Správným dýcháním si můžete prodloužit život. Ovlivňuje například hladinu stresu nebo imunitní systém. A i když je to aktivita, která by nám měla být nejpřirozenější, ne vždy ji praktikujeme dobře.
Tohle je podle kouče Patrika Edblada pět zásad, které bychom měli všichni dodržovat:
Dýchejte nosem – vzduch jím nejen přijímejte, ale i vydechujte. Odborníci se shodují na tom, že při dýchání nosem se nám do plic dostává vzduch lépe filtrovaný, tedy čistější. Nadechujte se zhruba 2–3 vteřiny, vzduch pak vydechujte 3–4 vteřiny.
Dýchejte do bránice – Edblad doporučuje směřovat 70–80 procent vzduchu do bránice. Díky tomu budete dýchat hlouběji, a dopřejete tak plicím dostatek času na výměnu vzduchu. Připomíná také, že když budete dýchat do spodní části břicha, ulevíte vrchní polovině těla, a snížíte tak pravděpodobnost bolesti krku a zad. Při správném dýchání musíte také myslet na pozici svého těla – ideálně byste měli být ve vzpřímené pozici (ať už vsedě, nebo vestoje).
Dýchejte v klidu –pokud jsme ve stresu, dýcháme nesprávně a stres tím zpětně ještě prohlubujeme. Až tedy budete správné dýchání praktikovat, musíte být v klidu a mít ještě lépe čistou hlavu.
Dýchejte v rytmu – stejně jako vše v přírodě má svůj přirozený rytmus, mělo by ho mít i naše dýchání.
Dýchejte potichu – hlasité dýchání podle Edblada znamená automatické porušení pravidla číslo 4. Zkuste proto dýchat na minimální hlasitost.
Jak ale tyto zásady aplikovat do našeho denního rytmu? Edblad doporučuje propojit si správné dýchání s každodenními aktivitami. Sám si je stanovuje metodou „Když → tak“. Například si řekněte:
- Když mi při jízdě do práce padne červená, budu se plně soustřeďovat na své dýchání.
- Když si sednu k pracovnímu stolu, budu se plně soustřeďovat na své dýchání.
- Když budu vyklízet myčku, budu se plně soustřeďovat na své dýchání.
Při těchto činnostech se pak plně koncentrujte na to, zda dodržujete všechny výše uvedené zásady. Čím častěji se budete kontrolovat, tím dříve si správný způsob dýchání osvojíte, připomíná Edblad.