Na začátek vás trochu vyděsíme. Až 22 procent Čechů nepřečetlo v minulém roce ani jednu knihu. Pro srovnání, v roce 2013 to bylo procent 16. Důvody mohou být různé – od nedostatku času až po to, že volné chvíle prostě trávíme jinak.
Přitom vše hraje knihám do karet. Jejich čtení nám například pomáhá zbavit se stresu. Tato studie ukázala, že je dokonce účinnější než procházka, poslouchání hudby, teplý čaj nebo hraní videoher.
Další nespornou výhodou je fakt, že čtenáři žijí déle. Na tuto zajímavou souvislost poukázala studie vydaná v odborném časopisu Social Science and Medicine. Badatelé v ní přišli na to, že ti, kteří čtou alespoň půl hodiny denně, žijí v průměru o dva roky déle.
Mimo to se ukázalo, že jsme díky čtení v životě více spokojení. A není se čemu divit – čím více času strávíme s knihami, tím méně nám ho zbývá na to, abychom se stresovali. V neposlední řadě stojí za zmínku i to, že knihy nám pomáhají bojovat s úzkostí a depresí, a jsou tak podobně účinné jako jiné formy terapie.
To jsou dobré argumenty pro to, aby čtení dostávalo vaši pravidelnou pozornost, co říkáte?
Pokud nejste od přírody knihomolové, nezoufejte. Čtení knížek se – stejně jako třeba hra na piano – dá naučit. Stačí se držet následujících kroků.
Pokud chcete číst, udělejte si na to čas
Možná to zní banálně, ale jestli chcete přečíst víc knížek (nebo se pustit alespoň do jedné), musíte si na to zkrátka ve svém programu vyhradit čas. Kde a jak se rozhodnete číst, je na vás. Jen se ujistěte, že čtení věnujete alespoň 20 minut denně bez jakéhokoli vyrušení. To znamená žádný telefon, žádný počítač při ruce, jen vy a knížka. Jakmile se ze čtení stane zvyk, nebudete se k němu muset ani přemlouvat.
Najděte si správné místo
Čtení je meditace. Tomu by mělo odpovídat i prostředí, ve kterém se této aktivitě věnujete. Jak už jsme naznačili, rušit by vás neměly telefony ani počítače, vyhněte se i místnosti se zapnutou televizí nebo rádiem.
Stanovte si cíl
Ano, i k tak ušlechtilé aktivitě, jako je čtení knížek, můžeme přistupovat systematicky. Stanovte si, kolik knížek byste chtěli přečíst týdně/měsíčně/ročně, a přihlaste se do služby GoodReads. Nejenže tam můžete sledovat, zda svůj stanovený cíl dodržujete, ale služba vám také doporučí podobné knížky na základě vašich hodnocení.
Jen myslete na to, abyste to se svým cílem nepřehnali – pokud jste minulý rok přečetli pět knížek, nemusíte si hnedka hrát na Billa Gatese, který jich za rok přelouská přes padesát.
Čtěte, co vás baví, ale nebojte se experimentovat
To, že máte rádi spíš lehčí literaturu, neznamená, že byste se za to měli stydět. Nenechte si proto od nikoho diktovat, co je zrovna trendy nebo in. Nevěřte automaticky všem „bestsellerům“ a začtěte se do toho, co máte rádi vy. Uvidíte, třeba se pak pročtete až k Joyceovi.
Zároveň se ale nebojte experimentovat – čím více toho přečtete, tím dál za roh uvidíte. Jde o to, abyste zbytečně neuvázli v jednom žánru. Řekněte si třeba, že za každé tři knížky podle svého gusta vyzkoušíte i něco, po čem byste přirozeně nesáhli.
Nebojte se knihu odložit
Pokud vás nějaká kniha nezaujala, zbytečně se s ní netrapte, radí literární kritička, slavná knihovnice a autorka úspěšné knihy o knihách Book Lust Nancy Pearl. Odložit ji doporučuje už po 50 stranách, pokud je vám méně než 50 let. Jestli jste starší, odečtěte svůj věk od stovky a výsledek vám určí, kolik stránek musíte před odložením zvládnout.
„Čím víc špatných knížek dočtete, tím méně začnete těch dobrých,“ vysvětluje postup. Tak se nebojte knihu zahodit a přejít k jiné. Nutit se ke čtení je přesně to, co v rámci znovuobjevování vnitřního čtenáře nechcete.
Čtěte aktivně
Zaujalo vás v knížce něco? Zapište si to do poznámek v telefonu, vyfoťte si to, zahněte si růžek, podtrhněte nebo to pošlete kamarádovi. Pokud budete nad tím, co čtete, aktivně přemýšlet, čtení si více užijete. Zamýšlejte se nad tím, proč se postavy chovají tak, jak se chovají, zda vám v knize něco nechybí nebo co byste vy jako autor do knihy nejraději doplnili.
Jaká byla ta nejlepší kniha, co jste četli? Napište nám na [email protected] nebo do naší facebookové skupiny.