Znáte to. Díváte se na kupu vizitek a nemůžete si k nim přiřadit žádnou tvář. Potkali jste v posledních měsících tolik lidí, že už vůbec netušíte, kdo je kdo. Nelson Dellis je profesionální konzultant z Miami, který se věnuje tématu, jak trénovat paměť. Před pár lety se stal šampionem Spojených států v zapamatovávání. Na takovou akci se sjíždějí lidé, kteří každý den trénují, jak si věci pamatovat. Účastníci si na soutěži třeba musejí zapamatovat 99 jmen, které slyšeli poprvé v životě. Nebo báseň, kterou předtím nikdy nečetli. Anebo právě sadu vizitek.

Nelson Dellis Forbesu prozradil pár technik, které využívá. Má to opřené o věděcký výzkum. Na tom, jak zlepšovat paměť , spolupracuje s neurologem z Johns Hopkins University Majidem Fotuhim.

Jak si zapamatovat jména a tváře

Jak říká doktor Fotuhi, právě na problém zapamatovat si jména si lidé stěžují nejčastěji. Prvním krokem je soustředit se na to, když někdo své jméno vysloví poprvé. A případně se zeptat a potvrdit si, že jeho jméno se vyslovuje právě takto. Tím si ho poprvé zopakujete. Můžete se také zeptat, zda něco jeho příjmení znamená, nebo odkud pochází, pokud zní exoticky. Do paměti jméno dostanete nejlépe tak, když onoho nového člověka představíte někomu dalšímu. Anebo když ho rovnou jeho jménem oslovíte. Je to zdvořilé, boří to osobní bariéru – a ještě si ono jméno lépe zapamatujete.

Je taky dobré představit si slavnou osobu stejného křestního jména. Když se jmenuje Bill, tak Billa Gatese, když Nelson, tak třeba Nelsona Mandelu.

Jak si lépe pamatovat věci dlouhodobě

Jestli vám připadá, že už si nepamatujete tolik věcí jako dřív, může to být tím, že mozková kapacita se u lidí každým rokem snižuje o zhruba 0,5 procenta. Souvisí to nejen s věkem, ale i stresem, obezitou, nedostatkem vitamínů a řadou dalších faktorů. Není to tedy tak, že se část mozku, díky které si pamatujeme věci, u každého smršťuje stejně. Existuje jednoduchá cesta, jak tomu bránit. „Nejúčinnějším způsobem, jak zlepšovat paměť, je fyzická námaha, tedy cvičení,“ říká Majidem Fotuhi. On sám chodí po horách, cvičí alespoň pětkrát týdně, spí pravidelně osm hodin denně. Navíc drží svou „mozkovou“ dietu, tedy jí hodně ovoce a zeleniny s antioxidanty (to jsou třeba lesní plody) a jídla s velkým množstvím nenasycených mastných kyselin (třeba v rybách).

Jak si zapamatovat, kde jsem nechal klíče

Na klíče nebo brýle zapomínáme proto, že je někam pokládáme nevědomky, říká paměťový šampion Dellis. Sám to dělá tak, že když si někam pokládá klíče, snaží se zaktivovat svůj mozek. „Snažím se udělat něco, co jde úplně mimo každodenní činnost. Řeknu něco ujetého, zaťukám si na čelo a křiknu nějaký zvuk.

Funguje pohyb, třeba zadupání. A když k tomu vykřiknete nějaké podivné slovo, bude to fungovat a váš mozek si vytvoří asociaci, kterou nezapomene. Sice vypadáte jako blázen, ale když jste sám doma, tak je to jedno. „Čím více smyslů zapojíte, tím je větší šance, že si to budete pamatovat,“ říká doktor Fotuhi


A tady je pár dalších tipů Forbesu a neurologů, jak si věci lépe pamatovat. Jsou zcela jednoduché, pro každodenní užití.

– Převeďte si informace do vizuální podoby

Většina informací, jako jsou jména nebo čísla, jsou abstraktní. Když si je ale  v duchu spojíte s nějakým souvisejícím obrazem, váš mozek si zapamatuje lépe. Pokud například zaparkujete auto v řadě N13, můžete si představit narozeninový dort se třinácti svíčkami na vrchu. Když pak budete auto hledat, takový obraz se vám mnohem snáze vybaví.

– Ukládejte si informace do „paměťového paláce“

Informace, které už máte v mozku uložené, potřebujete opět také rychle a snadno najít. Jednou z technik je vytvořit si „paměťový palác“, který si představíte jako nějaký prostor – třeba váš dům – a ten pak naplníte obrazy, které jste si k jednotlivým informacím přiřadili. Když se pak vaším „palácem“ budete v duchu procházet, lehce informace najdete tam, kde jste si je uložili.

– Další tip, jak si zapamatovat jméno

Zkuste asociovat si nějakou vlastnost nebo něco specifického u oné osoby se zvukem jména. Příklad: Když se někdo jmenuje Lenka, tak to zní trochu jako louka. A když má ona osoba sponu ve vlasech ve tvaru sedmikrásky, stačí si představit rozkvetlou louku.

– Učte se postupně

Rada psychologů: Jestli vás čeká nějaká velká událost, na kterou si budete muset hodně věcí zapamatovat (projev nebo prezentace), nelijte do sebe informace najednou. Když si je budete opakovat postupně, s pauzami, uloží se vám v kortexu, části mozku, kde sídlí dlouhodobá paměť.


Pokud vás téma zajímalo, další techniky, vědecky podložené, najdete na stránkách magazínu TIME v tomoto článku.