Jako teenager odešel do Ameriky a bral jakoukoli práci, aby si sen o životě v zámoří mohl splnit. Vše změnil průlomový románový debut Kosmonaut z Čech, který se nyní dočkal adaptace od Netflixu. „Film se mi moc líbí,“ říká spisovatel Jaroslav Kalfař pro Forbes.cz.
Ve středu 21. února se usadil k televizi, naladil živý stream z Berlinale a nervózně sledoval. „Fandil jsem našemu týmu jako při fotbalovém zápasu,“ popisuje pětatřicetiletý spisovatel.
Právě na berlínském filmovém festivalu měl premiéru Kosmonaut z Čech, jinak novinka Netflixu, která vznikla podle Kalfařovy stejnojmenné knihy. Hrají v ní Adam Sandler a Carey Mulligan a režíroval ji Johan Renck, který stojí i za seriálem Černobyl.
Kalfař (člen našeho výběru 30 pod 30 z roku 2018) se světové premiéry osobně neúčastnil, žije dlouhodobě ve Spojených státech a vyrazil až na tu americkou do Egyptian Theatre v Los Angeles. „I když Berlín miluji, slunečná Kalifornie mi v únoru přijde vhod mnohem víc než zamrzlé Německo,“ přiznává.
V tmavém obleku a černé košili se ocitl ve středu pozornosti. Rozdával rozhovory, vyhledávali ho fotografové. A pak si vychutnal film, který na losangeleské premiéře viděl už počtvrté. „A ještě ho dvakrát třikrát uvidím na Netflixu. Je to unikátní, nádherné dílo ze srdce,“ těší ho.
Jeho americký sen pokračuje, ale on nijak nezpomaluje. Chystá další knihu, už třetí, a také nový scénář pro Netflix.
Do Spojených států se Kalfař vypravil jako patnáctiletý za svou matkou. Bydleli na Floridě, anglicky moc neuměl a hledal, jak se uživit. Pracoval jako číšník, několik let strávil za kasou v supermarketu. Až když si našetřil, aby mohl jít na vysokou školu, jeho situace se změnila.
Tam se naučil perfektně anglicky a nejen že se domluvil, dokázal i v jazyce psát. A tak v roce 2017 dotáhl svoji románovou prvotinu s názvem Spaceman of Bohemia. Neboli Kosmonaut z Čech. Kniha, o které s nadšením referoval Guardian, NPR nebo New York Times.
Kalfařova dávná touha, živit se psaním, se konečně naplnila. „Najednou jsem se na to mohl vrhnout naplno, aniž bych se musel bát o přežití. Což byl samozřejmě můj největší sen: soustředit se jen na literaturu,“ vypráví.
Kosmonauta z Čech přitom začal psát jen jako povídku ještě během studií. Vyprávěl příběh o americkém astronautovi, který při vesmírné cestě obdrží telefonát od manželky žádající o rozvod.
„Říkal jsem si, jaké to je, být na nějaké nadpozemské misi, tak daleko od lidstva, a přitom se muset potýkat s něčím tak lidským, jako je zlomené srdce?“ líčí Kalfař.
Postava astronauta mu uvázla v hlavě, nakonec zatoužil motiv rozpracovat. „Zároveň jsem chtěl svůj první vydaný román napsat o Česku, české historii, humoru, mytologii. A tak se americký astronaut stal českým kosmonautem,“ přibližuje.
Jeho román není jen příběhem o manželské krizi, ale i o samotě, izolaci. Což jsou motivy, v nichž lze snadno hledat autobiografické prvky.
„Samozřejmě jsou mi ta témata blízká. V patnácti jsem odešel do cizí země, pryč od rodiny a kamarádů a české kultury a jazyka a své dosavadní identity. Ten denní boj o přežití v Americe, stav chudoby v zemi, která nenávidí chudé lidi, to, že jsem byl cizinec a nemohl se domluvit… Cítil jsem brutální izolaci a depresi,“ ohlíží se.
Když tyto věci zažíval, neměl čas si myšlenky zároveň zpracovat. A tak na to došlo až při psaní knihy. Románu, který zaujal i za hranicemi literatury. Producentská společnost Free Association od něj zakoupila práva na zfilmování, které postupně nabralo hvězdné parametry.
