Energii dnes dokážeme čerpat z větru, slunce i vody. Existuje však další potenciální zdroj, kterého je nekonečně mnoho, protože pokrývá 71 procent povrchu Země. Je ovšem velice těžké ho umět využít. Zatím. Startupová společnost Columbia Power je jedna z posledních, co se snaží zapřáhnout pro výrobu elektřiny oceán. Právě teď její inženýři budují vlnový generátor s názvem StingRAY, který by měl plout na hladině moří a přeměňovat každou procházející vlnu ve využitelnou energii.

Energie z oceánu není až tak novým nápadem, ale dlouho nikdo nemohl najít vhodný, tedy výdělečný přístup. Vlnové generátory totiž nemůžete umístit jen tak někde, musí se u toho zohlednit faktory jako existující trasy lodní dopravy i námořnictvo.

Přílivový energetický průmysl, který závisí na tom, jestli vlna rozhýbe gigantické podvodní turbíny, už pomalu bují, ale rozhodně ještě dlouho nepůjde o mainstream. A u energie čerpané z pohybu vln jde o podobně rostoucí technologii, která však ještě musí čelit mnoha výzvám.

Čtěte také: Proč se musíme připravit na 4. průmyslovou revoluci

Columbia Power se snaží získat energii z vln díky systému podobnému větrné turbíně, informuje CNN. Zařízení je udržováno na jednom místě díky ukotvení k mořskému dnu a každá procházející vlna otáčí plováky uvnitř zařízení, které pohánějí magnetický generátor. Podvodní kabel pak farmu turbín propojuje s elektrickou sítí.

Poslední verze StingRAY váží 700 tun a měří 20 metrů. Převážná jeho část je ukryta pod hladinou, takže vše, co je na první pohled vidět, je 2,5 metru jasně žlutého přístroje. A aby do něj nenarazily proplouvající lodě, přes noc svítí na generátoru varovná světla.

StingRAY

Oceán umí být nehostinným prostředím. Neustálé působení vlhkosti, solí a hrubé pohyby znamenají, že zařízení musí být často opravováno. Nicméně systém Columbia Power je navržen tak, aby v moři vydržel, a nebylo ho tak během silných bouří nutné vypínat nebo odtahovat do přístavu. StingRAY navíc dokáže pracovat i v 70metrové hloubce.

Tato podmořská monstra nicméně zatím nic svou energií nepohánějí. Startupová společnost, která má 11 zaměstnanců, své výtvory zatím jen testuje ve speciálních nádržích, například v té na Washingtonské univerzitě. Jeden StingRAY byl přes rok testován v Pugetově zálivu u Seattlu. Momentálně se společnost chystá rozmístit verzi ve větším měřítku na zkušebním stanovišti námořnictva na Havaji.

Podle Reensta Lasermanna, výkonného ředitele Columbia Power, bude chvíli trvat, než energie z vln dosáhne odbytu na trzích. Ovšem pro menší trhy může být velice užitečná – například na ostrovech s omezenými zdroji. Columbia Power je, co se týče budoucnosti energie z vln, velmi optimistická a věří, že se jednoho dne připojí k solární a větrné energii jako životaschopný alternativní zdroj elektřiny.

„Nezáleží na tom, jestli slunce svítí nebo ne či jestli fouká vítr,“ říká Lasermann. „Vlny evidentně nikdy neustanou. Jde o zdroj fungující 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.“