společnost Napa Dobříš, přes dvě dekády známá svou výrobou nejen vycházkových, ale i sportovních či speciálně účelových rukavic. Touhu po exkluzivitě zase potvrzuje značka Harazym, nováček na trhu specializující se na módní a řidičské kožené rukavice. Český nápad a design v kombinaci s precizní italskou výrobou zaujmou zejména náročnější klientelu. Díky tomu překračuje poptávka domovské hranice a šíří se do světa.

Jak se rukavice vyrábějí

Nejčastěji používanou je jehněčí kůže, teletina nebo také kozlečina. Tyto materiály jsou oblíbené pro svou odolnost a jemnost povrchu, ale také flexibilitu, která umožňuje rukavici lépe se přizpůsobit každé ruce. Výjimkou nejsou ani exotické kůže, třeba ta pštrosí, které bývají také nejdražší. Cenovka u rukavic ze pštrosa pak klidně dosáhne 20 tisíc.

Střih je ten úplně nejdůležitější prvek při výrobě rukavic, protože jinak nebudou rukavice sedět. Pokud jsou jiné než klasické střihy, trvá hodiny a dny než mistr vyzkouší chování rukavice a dovede střih k dokonalosti, tak aby rukavice byly vaší ozdobou a pohodlné.

vyroba

Důležitým aspektem celého výrobního postupu je barvení kůže. Způsoby barvení kůží se mohou lišit, nicméně ty nejkvalitnější jsou namáčeny do barevných lázní, kde proces může trvat i celý měsíc. Barvení z vnější strany by mohlo vést ke snížení odolnosti a kvality produktu, například k loupání či trhání kůže. Ruční výroba takovýchto unikátních rukavic pak může trvat i několik měsíců.

Rukavice mohou být ručně nebo strojově vysekávané. Při strojovém výseku hrozí, že kůže je vyseknuta špatným směrem a flexibilita rukavic stejně jako jejich pohodlnost se snižuje.

Čtěte také: Podzim, déšť a vaše boty. Co to pro ně znamená?

Poté následují hodiny precizní ruční práce při sešívání, anebo rychlejší strojová výroba. Záleží na výrobci a jeho zvolených postupech. Při klasickém sešití se většinou používají dva styly – vnitřní a vnější sešití. Vnitřní se většinou používá u jemných dámských rukavic a je nejrychlejší. Vnější sešívání působí nejlépe na pánských řidičských rukavicích a vyžaduje naprostou preciznost.

Když je rukavice dokončena, žehlí se na speciálním vyhřívaném tělesu ve tvaru ruky. Všechny prsty jsou vyhlazeny, tak aby splňovaly ta nejvyšší estetická kritéria.

Jak si rukavice vybrat

Ten správný pár rukavic si vyberete snadno, budete-li se řídit několika tipy a triky. Zaprvé vybírejte u značek, které nabízejí půlčísla. To vám poté, co si změříte obvod dlaně, umožní zvolit ideální velikost. Při prvním vyzkoušení by vám měly být rukavice těsné. Není to však známkou špatné velikosti, protože rukavice se po pár nošeních adekvátně přizpůsobí tvaru ruky.

rukavi

Jako další se doporučuje zkusit rukavice natáhnout do šířky. Pokud jsou rukavice pružné, pak jste vybrali správně. Natahování do délky by mohlo znamenat, že kůže byla nevhodně vystřižená a rukavice vám správně nepadnou. Taky je důležité vědět, že ty nejteplejší rukavice jsou vypodšívkované kašmírem nebo vlnou. Vyhněte se syntetickým podšívkám a můžete se spolehnout, že vaše ruce budou jako v peřince.

Jak se o rukavice starat

Na trhu je mnoho kvalitních výrobků pro péči o rukavice, ze kterých můžete vybírat. Jednou za rok, po sezoně je určitě dobré je takovýmto prostředkem ošetřit. Musíte počítat i s tím, že rukavice vám mohou obarvit pokožku. Zvlášť když se zpotíte nebo vám rukavice navlhnou. To platí hlavně u bezpodšívkových rukavic.

Pokud jsou rukavice vlhké, vždy je nechte sušit při běžné pokojové teplotě. Není vhodné je vystavovat nadměrnému teplu, kůži by to mohlo nevratně poškodit.

Faktem je, že kožené rukavice zrají jako dobré víno a jsou nejlepší s věkem. Pokud se o ně budete správně starat speciálními prostředky, tak vám nejen déle vydrží, ale i nabydou přitažlivého „použitého“ vzhledu.

Jak rukavice nosit

Kombinujte černé nebo hnědé kožené rukavice s prošívaným kabátem, kašmírovým svetrem s bavlněnými kalhotami a ladícími koženými oxfordkami. Neváhejte je vytáhnout na ranní cestu metrem do kanceláře nebo na noční projížďku městem ve vašem voze.

Výběr modelů a stylů je opravdu široký. Od klasických vintage střihů po moderní designové kousky, každý milovník zimních doplňků si přijde na své. Vybírejte pečlivě a nebudete litovat. Kvalitní pár kožených rukavic je investicí na celý život.


Mary Ann Omoscharka se narodila a vyrostla v Soluni. Ve čtrnácti letech se přestěhovala do Česka a nyní střídavě žije zde a v USA, kde se věnuje magisterskému studiu žurnalistiky a je šéfredaktorkou módního univerzitního časopisu. Vzala si za cíl svléknout americké studenty z teplákových souprav a univerzitních barev a naučit je troše evropského stylu.