Cestovatelé z celého světa na svých webech a sociálních sítích radí, kam se podívat a co dělat na cestách. Píší o místech, která musíte navštívit, radí, jak lépe cestovat a pracovat. Co všechny ty věci, které bychom na cestách dělat neměli? Dnes je populární psát hlavně o tom, co dělat než co nedělat. Lidi na cestách chybují pravidelně. Přicházejí tím o peníze, příležitosti i čas. Tohle jsou nejčastější chyby, kterým byste se měli vyhnout, pokud si chcete svou cestu opravdu užít.
1. Neomezujte se na jediný vyhledávač letenek a jediný termín
Většina lidí se při hledání letenek zaměří na jediný vyhledávač. Někdo se zeptá kamaráda, kde koupil tu levnou letenku, nechá se odkázat na stránky a tam končí. Tím, že omezíte hledání jen na jeden velký vyhledávač, snižujete šanci na opravdu dobrou cenu letenky. Za roky používání vyhledávačů nemůžu říct, že by existoval jediný, kde na 100 % najdu vždy tu nejlepší cenu za letenku. Pro vyhledávání zaoceánských letů vždy používám více vyhledávačů. Kayak.com (a jeho národní varianty – .se .de atp.), Google Flights, Momondo, Skyscanner.
Pro lety v rámci Evropy a blízkého okolí je nejlepší využívat vyhledávačů zaměřených především na nízkonákladové aerolinky. Azair.cz nebo Skypicker jsou v tomto směru nepřekonatelní pomocníci.
Mnoho vyhledávačů dnes nabízí flexibilitu termínů a tím pádem možnost najít výhodnější let o pár dní dříve nebo později, než jste si vybrali. Neomezujte se tak na konkrétní termín. Možná už let následující den bude stát o 5 tisíc méně než v den, který jste zvolili. Využívejte toho.
2. Neměňte peníze na letištích
Měnit peníze v letištních směnárnách není dobrý nápad. Kurzy jsou otřesné. Výměně peněz moc nefandím, ale když už nedáte přednost výběru z bankomatu, jděte si je vyměnit do banky. Obrovským obloukem se vyhněte automatům společnosti Travelex. Za každou cenu. Mají nejhorší kurzy a nejvyšší poplatky, co jsem zatím viděl. Vyhýbejte se jejich směnárnám i bankomatům.
3. Nerezervujte vše co nejvíce dopředu
Dohodnout se na termínu a cílové destinaci je skvělé. Konečně je to tady a vy víte, že pojedete. Všichni jsou nadšení a začíná se bezhlavě rezervovat ubytování, letenky a další možnosti dopravy. Pokud jde o cestování, first minute nemusí být vždy nejlepší volba.
Počkejte si na dobrou nabídku. U letenek začněte hledat tak 3 měsíce před odletem. Ceny jsou statisticky nejnižší. Pro cesty na lodích nebo výlety po okolí čekejte naopak na last minute nabídky. Společnosti potřebují lodě a výlety naplnit. Na poslední chvíli dokážou srazit cenu mnohem níž, než nabízejí na začátku.
4. Nezavrhujte služby založené na principech pohostinnosti
Když se zeptám na kurzech TravelHackingu, kdo zná CouchSurfing, zvedne ruku 90 % lidí. Když se zeptám, kdo ho využívá, zvedne jich ruku tak 1-2 %. Pokud patříte mezi 10 %, kdo ještě CouchSurfing nezná, vězte, že to je sociální síť založená na sdílení volného místa (třeba gauče – odtud název) u někoho doma. Zdarma. Vy jako protislužbu za pohostinnost sdílíte s člověkem, který vás ubytoval, svou kulturu. Spal jsem v rámci CouchSurfingu na zemi, balkonech, gaučích i v luxusních postelích. Vždycky to byl jeden z nejlepších zážitků z cesty.
U nás doma bydleli lidé z celého světa. Ubytovávali jsme páry, co cestovaly kolem světa, rodiny s dětmi, vysokoškoláky i důchodce. Je fajn mít možnost bydlet zadarmo, ale skutečným přínosem CouchSurfingu a podobných služeb je možnost poznat nové lidi, kultury, získat přátele a vytvořit si tak zcela přirozeně síť známých rozesetých po celém světě.
CouchSurfing je nejznámější, ale existuje mnoho alternativ. Bewelcome.org nebo Warmshowers.org, služba zaměřená na cyklisty, případně Trustroom.com. Způsob, jakým lidé cestují, se neustále mění. Stále více a častěji cestovatelé hledají autentické zážitky, snaží se dostat blíže ke kultuře cílové destinace, pryč ze všech obvyklých turistických pastí. Nezavrhujte služby pro sdílení ubytování. Je to nejlepší možnost, jak získat autentický pohled na zemi a její kulturu.
