Když se dotýkáte prsty obrazovky svého chytrého telefonu, asi by vás nenapadlo, že to jde i bez rukou. Třeba ústy, jak svůj iPhone 6 Plus ovládá americký válečný veterán Ian Ralston, kterého před pěti lety zasáhlo během služby v Iráku kuličkové ložisko z podomácku vyrobené bomby, a mladý muž ochrnul od krku dolů.

Bylo mu teprve 25 let, místo aby zatrpknul, se ale rozhodl pro jiný přístup. „Jasně že mě to štve. Kdybych si mohl vybrat, na vozíku bych neskončil. Ale stalo se, tak si z toho radši vezmu to nejlepší. Kdybych se užíral, jen si to zkomplikuju a bude těžší se s tím vyrovnat. Takže jsem to radši rychle přijal jako fakt,“ cituje veterána server Mashable.

ralston

Ralston tak žije v podstatě „normální“ život – je ženatý, nedávno se mu narodila dvojčata a v poslední době mu k té „normálnosti“ zásadně pomohl i jeho první chytrý telefon, který dostal před osmi měsíci. „Byl jsem zraněný ještě předtím, než přišla mánie smartphonů, takže je skvělé, že teď taky jeden mám,“ říká ze speciálního vozíčku, který mu pomáhá zvládat každodenní úkoly a ovládat i jeho mobil.

Jeho kolečkové křeslo totiž využívá takzvaný sip-and-puff systém, kdy člověk uděluje příkazy a ovládá pohyb vozíku foukáním do speciální slámky. Tahle handsfree technologie pro lidi s postižením, která dokáže propojit iPhone s křeslem, se jmenuje Tecla Shield a funguje na operačním systému iOS počínaje iOS 7. Ralstonovi tak stačí jen ústa, aby mohl pomocí přepínače Switch Control ovládat různé funkce na obrazovce.

Což mladíkovi dává nevídanou svobodu a pocit nezávislosti. „Mám ventilátor, protože nejsem schopen dýchat sám,“ vysvětluje, že dosud se nemohl sám vydat z domu z obavy, že dojde baterka nebo začne vynechávat některá z trubiček. Teď může v případě nutnosti zavolat manželce.

Smartphone mu umožňuje taky pravidelně plnit Facebook fotkami svých dětí. Nebo tam měnit statusy o svém životě. Prostě to, co dělá většina novopečených rodičů a uživatelů Facebooku, aniž by jim to přišlo jako revoluční věc.

svatba

Tohle ale není jediné běžné potěšení, které si může dopřát. Ralston, podobně jako mnozí jeho vrstevníci je fanouškem fantasy fotbalu, v němž si můžete sestavit vlastní tým snů. Nedávno dostal na procházce oznámení o změně, která ovlivnila sestavu jeho týmu. S použitím oficiální aplikace Fantasy Football od Yahoo mohl rychle upravit složení svého manšaftu.

„Zní to triviálně,“ skoro se omlouvá Ralston, jenže o trivialitu nejde. Většina z nás používá své telefony z nejrůznějších důvodů a pocit, že si může přestavět tým, ať je kdekoliv, stejně jako zdravý člověk, je pro Ralstona důležitý.

„Posílám textovky (díky vestavěnému diktovacímu softwaru) a stejně jako všichni sleduju, co se děje na Facebooku,“ dodává. Applovská automatická asistentka Siri mu zase pomáhá vyhledávat sportovní výsledky nebo předpověď počasí.

iPhone samozřejmě není jeho první zkušeností s adaptivními technologiemi. Na počítači několik let používal Dragon’s Naturally Speaking software k diktování e-mailů nebo vkládání příspěvků. Ústy také ovládá myš na počítači.

Na používání iPhonu je novinkou fakt, že ho má upevněn k vozíku, a má ho tak pořád s sebou. I když Ralstonovi funguje většina aplikací, některé mají s nastavením iPhone – kolečkové křeslo problém, třeba appky Apple Maps a Google Maps.

 

Takhle funguje Switch Control.

Faktem ale je, že Apple i další technologické společnosti s válečnými veterány spolupracují, ačkoli občas se vývojáři začnou zajímat o zpřístupnění technologií lidem s postižením, až když se dozvědí o někom, kdo to potřebuje. Co by jim Ralston poradil? Aby si sami začali „hrát“ na handicap a na vlastní kůži zažili, jak je možné pro někoho, jako je ochrnutý veterán, danou aplikaci použít.