„Když ode mě producenti odkoupili filmová práva, Netflix s projektem nebyl nijak propojený. Pak se k projektu přidal režisér Johan Renck. Když jsme poté hledali našeho Jakuba, Johan měl schůzku s Adamem Sandlerem,“ připomíná Kalfař amerického herce, který má s Netflixem dlouhodobou smlouvu.
„Johan se o Kosmonautovi zmínil, Adamovi se námět zalíbil, hned si přečetl scénář a knihu a projekt přinesl k Netflixu, kde se také zalíbily,“ dodává spisovatel.
Nejde přitom o úplně tradiční materiál streamovacího gigantu, kde převažují spíše mainstreamovější produkty. Zároveň by bylo nefér tvrdit, že Netflix artovým snímkům vůbec nefandí, stačí vzpomenout na oceňovanou Romu nebo životopisného Manka.
„Myslím si, že streamovací služby momentálně hledají unikátní náměty, které vybočují z normy. Jak v poslední době vidíme, diváci mají plné zuby superhrdinských filmů a těch samých unavených sequelů a prequelů a remaků,“ míní Kalfař.
Uvědomuje si zároveň, že Kosmonaut z Čech se patrně nezavděčí širokému publiku. „I tak si myslím, že je to univerzální příběh. Vystupuje v něm člověk, který obětuje lásku svým ambicím. Člověk, který má radši samotu, protože je to pro něj jednodušší. Člověk, který se snaží napravit hříchy svých předků. To něco říká hodně lidem.“
Kalfař se na filmu podílel jako výkonný producent, spolupracoval na scénáři, konzultoval s režiséry a producenty české aspekty příběhu i to, které části knihy lze vynechat a které naopak neopomenout.
„Měl jsem štěstí, že producenti opravdu respektovali mou knihu a chtěli, abych do procesu byl zapojený. Zároveň jsem ale ten projekt nechal dýchat. Já jsem svou verzi příběhu už do světa poslal a chtěl jsem filmařům dát prostor k jejich tvorbě,“ ohlíží se.
Důsledně však projekt konzultoval s Adamem Sandlerem, který se pro knihu i roli nadchl a přistoupil k natáčení maximálně zodpovědně. Kalfař vzpomíná, jak s hollywoodskou hvězdou zejména během covidové pandemie trávil dlouhé hodiny na telefonu.
„Adam četl Kosmonauta mnohokrát, citoval pasáže, které jsem si ani já už moc nepamatoval, rozuměl postavě Jakuba, měl pro mě spoustu otázek o České republice, naší historii, duši národa a samozřejmě o českém humoru a komedii,“ vybavuje si Kalfař. „Na konci těch pohovorů jsem byl úplně vyčerpaný, ale vždy jsem se těšil na další.“
Český aspekt je pro něj přitom důležitý, jakkoli už skoro dvacet let v rodné zemi nežije. Vložil ho do obou dosavadních děl, jak do Kosmonauta z Čech, tak do druhé, loni vydané knihy Stručná historie věčného života.
„Myslím si, že každý román, který napíšu, bude alespoň trochu český. Jsem Čech, češství je pro mě velice důležité a vzhledem k tomu, že píšu velice osobní knihy, nejde se tomu vyhnout,“ vysvětluje.
Zároveň si uvědomuje svoje privilegium českého spisovatele, který pronikl do světa, a chce dělat rodné zemi reklamu. „Mám štěstí a moje knihy se ve světě uchytily, takže budu českou historii, mytologii, náturu, humor a vše ostatní i nadále reprezentovat, jak to půjde.“
Myslím si, že každý román, který napíšu, bude alespoň trochu český.
V současnosti pracuje na třetí knize a chystá se také na velkolepý projekt, knihu magického realismu, která pokryje českou historii mezi roky 1918 a 2018. Zároveň se mu ale otevřely i dveře do filmového průmyslu, kde také dlouho toužil prorazit, a tak s producenty Kosmonauta z Čech pracuje na novém scénáři.
„Covid si ukousl pořádný kus mé kariéry, Stručná historie věčného života měla vyjít v roce 2019 a místo toho vyšla až loni. Jsem připravený to všechno dohnat. Ale chtěl bych dodat, že vždy budu hlavně spisovatelem románů, tam je moje vášeň a zaměření,“ nezastírá.