5. Nevybírejte z bankomatů v jiné než lokální měně
Možná jste si toho už všimli, při výběru v zahraničí vám bankomat může nabídnout možnost zvolit si částku ve vaší měně (CZK) a následně vydá odpovídající částku v lokální měně země, kde se nacházíte. Nikdy tuto možnost nevyužívejte. Jedná se o extra službu, za kterou vám banka naúčtuje hodně vysoký poplatek, a navíc dostanete horší kurz. Vždy volte částku v lokální měně. Konverzi mezi měnami nechte na vaší bance.
6. Nepoužívejte na cestách karty svázané vysokými poplatky
Proti českým bankám jsem trochu zaujatý. Především pokud jde o všemožné poplatky spojené s používáním karty na cestách. Banky si za to můžou samy. Při používání karty na cestách se snaží zatížit výběry i platby více či méně skrytými poplatky.
Žijeme v globálním světě, díky tomu můžeme volit z toho nejlepšího, co na něm je. Ani v bankovních službách se proto nemusíte omezovat pouze na Českou republiku. Není problém získat účet v německé bance, aniž byste opustili váš domov, není problém získat kartu určenou pro platby a výběry zcela zdarma a s těmi nejlepšími možnými kurzovými přepočty.
Pro výběry z bankomatů bez poplatku kdekoli na světě využívám účet u německé banky Number26.de, která mi vede eurový účet naprosto zdarma. Můžu platit přímo z účtu, vybírat peníze a samozřejmě platit kartou online i offline.
Peníze si na účet do německé banky převádím z českých bank prostřednictvím služby TransferWise.com. I když mi česká banka neúčtuje žádné poplatka za SEPA platby (platby po EU), je převod méně výhodný, než když pošlu peníze přes TransferWise.
Pokud nechcete mít další účet u banky, můžete využít služby Revolut.com. Jedná se o osobní finanční cloudové řešení. Nemáte účet v bance. Máte pouze kartu, kterou vám doručí kamkoli na světě zdarma. Prostřednictvím mobilní aplikace pak ze své české karty nabijete kartu Revolut a můžete opět vybírat kdekoli na světě bez poplatku.
Můžete mít peníze ve třech světových měnách: EUR, GBP a USD. Jedná se o zcela plnohodnotnou kartu. Kdekoli na světě mi tak stačí zapnout mobilní aplikaci, nacvakat, kolik peněz chci převést na mou Revolut kartu, a během několika vteřin tam mám peníze a můžu kartou zaplatit nebo z ní vybrat peníze bez poplatků. Jednoduché jako facka, nemyslíte?
7. Nepoužívejte bankomaty na divných místech
Vybírat z bankomatů, které jsou v hotelech, samoobsluhách, případně na jiných náhodných místech, není dobrý nápad. Sice je to pohodlné, ale za pohodlí se platí. Provozovatelé těchto bankomatů si účtují poplatky navíc a kurzy jsou naprosto otřesné. Podobným bankomatům se vyhýbejte. Provoz bankomatů není ve světě (ale ani u nás) omezen pouze na banky. Existuje mnoho společností, které vlastní síť bankomatů, a žijí tak pouze z bankovních poplatků. Právě jejich bankomaty najdete na všemožných podivných místech. Skočte si raději vybrat do nějaké místní banky.
8. Nestravujte se v turistických oblastech
Sednout si na zahrádku pražské restaurace uprostřed Staroměstského náměstí vás pravděpodobně nenapadne. Víte, že bude předražená a za své peníze nedostanete odpovídající kvalitu. Přesto se stejné chyby dopouští každý den tisíce turistů všude na světě. Přijeli, všechno je úžasné, a tak musí být přeci úžasná i pizza s výhledem na šikmou věž. Restaurace v okolí turistických památek nemají potřebu ani motivaci nabízet prvotřídní jídla. Mají totiž dobrej flek.
Chcete-li se dobře najíst, a navíc ušetřit, podobným místům se v zahraničí vyhýbejte, jako se jim vyhýbáte doma. Restaurace mimo turistická místa musí o zákazníky soutěžit jinak. Cena a kvalita jsou zbraně, na které se snaží nalákat místní obyvatele. Využijte toho i jako turista.
Rozpoznat dobrou neturistickou restauraci s kvalitním jídlem není jednoduché ani v Čechách. Aplikace určené k hodnocení podniků a míst fungují po celém světě. Foursquare, Yelp nebo OpenRice vám umožní zjistit, jak své restaurace hodnotí místní obyvatelé. Určitě nepoužívejte TripAdvisor. Tato aplikace je určena především turistům, proto hodnotí místa turistická a předražená. Někteří cestovatelé využívají pro výběr kvalitních a levných restaurací, kde se chtějí najíst, lokální doručovací služby na jídlo.
