Zavřené obchody, gastro v háji. Rok 2020 zamával s pracovním trhem asi podobně jako kdysi vynález parního stroje. I přes děsivé vyhlídky se ale strašák razantního růstu nezaměstnanosti nekonal. Dá se tak říct, že jsme situaci v rámci mezí ještě ustáli. I když jen díky videokonferencím, v teplácích a s pořádně odřenýma ušima.
Zatímco některá povolání zmizela z hledáčků recruiterů úplně, bez kurýrů nebo domácích pečovatelů se dnes neobejdeme. Abyste proto vy i vaše kariéra bez dalších šrámů ustáli i rok 2021, vytvořili jsme na základě dat LinkedInu seznam profesí, o které je dnes v Česku největší zájem.
1. Podpůrné profese pro e-commerce
Není překvapením, že přesun retailu na internet razantně zvýšil poptávku po lidech, kteří zajišťují chod e-commerce z praktického hlediska. Kurýři, řidiči nebo pozice ve skladu. Podle dat jsou právě tato zaměstnání mezi nabídkami práce s přehledem na prvním místě. Zájem firem o tyto pracovníky meziročně vzrostl o 73 procent.
Nejžádanější pozice: řidič/kurýr, pracovník skladu, osobní nákupčí
Vzdělání: 75 procent zaměstnanců má vysokoškolské vzdělání
Možnost práce z domova: nízká
2. Úvěroví a hypoteční specialisté
Úrokové sazby hypoték klesají, životní jistoty jsou v nedohlednu. I proto je letos enormní zájem o lidi, kteří rozumějí osobním financím a dokážou zprostředkovat úvěr, hypotéku nebo třeba životní pojištění. Zájem o tyto pozice vzrostl od loňska o 59 procent.
Nejžádanější pozice: pojišťovací poradce, hypoteční poradce, úvěrový poradce
Vzdělání: 86 procent zaměstnanců má vysokoškolské vzdělání
Možnost práce z domova: vysoká
3. Podpůrná povolání ve zdravotnictví
Pandemie nezpůsobila jen akutní nedostatek lékařů a zdravotních sester, ale i lidí, kteří tyto pozice doplňují, či dokonce mohou převzít část jejich práce. Potřeba podpůrných povolání ve zdravotnictví vzrostla během roku o 34 procent.
Nejžádanější pozice: zdravotnický asistent, farmaceut, domácí pečovatel
Vzdělání: 83 procent zaměstnanců má vysokoškolské vzdělání
Možnost práce z domova: nízká
4. Business developeři a obchodníci
Umění učit se a přizpůsobit se je dnes na pracovním trhu největší devízou, o to víc, pokud k tomu dokážete vést i celé podniky. Nárůst poptávky po krizových a strategických manažerech vzrostl meziročně o 45 procent. Především v mezinárodních firmách se dnes uplatní i manažer diverzity na pracovišti.
Nejžádanější pozice: strategický poradce, krizový manažer, obchodní poradce
Vzdělání: 92 procent zaměstnanců má vysokoškolské vzdělání
Možnost práce z domova: nízká
5. Digitální marketéři a tvůrci obsahu
Nucená izolace a karantény ještě zvětšily zájem znuděného publika o digitální obsah. Po lidech, kteří vědí, jak v onlinu upoutat pozornost, se proto můžou firmy utlouct. Nábor pro pozice v digitálním marketingu vzrostl meziročně téměř o 33 procent, samotné tvůrce obsahu pak poptává o 49 procent více firem.
Nejžádanější pozice: social media manager, specialista digitálního marketingu, podcaster, bloger
Vzdělání: 92 procent zaměstnanců má vysokoškolské vzdělání
Možnost práce z domova: vysoká
6. Učitelé a asistenti pedagogů
Vzdělávání bylo loni jedno z nejzasaženějších odvětví, jako jedno z mála také muselo ze dne na den přejít do nového (a nutno dodat fungujícího) normálu. I přestože velkou část břemene nesli rodiče, kteří zůstali se svými ratolestmi doma, poptávka po podpůrných pracovnících a lektorech pro doučování zažila boom. Nábor na tyto pozice vzrostl v roce 2020 o více než 20 procent.
Nejžádanější pozice: doučovatel matematiky, pedagogický asistent, učitel na základní škole
Vzdělání: 97 procent zaměstnanců má vysokoškolské vzdělání
Možnost práce z domova: nízká
7. Koučové
Turbulentní rok 2020 přinutil mnoho lidí přehodnotit směr, kterým oni či jejich kariéra směřují. Není proto překvapením, že poptávka po koučích a kariérních poradcích se od roku 2019 zvýšila o více než 51 procent.
Nejžádanější pozice: osobní kouč, kariérní poradce, fitness kouč
Vzdělání: 92 procent zaměstnanců má vysokoškolské vzdělání
Možnost práce z domova: střední
8. Inženýři
Přechod firem do onlinu si vyžádal odborníky, kteří by je na nový přístup k práci dokázali připravit a nastavit interní procesy tak, aby mohly fungovat i se vzdáleným přístupem. Nábor na tyto pozice vzrostl za loňský rok o 25 procent.
Nejžádanější pozice: vývojář webu, full stack developer, herní vývojář
Vzdělání: 93 procent zaměstnanců má vysokoškolské vzdělání
Možnost práce z domova: vysoká
9. Odborníci na duševní zdraví
Dlouho se mluvilo o druhotné krizi, kterou pandemie způsobí na našem duševním zdraví. Poptávka po terapeutech, psycholozích a poradcích v oblasti duševního zdraví to jen potvrzuje. Vyskočila meziročně téměř o 24 procent.
Nejžádanější pozice: psychoterapeut, specialista duševního zdraví
Vzdělání: 97 procent zaměstnanců má vysokoškolské vzdělání
Možnost práce z domova: nízká
10. UX designéři
O úspěchu firem rozhodl loni více než kdy jindy způsob, jakým funguje jejich web nebo aplikace. Proto potřebují lidi, kteří dokážou přizpůsobit rozhraní aplikací a webů tak, aby co nejvíce uspokojovala přání zákazníků, a ti se k firmě opakovaně vraceli. Poptávka po designérech uživatelského zážitku vzrostla meziročně o 20 procent.
Nejžádanější pozice: UX designer, UX researcher
Vzdělání: 97 procent zaměstnanců má vysokoškolské vzdělání
Možnost práce z domova: střední