Druhá vlna koronaviru zavřela školy, přesunula většinu z nás na home office a obnovila dobře známou situaci z jara. Znovu se vrátilo neustálé přebývání se stejnými lidmi ve stejném (a leckdy malém) prostoru, nutnost zkombinovat domácí povinnosti s těmi pracovními a marné hledání prostoru na sebe samotné.
Dá se čekat, že nadcházející období přinese řadu ponorkových situací, tím spíš, že jeho konec zatím není na dohled. Dá se jim ale předcházet a i v domácí izolaci se naučit fungovat.
„Měli bychom se obrnit trpělivostí a přijmout fakt, že to nebude jen jakási rychlá přeháňka,“ míní koučka a lektorka Janka Chudlíková. „Čím dříve přijmeme myšlenku, že vše bude trochu jinak, tím dříve začneme konstruktivně přemýšlet a hledat nová řešení,“ říká a nabízí několik tipů, které mohou pomoci:
Uhrajte to na dohodu
Největší chybou během karantény je očekávat, že věci půjdou tak, jak si je představujete sami. Že se vy budete učit s dětmi, partner udělá oběd, večer půjdete spolu na procházku… Na všem se dopředu dohodněte, ať nevznikají žádná zklamání z nenaplněných předpokladů.
„Je třeba si doma rozdělit role a dohodnout si společně s ostatními členy domácnosti plán toho, kdo, kdy a co bude dělat,“ radí Chudlíková. „Také je dobré vymezit si fyzický prostor pro práci a soukromí, i kdyby pracovní místo mělo být kout v místnosti.“
Poslouchejte druhé
Každému členovi domácnosti vyhovuje něco jiného. Sdělte tak ostatním svoje potřeby a naslouchejte emocím těch druhých. Společně pak zkuste nastavit pravidla, s nimiž budou všichni spokojeni.
„Mohou se týkat například toho, jak se budeme střídat u dětí, že budeme mít jedno jídlo společné, že určité dny nebo večery v týdnu si dáme osobní prostor,“ pokračuje Chudlíková.
Naplánujte si den
Stíhat najednou práci, péči o děti, partnerský život a k tomu mít čas na sebe, to dá zabrat. Pokud si však naplánujete nějaký režim, můžete si na vše vyhradit určitý časový úsek. „Vyčleňte si prostor pro práci, učení se s dětmi a soukromí,“ doporučuje lektorka.
Darujte čas partnerovi
Dlouhodobé soužití v karanténě vyžaduje i drobné ohleduplnosti a určité návyky, které vám pomohou ke klidné domácnosti i vlastní pohodě. Používejte sluchátka při telefonování či konferencích. Dodržujte pracovní dobu a po ní už ideálně počítač nezapínejte. A dělejte si malé laskavosti.
„Věnujte jeden druhému alespoň půl hodiny denně skutečnou pozornost. Řekněte si všichni u společné večeře byť jen jednu věc, která vám udělala radost. Darujte sobě i svým partnerům čas pro sebe. Překvapujte se – malé radosti nic nestojí,“ vyjmenovává Chudlíková.
Dobijte energii
Domácí karanténa svádí ke zpohodlnění a zanedbávání sebe sama. V zájmu fyzického i duševního zdraví byste však proti obojímu měli bojovat.
„Měli bychom pečovat o zásadní dobíječe energie: spánek, pohyb, stravu, dobré vztahy a spojení s přírodou. Zní to banálně, ale když jsme přetížení, tak tyto bazální zdroje energie začneme šidit,“ vysvětluje koučka.
Doporučuje pravidelná dechová cvičení, studenou sprchu, meditaci a dostatek vitaminů. A hlavně trpělivost, ohleduplnost a laskavost vůči druhým, zejména v partnerském vztahu.
„Toto období je určitou zkouškou. Pokud jsme si dlouhodobě neuklidili vztah, tak nás to teď nemine,“ doplňuje.