9. Nezavrhujte hostely
Špinavá smradlavá místa plná štěnic, zaměřená pouze na chudé cestovatele, kterým došly peníze někdy v minulém století. Takovou představu má o hostelech většina lidí. Je to mýtus, často podpořený i filmy, kde jsou hostely ta nejhorší místa na světě. V osmdesátých letech možná. Pokud jde o čistotu a komfort, je dnes mnoho hostelů na vyšší úrovni než hotely.
Dnešní hostely jsou vybaveny herními konzolemi, počítači, prádelnami, bezdrátovým internetem. Dokážou vám zprostředkovat výlety do okolí a můžete se ubytovat i v krásných dvoulůžkových pokojích. Ano, hostely už nejsou jen ubytovny s místností pro 20 osob. Většina jich má v nabídce pokojíky pro 2-4 osoby. Mnoho z nich počítá i s ubytováním rodin s dětmi, a tak najdete v hostelech i dětské koutky.
Moderní hostely nejsou jen pro baťůžkáře, kteří mají hluboko do kapsy. V průběhu let se přizpůsobily a nabízejí ubytování s hotelovým standardem. Pokud se vypravíte na cestu sami, je hostel jedním z nejlepších míst. Díky velkým společenským místnostem se můžete zapojit do různých komunit a jednoduše spřátelit s dalšími cestovateli. Na cestě tak nikdy nebudete sami, dokud si to skutečně nebudete přát.
10. Neuspokojivé?
Možná jste čekali trochu jiné rady. Konkrétní tipy, co kde nedělat. A to je trochu problém. Každý země má jiná pravidla a před cestou je fajn si o cílové destinaci něco přečíst a zjistit, jak by se měl člověk chovat. Přesto, níže přidávám pár tipů pro konkrétní destinace, co v nich nedělat a proč.
Novozélanďany si nepleťte s Australany. Je to, jako kdyby o nás někdo tvrdil, že jsme Poláci. Můžete jim říkat Kiwis podle ptáka kiwi, ale neočekávejte, že ho na Zélandu zahlédnete, vyskytuje se velice vzácně. Nevyšilujte, uvidíte-li ve městě někoho bez bot, nebo dokonce i bez trička. Na Zélandu je to celkem normální.
V Japonsku nedávejte spropitné. Lidé jsou hrdí na to, jaký mají plat, a i kdybyste jim nechali pár drobných, poběží za vámi přes půl Tokia, aby je vrátili. Stejně tak se Japonci neobjímají. Tento zvyk není součástí jejich kultury a objetí je pro ně nepříjemné. Přátelské polibky na přivítanou nezkoušejte už vůbec.
V Chorvatsku nezkoušejte zvedat ruku pouze s palcem, ukazováčkem a prostředníčkem. Jedná se o pozdrav srbských nacionalistů.
V Turecku nenaznačujte rukou OK znamení (spojení ukazováčku a palce do kruhu). Je to obscénní znamení. Vyhýbejte se alkoholu. Turci pijí zcela výjimečně a opilost je pro ně něco ostudného. Smrkání na veřejnosti je v Turecku neslušné.
V Singapuru jsou velice přísné zákony a můžete dostat nemalou pokutu za krmení ptactva, plivání nebo močení na veřejnosti. Stejně tak za kouření na veřejnosti nebo za konzumaci jídla a nápojů ve veřejné dopravě.
Platební kartu si nevozte do Íránu. Kvůli sankcím (postupně se uvolňují) tu není možné používat evropské karty. Ženy musejí mít na veřejnosti hlavu zahalenou/přikrytou šátkem.
V Keni rozhodně nebuďte netrpěliví. Zbláznili byste se. Čas se nejen v této části Afriky chová úplně jinak, respektive místní ho vnímají zcela odlišně. Kromě bank a pár obchodů je vše totálně zpožděné. Autobus může přijet v 15.30 nebo taky druhý den. Neoslovujte lidi křestním jménem. Jsou na to velice hákliví. Oslovením pane, paní, slečno nebo příjmením naopak nic nezkazíte.
V některých částech Indie se můžete dostat do vězení za líbání na veřejnosti. Stejně tak nebuďte pohoršeni, když si v indické restauraci někdo krkne. Dává tím najevo, že se fakt dobře najedl.
11. Nebojte se
Strach z neznámého na cestách není tím pravým ořechovým. Kamarád Adam Marčan měl při jednom rozhovoru moc pěknou myšlenku. „To, za co si při cestování připlácíme, je často výsledkem našeho strachu.“ Když se někdo bojí vyrazit na vlastní pěst, zaplatí víc za zájezd. Když se bojíte využít CouchSurfingu a sdílet svou kulturu s jinými lidmi, zaplatíte za ubytování, když se bojíte najíst v lokální restauraci, zaplatíte víc za jídlo v podniku „evropského“ stylu a jídlo bude pravděpodobně stát za starou belu. Nebojte se a užívejte si.