I když v pražském podniku Alma jeden bar už najdete, 13. června se v podzemních prostorách bývalého prvorepublikového kina otevře další. Koktejly vám tu naservíruje šéfbarman Almy a Kro Pavel Sochor. O záměrně tajemnou atmosféru se postarají DJs a multidisciplinární umělec Alex Jindrák.

Pražský podnik Alma v ulici V Jirchářích je jako chameleon. Ráno si tu dáte kávu v místní kavárně, přes poledne zajdete na oběd z týdenní nabídky a večer to zakončíte buď na večeři v kuchyni Petra Židka a Michala Daňka, nebo v místní vinárně. 

Tohle ale současnému provozovali Vojtěchu Václavíkovi nestačilo a před několika měsíci se na popud svých zaměstnanců rozhodl, že Alma stojící na místě stejnojmenného kina dostane ještě jeden bar. Tedy, abychom byli přesní, klub. Klub by Alma.

Prostor, kde se nachází, původně sloužil pro soukromé eventy. Od 13. června se ale promění na další zajímavou zastávku. Vládnout jí bude Pavel Sochor, zkušený barman, který posledních několik let diktoval barovou kulturu bister Kro. 

Více než desetileté zkušenosti sbíral zejména ve Velké Británii. Tam se rozhodl odjet po neuspokojivé epizodě v Českých aeroliniích, kde pracoval jako cargo sales manager. Jednoho dne ale zabalil kufr, odletěl do Londýna a tam zakotvil v baru Oblix, jenž se nachází přímo ve výškové budově The Shard poblíž London Bridge.

Odsud ho osud zavál směrem do Skotska, do Edinburghu. Tam dlouhou dobu působil ve vyhlášeném baru Panda & Sons, který aktuálně zastává třicátou devátou příčku v seznamu padesátky nejlepších barů světa. 

Původně jsme se spodní částí nechtěli dělat nic.

Když se vrátil zpátky do Česka, chvíli pracoval pro Manifesto, následně pro vinohradský podnik Le Caveau. Nakonec se ale našel až v projektu Kro Vojtěcha Václavíka, kde od samého počátku, tedy od roku 2019, stál za místní barovou nabídkou. Stejný úkol dostal i v Almě. 

„Původně jsme se spodní částí nechtěli nic dělat, ale nakonec jsme si řekli: Máme energii, daří se nám, pojďme do toho,“ líčí v restaurační části pražského podniku Pavel Sochor a vzpomíná i dalšího strůjce nápadu, kolegu Matouše Bočka. 

Ty otázky se nabízejí: Proč otevírat bar na místě, kde už jeden je? A proč tohle všechno navíc dělat ve městě, které podle všeho má v přepočtu na obyvatele největší koncentraci barů a restaurací na světě? 

„Protože to bude něco jiného,“ odpovídá Pavel Sochor učebnicově. Kýve i Alex Jindrák, umělec, který s osmatřicetiletým barmanem posledních několik měsíců vedl intenzivní debaty. Bude to právě on, kdo místnímu baru, kam se vejde zhruba třicet až čtyřicet lidí, dodá umělecký nádech. 

Nápad udělat v Almě nový bar totiž vznikl díky umění. „Jednou jsem byl na zajímavé NFT výstavě a napadlo mě spojit to s tím, co tady umíme nejlépe,“ líčí Pavel Sochor. A proto společně s Vojtěchem Václavíkem oslovili právě Alexe Jindráka, který se digitálnímu umění věnuje.

Společně se svou ženou, výtvarnicí Lucií Jindrák Skřivánkovou, v minulosti vytvořil několik NFT děl, digitální umění pak prezentoval i v rámci festivalu světla a digitální kultury Signal. Tady v Almě bude prostor doplňovat jeho digitální projekce, třímetrový světelný objekt visící nad barem a také nepřehlédnutelný autorský koberec speciálně vytvořený pro nový bar. 

„Digitální umění, které promítáme na zeď, vychází z přírodních materiálů. Můžete na něm vidět 3D naskenované kameny z celého světa, například z Brazílie nebo Bretaně, které se následně rozkládají, rozpínají,“ říká výtvarník Alex Jindrák u svého pohyblivého díla.

Na projektu společně s Pavlem Sochorem a Matoušem Bočkem pracoval od ledna tohoto roku. Místní barmani dávali dohromady nabídku zhruba dva měsíce. Podle slov Pavla Sochora je bláznivá.

Inspirovaná je totiž disco koktejly. Zatímco tedy nahoře v restauraci Alma se podle šéfa místních drinků budou stále nabízet koktejly s moderním twistem, dole to podle jeho slov „bude větší sranda“. 

Při popisu desetipoložkového alkoholického menu odkazuje k „temným dobám barové kultury“. Tehdy, v době od 60. do 90. let minulého století, ustoupila v západním světě pravá mixologie do pozadí a ke slovu se naopak dostaly koktejly v zásadě nekomplikované, barevné a také sladké.

V nabídce tak najdeme drinky, jako je Piña Colada, Pornstar Martini, Fog Cutter nebo koktejl Frangelico Sour. Nechybí ale ani speciální gin & tonic nebo na tequile postavený Strawberry Milkshake. 

Všechny koktejly mají navíc podle barmana „almí podpis“, jsou dobře vychucené, a i když už téměř všechno bylo vymyšleno, některé z nich využívají i nové technologické postupy výroby, například ultrazvuk.

Nechtěli jsme dělat bar, kde si budou lidi na konci večera z rozjařenosti objednávat šampaňské.

Klubovou atmosféru, na které tento komorní bar stojí, tu pak budou od čtvrtka do soboty, kdy bude otevřeno, dotvářet pozvaní dýdžejové. První víkend tu uslyšíte například pražské interprety Dnck nebo Obštrukcia.

„Nechtěli jsme dělat bar, kde si budou lidi na konci večera z rozjařenosti objednávat šampaňské. Rádi bychom, aby sem přišli, poslechli si dobrou hudbu, dali si skvělý koktejl a pak třeba pokračovali dál,“ říká k vizi Pavel Sochor.

I když se zdá, že v Almě už pomalu docházejí místa na nové projekty, možnosti tu podle Pavla Sochora ještě jsou. Tam, kde se dříve promítaly filmy i od oscarového italského režiséra Federica Felliniho, je navíc ještě jeden velký prostor v podzemí.

Nechme se tedy překvapit, co po novém, temném baru pro několik desítek lidí přijde dál.