Znáte to. Otevřete po zimě šatní skříň a něco vám říká, že to není ono. Tuhle košili už nechcete ani vidět, tenhle blejzr nosíte pět let a tyhle kalhoty jsou ošoupané. Jednoduše řečeno bída. Co s tím? Tohle je naše rada. Pět postřehů od pěti mužů, kteří vědí, co letos na jaře v pánské módě pofrčí. A jejich tipy, co by si každý muž měl pořídit, aby se vrátil do formy. Inspirujte se.
Elegantní a pohodlné zároveň? Zkuste jersey sako
|
|
Roman Humlíček, šéfdesigner značky Blažek |
|
Pokud máte rádi elegantní a pohodlné oblečení, zkuste jersey sako. Nemá podšívku ani vycpávky, takže je to něco mezi sakem a svetrem. Už od devadesátých let se vrací úplejší střihy na postavu, a právě pletenina, ze které je jersey sako vyrobené, je elastická, takže střih může být jednoduchý a ještě to vypadá dobře. Zásadní rozdíl oproti běžnému saku je v tom, jak padne. Německá a rakouská škola vychází z toho, že u saka musí být široký průramek – naopak italská a anglická škola tvrdí, že průramky musí být co nejtěsnější. A právě jersey sako má absolutně přilehavý průramek, v tom spočívá jeho kouzlo. Pokud se to u něj nedodrží, nemá vůbec žádný smysl. Dá se nosit ke spoustě příležitostí a hodně záleží na materiálu. Když si pořídíte jersey sako za 80 tisíc, bude se pravděpodobně blížit k formálnímu saku, ale my se většinou pohybujeme spíš v oblasti casual. Takže neformální.
In budou puntíky a proužky
|
|
Jakub Lohniský, majitel Le Premier |
|
Letos bych volil něco s puntíky. Decentně puntíkaté sako je lepší, než s kostičkami, které tady bude pořád, takže není nijak originální. Všimněte si, že látky s puntíky loni ještě moc nebyly, ale letos jich je hodně. Takže po takovém saku sáhněte hned, příští rok už in být nemusí. Jde o volnočasový styl, rozhodně ne byznys – pokud nebudu pracovat v nějakém hodně kreativním oboru, do práce bych si ho asi nevzal. Ale na pátek nebo víkend je jako dělané. Krátké kalhoty, tohle sako, mokasiny, lněná košila – to je ideální varianta. Pokud ale hledáte něco formálnějšího, letos se znovu u obleků vrací proužky. A docela výrazné. Rozhodně ne ale černý oblek s proužky. Vyberte raději tmavě modrý a klidně s výraznějšími červenými pruhy.
Inspirujte se čínskou módou
|
|
Jiří Svoboda, Room By Basmatee |
Většina zboží, které vybíráme, je do jisté míry unikátní a vymyká se standardní mainstreamové nabídce. Tahle košile od malé čínsko-francouzské značky Three Animals má ale ještě něco navíc. Je ušitá z ručně tkané látky v rodinné dílně v Šanghaji, barvená přírodním indigem a zdobená tradičním čínským modrotiskem, takže si zaslouží poněkud větší pozornost. Ostatně stejně jako všechny další kusy oblečení z kolekcí v Paříži žijící čínské návrhářky Ming Yin. Ta naprosto přirozeným způsobem kombinuje západní estetiku s prvky typickými pro tradiční čínskou módu. Košile je spíš neformální, a pokud si k ní natáhnete tmavě modré džíny užšího střihu a na nohy obujete ať už tenisky nebo derby polobotky, bude výsledný dojem dokonalý.
Krátká je dobrá. Pořiďte si šortky!
|
|
Vladimír Staněk, návrhář Pietro Filipi a Stinak |
|
Oblek a šortky. Spoustě mužů se může tato kombinace zdát extravagantní, ovšem opak je pravdou. Už v roce 1900 se šortkový oblek tak, jak ho známe, objevoval například u anglických školních uniforem, v roce 1910 se totéž projevilo u armádních uniforem, které byly určené pro horké dny. A stejně tak, jak se vyvíjela doba, vyvíjel se i short suit a dnes se opět dostavá do popředí jak v klasickém obleku pouze se zkrácenou délkou nohavic, tak v kombinaci šortky a separátní sako. Pokud chcete v letních měsících vyrazit na pracovní schůzku, nebojte se vzít si oblek se šortkami, bílou košilí a kravatou, a pokud chcete uvolněnější styl na neformální schůzky, nebojte se sáhnout i po kombinaci s trikem či polotrikem a separátním sáčku.
Nebojte se dvouřadého saka
|
|
Leo Macenauer, krejčí a majitel stejnojmenné značky |
Pokud jste odvážný, zkuste se odhodlat k dvouřadovému modrému kostkovanému obleku se širokou špicfazonou. Délkou saka na můj vkus mírně delší, to však přidá na eleganci a důstojnosti. Tento oblek bych doporučil těm, kdo jsou skutečně velmi odvážní a nebojí se vystoupit z řady. Už svou barvou napovídá, že si jej budete moci dovolit vzít spíš na ne až tak formální příležitosti. Jeho volbu bych vymezil od rána až do 18. hodiny. Poté bych přece jen sáhnul po tmavějších odstínech. Rozhodně neuškodí, když si jej vezmete na nějaký koktejl či zahradní slavnost. I když toho nejsem příliš velký zastánce, dobře vypadá i bez kravaty, ale potom určitě nezapomeňte na kapesníček do lištové kapsy saka a rukávy rozehrajte doplňky, jako jsou korálky nebo výrazné hodinky.