Sehnala jsem trochu droždí, můžu dovézt autem, kdyby měl někdo zájem. Nemáte někdo alespoň pár balení navíc? Podobné výzvy už několik dnů kolují českým internetem. Droždí je vedle roušek nejpoptávanějším zbožím, a komu se podaří trochu ukořistit, dostává se ve společenské pyramidě do horních pater. Bezpečnostní opatření totiž nenutí Čechy jenom zpívat Není nutno a zběsile šít roušky. Nutí je taky péct.
Potvrzují to i slova oblíbeného online kuchaře a blogera pana Cuketky. „Ze statistik videoreceptů i samotných dotazů od fanoušků je patrné, že teď jednoznačně vede zájem o domácí pečení,“ přibližuje muž, jehož kulinářské dovednosti jen na Instagramu sleduje bezmála 40 tisíc uživatelů.
Největší úspěch teď mají recepty na domácí rohlíky, nehnětený chléb z droždí i klasický žitno-pšeničný chléb s kvasem.
„Ve skupině kváskového pečení PečemPecen je teď přes 60 tisíc domácích pekařů,“ líčí pan Cuketka. Ještě před měsícem jich byla polovina.
Z pečení se tak pozvolna stává trend koronavirové doby, který atakuje zmíněné šití roušek. Novému boomu ovšem odpovídá i množství droždí v prodejnách s potravinami. Obvykle se totiž v Česku spotřebují maximálně stovky tun droždí, teď by lidé využili i pětinásobné množství. Využili – kdyby ovšem v chladicích regálech bylo.
„Poptávka vypadá, jako kdyby se sešly Vánoce a Velikonoce dohromady,“ říká Tomáš Podivínský, ředitel společnosti Lesaffre Česko, která je předním dodavatelem droždí pro český trh.
Naposledy prý takový stav u nás trval v 90. letech minulého století, kdy v zemi bývalo zvykem péct výrazně více. Starší generace tehdy byla v produktivním věku.
Současné šílenství trochu připomíná rok 2017, kdy čeští zákazníci sháněli zlevněná másla. Podle Podivínského je to i tím, že lidé droždí nakupují do zásoby, aby nemuseli do supermarketu častěji. Místo obvyklé jedné kostičky si jich tak do nákupního košíku vloží hned několik.
Nutno ovšem zmínit, že obrovský zájem neprojevují pouze Češi. Jedná se o celoevropskou záležitost. Francouzský koncern Lesaffre, největší světový producent droždí, má globálně přibližně pět desítek výrobních závodů, přičemž všechny jedou na maximum. K nám společnost Lesaffre Česko, jež sídlí v Olomouci, dováží kvasnice vedle Francie též z Maďarska, Polska, Ukrajiny či Belgie.
V České republice se totiž droždí řadu let nevyrábí. Důvod? Během první dekády 21. století došlo ke zpřísnění limitů na čištění odpadních vod. A jelikož výroba droždí produkuje velký objem odpadních vod, které se musí náročně a draze čistit, velké množství drožďáren po celé Evropě se zavřelo. Firmy buďto skončily, nebo výrobu zkoncentrovaly do menšího počtu továren.