Lenka Šnajdrová si chtěla zlepšit paměť a koncentraci, až se sama stala koučkou paměti. Momentálně vede semináře trénování paměti, webové stránky mozkocvicna.cz a má certifikát paměti II. stupně. Původně zdravotní sestřička pracuje také jako fundraiserka v sociálních službách a motto této energické ženy zní: „Když se něco chcete naučit dobře, naučte to někoho druhého.“

V současné době věnuje Šnajdrová své semináře především seniorům, pro všechny věkové a profesní skupiny ale napsala knihu „Jak si zlepšit paměť a koncentraci“ a pro čtenáře Forbesu prozradila několik osobních tipů.

I když umění pamatovat si spočívá například ve věku, zdraví nebo kondici, Šnajdrová upozorňuje, že je důležitá také koncentrace a pozornost. „Samozřejmě existují konkrétní techniky nebo praktická cvičení, ale tohle je něco, co můžete dělat každý den při běžných činnostech, nemusíte vlastně dělat nic navíc,“ říká a uvádí tak svých pět jednoduchých praktických rad:

1. Snažte se jednu činnost dokončit, než začnete druhou
Ne vždy je to možné, ale někdy děláme zbytečně spoustu věcí najednou. Zeptejte se sami sebe: Opravdu musím být v takovém stresujícím shonu? Nezabere mi to jen o pár minut navíc, když půjdu například normální chůzí? Když napíšu tu SMS, až si sednu nebo až dojím?

Čtěte také: Děti s dobrou pamětí jsou i dobrými lháři, tvrdí studie

2. Braňte se stereotypům – ale chytře
Každý potřebuje určitou míru stereotypu nebo rutiny, protože šetří čas. Představte si ale, kdyby vám někdo přerovnal věci v bytě, dal věci tam, kde je nejste zvyklí mít, určitě by z toho byla katastrofa. Jsme navyklí sáhnout a mít v ruce to, co potřebujeme. Někdy ale neuškodí, když čas od času něco sami přerovnáte, přestěhujete, aby vás to nutilo sahat po věcech vědomě a cvičit tak svou pozornost.

Snajdrova

Lenka Šnajdrová.

3. Udělejte si náskok
Jezdíte denně stejnou cestou do práce? Zvolte jinou trasu. Cestujete autobusem nebo vlakem? Zkuste vystoupit na dřívější zastávce nebo jet jiným dopravním prostředkem. Získáte tak další možnosti, jak se na požadované místo dostat, a k tomu se budete na cestu mnohem více soustředit. Navíc budete připraveni na situaci, kdy se doopravdy ztratíte a budete tak víc v klidu. A možná si tuto „novost“ také víc užijete!

4. Preferujte klidnější prostředí
I když to často není v praxi úplně jednoduché, zkuste si najít na práci tiché prostředí. Někdy třeba stačí vypnout rádio a zvuk na telefonu a až během pauzy nebo třeba v každou celou hodinu se podívat, jestli někdo nevolal.

Čtěte také: 7 tipů, jak snadno zlepšit svou paměť

5. Pořiďte si stálé místo na drobnosti
Určete si doma jedno místo, třeba šuplík, košík nebo misku, kam budete odkládat různé drobnosti v případě, že je hned nedáte tam, kam patří. Brýle, klíče, telefon, hodinky… Nenajdete-li je pak na svém místě, pravděpodobně budou na „místě pro drobnosti“.

Těchto pět tipů vám pak pomůže si třeba lépe zapamatovat, kde parkujete, nebo jméno nového kolegy. „Jednoduše si pak budete víc všímat prostředí okolo vás a třeba také detailů obličeje a jméno si pak spojíte s nějakou fyzickou charakteristikou, třeba že paní Ptáčková létá jako pták,“ směje se Lenka Šnajdrová a dodává, že si máme pamatovat, že má člověk obecně lepší paměť na příběhy než na fakta.

Autorka: Klára Elšíková